Zaujímavosti

Dnešná doba je rýchla a hektická. Nech máme na oslavu a obdarovávanie akýkoľvek dôvod, využime ho. Ukážme svojim blízkym, že sme si na nich spomenuli, hoci aj maličkosťou, ale najmä, venujme im svoj čas.

Do sviatku sv. Valentína zostáva ešte viac ako mesiac. Ak však chcete svoju lásku prekvapiť zážitkovým darčekom, je najvyšší čas zamyslieť sa, čím by ste jej urobili radosť.

Cestovné kancelárie v týchto dňoch predstavujú svoju ponuku letných pobytových a poznávacích zájazdov pre nadchádzajúcu sezónu. Kúpiť si letnú dovolenku v priebehu zimných mesiacov sa označuje ako ponuka FIRST MINUTE alebo FIRST MOMENT. 

31. december je posledným dňom v roku. Už o pár hodín sa spustia oslavy a ohňostroje na všetkých miestach našej zemegule. Či už strávite tohtoročný Silvester a príchod Nového roku 2020 v pohodlí vášho domova, v hoteloch, penziónoch alebo v uliciach a na námestiach u nás či vo svete, prajeme vám šťastný vstup a celý nasledujúci rok 2020 v zdraví a spokojnosti.

Už v týchto dňoch ponúkajú cestovné kancelárie bohatú škálu svojich nových produktov a pobytov na Slovensku i v zahraničí. Pobyty na horách, pri mori, poznávacie zájazdy a hotely pre deti i dospelých. 

Pamätáte si na film Anděl na horách či Dovolená s Andělem? Obidva filmy sa odohrávajú na podnikovej rekreácií v bývalom Československu počas obdobia socializmu. Dnes už si na dovolenky v hoteloch či vtedajších zotavovniach spomenieme len prostredníctvom filmov cez televíznu obrazovku. Tak si pripomeňme, ako vyzeralo dovolenkovanie v minulosti.

Je tu Štedrý deň. Či ho trávite doma, v hoteli alebo u príbuzných, užívajte si spoločné chvíle plnými dúškami. Neponáhľajte sa, rozprávajte sa a počúvajte sa navzájom. To, čo nestihnete počas celého roka sa za jeden deň dobehnúť nedá, ale bude to skvelý začiatok.

Blíži sa koniec roka, pár dní voľna a oddychu. Sviatkom predchádzali hektické dni dokončovania akútnych pracovných záležitostí, nakupovania, pečenia i varenia. Aj keď mnohé z týchto činností robíme radi, štatisticky sú sviatky najviac stresovým obdobím v roku.

V slovenských domácnostiach sa zdobia vianočné stromčeky pár dní pred Štedrým dňom alebo dopoludnia 24. decembra. V mnohých európskych a svetových metropolách však stromčeky zdobia ulice a námestia už od začiatku adventu. Poďme sa pozrieť na niektoré z nich.

Vianoce sa oslavujú v mnohých krajinách sveta. Ale tak ako sa odlišujú drobné tradície a zvyky kraj od kraja na Slovensku, tak odlišné je trávenie a oslava vianočných sviatkov vo svete.

Štedrý deň sa blíži. Každá rodina má v tento deň svoje zvyky a rituály. Prestieranie stola na slávnostný večer, varenie kapustnice, opekanie ryby a príprava šalátu za zvukov vianočných kolied alebo rozprávok z televízie. A popri tom zabaviť deti, vyzdobiť stromček a odpovedať na otázky, kedy už príde Ježiško, a čo si nájde kto vo vianočnom balíčku.

Pripomína vám táto stavba niečo konkrétne? Ak ste dôkladne zalovili v pamäti, určite ste si spomenuli na kultovú rozprávku Tři oříšky pro Popelku. Vianoce bez Popelky v hlavnej úlohe s Libušou Šafránkovou si nedokáže predstaviť väčšina z nás. Na snímke je zámok Moritzburg, po schodisku ktorého utekala Popelka z bálu, a stratila tu črievičku.