Leto, horúčavy a žiadané osvieženie. Zmrzlina a mrazené pochúťky k tomuto obdobiu neodmysliteľne patria. História zmrzliny siaha do dávnych dôb. Konzumovali ju už aj starovekí Gréci a Rimania. Nie však v dnešnej tradičnej podobe, ale zo začiatku ako napríklad ľad poliaty medom, ovocnou šťavou alebo vínom. Neskôr sa začali do kúskov ľadu primiešavať mlieko a mliečne ochutené nápoje. A to už bolo ku vzniku zmrzliny, ako ju poznáme dnes, celkom blízko.

 

zmrzlina 1

 

Taliani, ako typickí milovníci a výrobcovia zmrzliny pretransformovali túto pochúťku do dnešnej podoby približne v roku 1550. Mrazená, krémová konzistencia známa ako zmrzlina, gelato či sorbet sa však navzájom v niektorých zásadných zložkách a spôsoboch prípravy odlišujú. Viete v čom?

Ingrediencie v gelate a zmrzline

Dve z hlavných zložiek zmrzliny a gelata sú mlieko a smotana, ale použité množstvo každého z týchto dvoch ingrediencií vedie k rôznym dezertom. Zmrzlina obsahuje viac smotany ako mlieka, zatiaľ čo gelato sa vyrába s väčším podielom plnotučného mlieka. Ďalšou zložkou, ktorá ich odlišuje, sú vajcia. Zmrzlina obsahuje vaječné žĺtky, zatiaľ čo gelato je najčastejšie úplne bez vajec. Tieto odlišné miery a zložky ovplyvňujú množstvo tuku v každom dezerte, ako aj pocit v ústach a samotnú textúru zmrznutej pochúťky na jazyku. Podľa všeobecných pravidiel by mala zmrzlina obsahovať minimálne 10 percent tuku, gelato len 5 až 7 percent tuku.

 

zmrzlina 3

 

Spôsob prípravy a skladovania zmrzliny a gelata

Nie sú to však len rozdiely v zložení a výbere ich hlavných zložiek, je to aj spôsob, akým sú vyrobené. Gelato sa mieša pomalšou rýchlosťou ako zmrzlina, čo vytvára hustejšiu a krémovejšiu konzistenciu, pretože do zmesi sa šľahá menej vzduchu. Gelato obsahuje asi 25 až 30 percent vzduchu, zatiaľ čo zmrzlina môže obsahovať až 50 percent vzduchu.

 

zmrzlina 2

 

Po výrobe oboch pochúťok, sa zmrzlina a gelato skladujú pri určitých teplotách, aby sa zachovala ich ideálna konzistencia. Zmrzlina sa zvyčajne podáva mrazená, okolo -18 stupňov Celzia, zatiaľ čo gelato sa zvyčajne skladuje a podáva pri teplote okolo -9 stupňov Celzia. To znamená, že textúra gelata je jemnejšia a hodvábnejšia ako textúra zmrzliny, ktorá je akoby jemne kryštalická. Hovorí sa aj to, že tuk ktorý pokrýva jazyk, vytvára vrstvu medzi chuťovými pohárikmi a jedlom, ktoré jete. Chladnejšie jedlo jazyk prirodzene znecitlivuje. Keďže gelato má menej tuku a je teplejšie ako zmrzlina, chute viete prežívať viac a sú intenzívnejšie.

 

zmrzlina 5

 

Zmrzlina, gelato i sorbet

Ak pravidelne navštevujete zmrzlinárne, viete že na výber jednotlivých príchutí zmrzlín je takmer nespočetné množstvo. Klasiky sa miešajú s menej tradičnými, ovocnými, bylinkovými, dokonca i slanými príchuťami. Ale pokiaľ ide o gelato, jeho chuťový profil je o niečo užší. Existuje niekoľko klasík, ktoré nájdete vo forme gelato - vanilka, čokoláda, lieskový orech a stracciatella , pistácie, tiramisu a viaceré ovocné príchute. A aby sme popis jednotlivých pochúťok úplne doplnili, nesmieme zabudnúť na sorbet, ktorý nie je ani gelatom, ani zmrzlinou. Je zmesou ovocia, ľadu a cukru, bez prídavku akýchkoľvek živočíšnych alebo mliečnych produktov.

Pripravila: Petra Adamcová