Lúky s kvetmi, kytice kvetov či viacfunkčné solitéry – to je len časť z tvorby partnerskej a umeleckej dvojice Aleny Šikulovej a Mária Chamraza. V nadväznosti na našu tému „Keď hotelu prospieva umenie,“ poskytli nám krátky rozhovor.

 

hotelove umenie 9

 "Ak ste si všimli aj obraz, tak to robíme správne."

 

Ste životnými partnermi, pracujete v spoločnom ateliéri, čím sa vaša tvorba dopĺňa a čím sa odlišuje?

Áno, presne tak. Sme partnermi po vzťahovej aj umeleckej stránke. Mário sa venuje predovšetkým sochárskej tvorbe a ja sa venujem maľbe. Naše fungovanie v spoločnom ateliéri berieme ako obrovskú výhodu, pretože sa perfektne dopĺňame a vytvárame diela, ktoré sú skutočne výnimočné.

Prečo sa venujete práve tejto forme umenia?

Obaja sme podľahli modernému štýlu umenia, lebo nám dovoľuje slobodnejšie sa prejaviť po dizajnových, umeleckých a neraz kontroverzných stránkach, a to nás napĺňa.

 

hotelove umenie 6  hotelove umenie 5 

 

Čo vás inšpiruje?

Paradoxne vychádzame z úplnej klasiky. Usilujeme sa každé dielo podať trocha inak, novými očami, možnosťami. V hlave máme neraz množstvo nápadov, ktoré si dennodenne kreslíme a z toho vyberáme najlepšie. Naše diela musia byť také, aké v galérii nenájdete.

Kde všade ich nájdeme?

V aktuálnej situácií máme všetky diela v našom ateliéri v Malackách.

 

hotelove umenie 8

 Foto: Spoločné dielo/tvorba, Konská hlava, Maľba: Alena Šikulová, Socha: Mário Chamraz, Kombinovaná technika, Akryl 2020

 

Ako môžu vaše diela obohatiť verejný priestor vrátane hotelov a reštaurácií?

Naše diela majú silnú schopnosť zaujať už na prvý pohľad. Usilujeme sa tvoriť tak, aby ani jedno dielo neskončilo bez povšimnutia, aby pritiahlo pozornosť každého diváka či už po duševnej stránke alebo dizajnovej. Ideálne je, ak sa spojí samotné dielo s funkčnosťou (ako je naša umelecká misa na cukríky či kreslo lebky) . Vedy ide o skutočne originálny umelecký prvok, ktorý je vhodný do priestorov, ako sú hotely či reštaurácie, ktoré sa tak môžu stať šperkom pre návštevníkov.

Ako vzniká dielo na mieru, ako prebieha proces jeho tvorby?

Predovšetkým treba spoznať zákazníka, jeho túžby a predstavy. Potom prichádza k samotnej realizácii. Vzápätí vznikne dielo, ktoré bude v harmónii s nami i so zákazníkom.

 

hotelove umenie 1  hotelove umenie 2 

 Foto: Lúka s kvetmi, olejomaľba 2021, autor: Alena Šikulová

 

Aké novinky chystáte?

Určite sa máte na čo tešiť, máme veľa nápadov, ktoré ste ešte nikde nevideli a ktoré budeme čoskoro realizovať.

  • Alena Šikulová
  • Narodila sa v Malackách v roku 1989. V roku 2004 študovala na škole Scénického výtvarníctva v Bratislave. Počas štúdia na umeleckej škole boli jej diela inšpirované impresionizmom, ktorý sa časom vyvinul do modernejšieho štýlu maľby. Venuje sa predovšetkým maľbe, v ktorej prevláda najmä prírodná tematika, ako sú už viacmenej známe „Lúky s kvetmi“, či „Kytice kvetov“. Veľkú dôležitosť vo svojich obrazoch prikladá farbám, pretože verí, že farby a prostredie, v ktorom žijeme, nás ovplyvňujú po celý život.

 

  • Mário Chamraz
  • Narodil sa v Malackách v roku 1985. Od piatich rokov navštevoval ľudovú školu umenia Malackách. V roku 2003 vyštudoval umelecké stolárstvo a následne pokračoval štúdiom dizajnu na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave. Umenie ho sprevádza celý život, počas ktorého sa zúčastnil na viacerých výstavách a súťažiach. V jeho tvorbe ho najviac uchvátilo sochárske remeslo v spojení s dizajnom a moderným umením, prostredníctvom čoho rád vyjadruje svoje vnútorné cítenie. Najviac ho fascinuje, ak dielo vyvoláva emóciu, prekvapenie, možno odlišnosť, pretože jeho krédom je odlíšiť sa od stereotypu dnešnej tvorby.

Pripravila: Alena Reháková
Foto: Milan Jakubec