Jeseň mnohí považujú za jedno z najkrajších ročných období. Stromy hrajúce všetkými farbami a čerstvý vzduch slovenskej prírody pôsobia ako balzam na dušu. Inšpirujte sa našimi tipmi na výlety a načerpajte sily do ďalšieho pracovného týždňa.

farby jesen 3 uvodZdroj: pexels.com

 

Pobaliť sa, vyrážame

Ak ste sa na výlet vydali autom, je dôležité myslieť na všetko, čo sa vám zíde. Nezabudnite na doklady a peniaze, dostatok pitného režimu, pevnú obuv do hôr, poriadnu desiatu a základnú lekárničku. Pred hrejúcim jesenným slnkom si chráňte oči kvalitnými slnečnými okuliarmi, ale nepodceňte ani chladné večery a rána.

Tie hravo zvládnete vďaka viacerým vrstvám oblečenia. Šikovným pomocníkom, na ktorého by ste mali myslieť pred každou cestou autom, je kvalitné havarijné poistenie. Prípadným nešťastiam síce nezabráni, avšak nahradí vám aspoň spôsobené škody. Úzke lesné cestičky s horším terénom, kde sa musia vyhýbať protiidúce autá, dokážu byť neraz poriadne zradné.

 

farby jesen 1

Zdroj: pexels.com

 

Západné Slovensko

Záhorie, Považie, Nitriansky región alebo samotná Bratislava. Každá oblasť na Západnom Slovensku je jedinečná, preto by ste mali zvážiť ich zaradenie na váš jesenný zoznam. Biele a Malé Karpaty sú presýtené jednoduchšími, ale aj náročnejšími turistickými chodníkmi. Nezáleží teda na tom, či plánujete na pár dňový oddych vziať vaše ratolesti, alebo by ste si od nich na chvíľu radi oddýchli. Ak túžite nasať aj trochu histórie, dominanty nášho hlavného mesta hravo prejdete za jeden deň. V rámci jednej dovolenky tak získate širokú škálu vyžitia, takže si na svoje príde naozaj každý.

Miesta, ktoré by ste rozhodne nemali obísť:

● rozhľadňa pod Klenovou v Malých Karpatoch,
● vrch Vapeč,
● vrch Strážov,
● drevený riečny most v Kolárove,
● Beckovský hrad,
● Bojnický zámok a ZOO Bojnice,
● Živá voda v obci Modrá,
● Holíčsky zámok,
● Vtáčia rozhľadňa pri Adamovských jazerách,
● Devínska Kobyla.

 

farby jesen 2Zdroj: pexels.com

Stredné Slovensko

Stredné Slovensko z času na čas križuje každý z nás. Najčastejšie cestou za prácou, ale aj za vzdialenejšou rodinou či nákupmi. Nech už je dôvod akýkoľvek, zastavili ste sa niekedy aspoň na pár dní objavovať jeho skryté poklady? Každý kút srdca našej krajiny je presýtený dychberúcimi výhľadmi, dobrodružstvami v prírode či inými voľnočasovými atrakciami. Kotliny Stredného Slovenska - Turčianska, Hornonitrianska, Žiarska, Pliešovská a Zvolenská - vás vo svojich útrobách vždy radi privítajú. Nabudúce, keď budete Stredným Slovenskom prechádzať, spomeňte si na tento článok a dajte mu šancu aj na vašom dovolenkovom zozname.

Miesta, ktoré by ste rozhodne nemali obísť:

● rozhľadňa Terchovské Srdce,
● vrch Bobovec,
● Oravský hrad,
● Štiavnické vrchy,
● obrovské kamenné balvany Megonky na Kysuciach,
● Liptovská Mara,
● Donovaly,
● Demänovská ľadová jaskyňa,
● Roháčske plesá,
● Šútovský vodopád.

 

farby jesen 4Zdroj: pexels.com

 

Východné Slovensko

Možno ste už niekedy v živote počuli výrok, že na východe nič nie je. Dnes vás presvedčíme o opaku, pretože aj ten náš slovenský východ má svoje prednosti. Počnúc historickým centrom Košíc, cez mnohé vyhliadkové veže, populárne hrady, jaskyne, vodopády, ale aj často vyhľadávané vrcholy. Dokonca aj jeden z najikonickejších vrcholov Slovenska - Kriváň sa nachádza na Východnom Slovensku.

Miesta, ktoré by ste rozhodne nemali obísť:

● vodopád Skok v Mlynickej Doline,
● Belianska jaskyňa,
● Zelené pleso,
● Lomnický štít,
● Belianske Tatry,
● Kapušiansky hrad,
● Šarišský hrad,
● Bechledka - Chodník korunami stromov,
● Zborovský hrad,
● hrad Krásna Hôrka.