Spa, Wellness, Beauty

Asi to pozná každý z nás. Po ťažkom dni v práci alebo fyzicky vyčerpávajúcej aktivite je pre naše telo balzamom ľahnúť si do vane s teplou vodou so zopár kvapkami aromatického oleja alebo peny do kúpeľa. Okrem úľavy bolesti a zníženia únavy pôsobí teplý kúpeľ relaxačne aj na našu myseľ.

Zážitkové saunování už proniklo do českých i slovenských wellness center. Novinkou je wellness muzikoterapie. Pozitivní působení sauny na člověka se tak doplní o léčivé a harmonizační tóny různých muzikoterapeutických nástrojů, které navodí potřebný vnitřní klid a pocit pohody. 

Shinrin-yoku se v Japonsku studuje na lékařských fakultách. Rozšířilo se do i dalších asijských zemí, kde je součástí veřejného zdravotního systému jako důležitý nástroj prevence civilizačních chorob.

Na jedné straně město a koncept městských wellness, na straně druhé zvuky lesa a vůně stromů jako účinná ekoterapie. Nenechte se zmást soubojem město versus příroda.

Sauna je miestom, kde si budujeme imunitu, liečime ochorenia, ale je aj miestom stretnutí, komunikácie a vzájomnej socializácie. Pre mnoho kultúr je sauna dôležitá a nevyhnutná pre osobnú pohodu.

Vo svete kúpeľníctva a wellness možno postrehnúť každý rok nové inovatívne produkty, ktoré tešia dušu hostí. Otázkam súčasných wellness a kúpeľných trendov sa venovali odborníci z radov lekárov, odborníkov na výživu, profesionálnych cvičiteľov, kozmetiky.

V súčasnosti je kryokomora jednou z najvyhľadávanejších liečebných metód vystavenia extrémnemu suchému chladu. Už staroveký Egypťania vedeli, že podchladením po úraze dôjde k zlepšeniu zdravotného stavu.

Je jedna hodina popoludní, všetci majú siestu. Na ružovú fasádu dopadá slnečný jas a láme sa na vlnách malého bazéna. Cez átrium dolieha ohnivý rozhovor viacerých členov rodiny. Hovoria rýchlo, vzrušene, španielsky.

Po dvoch nociach sa oplatí z Furnasu presunúť severnejšie do Ribeira Grande, kde uvidíte azorskú podobu Morského oka - Lagoa da Fogo. Majú podobnú históriu - aj tento prírodny útvar vznikol sopečnou činnosťou.

Saunový ceremoniál je zpestřením saunování a provádí ho zkušený saunér, někdy i jeden z návštěvníků sauny. Pomocí víření horkého vzduchu, polévání kamenů vodou s aromatickou přírodní esencí, případně i peelingem nebo potíráním kůže se do saunování dostává další dimenze.

Je zrejmé, že wellness a fitness idú dohromady. Obidve pozitívne ovplyvňujú zdravie človeka. Prémiové kluby priekopníka fitnessu, spoločnosti Equinox, sa objavia vo wellness časti hotelov v kabáte prispôsobenom luxusným hotelovým podmienkam.

Uprostred horskej scenérie asi hodinu cesty autom z Zűrichu sa nachádza oáza pokoja a oddychu. Grand Resort Bad Ragaz je považovaný za jedno z najlepších európskych centier liečebnej rehabilitácie