Každá rodina má na Vianoce svoje zvyky a tradície. Niektoré si prinášame z rodín, v ktorých sme vyrastali, iné preberáme od svojich partnerov. A vytvárame si čaro Vianoc, ktoré od nás zase preberajú do svojich budúcich domovov naše deti.

 

vianoce zvyky tradicie slovensko rodina 1

 

My sme oslovili piatich respondentov z rôznych kútov Slovenska, aby pre náš portál prezradili, ako to vyzerá na Štedrý večer u nich doma. Čo nesmie chýbať na Štedrovečernom stole, aké koláčiky tradične pečú, aké zvyky a tradície dodržiavajú, čo ich teší, a bez čoho si 24. december nevedia predstaviť.

Mária, Veľká Lomnica

U nás sa držíme klasiky - nikdy na stole nesmie chýbať kapustnica, kapor a zemiakový šalát. Ešte pred večerou vždy krájame jabĺčko a každý si odlomí aj kúsok oplátky s medom. Nie každý z našej rodiny je fanúšikom kapra, tak posledné roky pribudli aj alternatívy vo forme filé alebo lososa, ale kapor stále zostáva. Naša babka vraví, že na ich stole nesmeli kedysi chýbať bobaľky, tak si ich sem-tam tiež zvykneme pripraviť. Z dezertov je to najmä štedrák. Pečenie vždy patrilo k hlavným aktivitám deň pred Štedrým dňom. 23. decembra to v byte rozvoniava vanilkou a čokoládou a v pozadí sú pustené koledy alebo vianočné rozprávky. Niekedy je tento deň pre mňa rovnako pekný ako samotný Štedrý deň. Zaujímavým zvykom, ktorý sme dodržiavali pomerne dlho, bol fakt, že keď sme si sadli k štedrovečernému stolu, tak sa od neho nemohlo vstať, až kým všetci nedojedli. Pochádzam z veriacej rodiny, takže modlitba bola vždy súčasťou Štedrej večere. Niekedy tiež čítanie z Biblie. To pretrváva dodnes, okrem toho je to spomínané krájanie jablka, oplátka s medom a po svadbe k tomu od môjho manžela pribudol aj cesnak. Tak sme spojili zvyky spod Tatier aj spod Urpína.

 

vianoce zvyky tradicie slovensko rodina 4

 

Katka, Vranov nad Topľou, vydatá v Piešťanoch

Štedrá večera u nás pozostáva z oplátok s medom, kapustnice a ryby so zemiakovým šalátom. Nesmie nám však chýbať ani kyslá hríbová polievka, tzv. mačanka a opekance s makom zaliate mliekom (bobaľky). Namiesto chleba zajedáme polievky slaným posúchom, poplankom. Na pečenie vianočných koláčikov sa vždy teším a už od novembra nakupujem suroviny a zbieram recepty. Snažím sa každý rok pridať nejaký nový druh pečiva. Tento krát som si však vianočné dobroty objednala už hotové u profesionálnej cukrárky, lebo máme doma malé bábätko a napiecť niekoľko druhov by som nestihla. Zvyk, ktorý sa v našej rodine traduje, je krížik na čelo s oplátkou, ktorý robí vždy najstarší člen rodiny všetkým za stolom. Kúskom oplátky namočeným v mede nakreslí malý krížik a povie pritom, čo ktorému členovi rodiny želá.

Miladka, Horná Nitra, okres Prievidza

Na našom stole rozhodne nesmie chýbať hubová polievka a zemiakový šalát, ryba sa u nás strieda, posledné roky je to najčastejšie pstruh. Čo sa týka vianočného pečiva, robievam aj rovnaké, ale niektoré skúšam po prvý krát, keďže bežne nepečiem a musím sa priznať, že ma to príliš nebaví. Koláče však neobjednávam, vystačíme si približne so štyrmi druhmi, ale keď je možnosť, meníme si niektoré druhy s rodinou a známymi. Zo zvykov je to len oplátka s medom a cesnakom, a to, že od stola vstáva počas Štedrej večere len gazdiná, aby naložila jedlo.

 

vianoce zvyky tradicie slovensko rodina 3

 

Martina, Brezno

Na Štedrý deň nesmie u nás chýbať kapustnica, ryba, tvarohové halušky, opekance a oplátky s medom. Pečieme vždy linecké kolieska a kokosové hríbiky. Každý rok potom doplníme o nejaký iný druh. Tento rok sú to šuhajdy, griláž a medové rezy. Pečieme si v kruhu rodiny. Pred večerou sa vždy pomodlíme a dáme si strúčik cesnaku. Po večeri si zase dáme oplátku s medom.

Aďka, Bratislava

Vianoce sú krásnou udalosťou pre nás všetkých, kedy nikto nesmie byť sám a radostne v kruhu najbližších si užívame tú sviatočnú chvíľu, ktorá sa koná len raz do roka, a o to posvätnejšie ju prijímame. Užívame si ju s tradíciami, pokorou a úctou, radosťou a spevom, básničkami a želaniami. Na Štedrovečernom stole nesmie chýbať kapustnica s údeným a klobáskou, sušenými slivkami, zemiakový šalát, prípadne kvôli deťom zemiakové pyré, pstruh alebo losos, červená repa. Koláčiky, keďže máme deti si pečieme doma, vôňa je neodmysliteľnou súčasťou celej prípravy a diania. Pečieme klasické druhy, medovníčky, časť z nich putuje na stromček, linecké spájané s lekvárikom, vanilkové rožky a našou novinkou je štedrák. Zvyky, na ktorých si zakladáme, je vlastná tvorba, ktorú si každý pripraví sám a prednesie ju pri Štedrovečernom stole. Taktiež rozprávame príbehy, ktoré sa spájajú s Vianocami, spievame koledy. Pri Štedrovečernom stole nesmú chýbať oplátky, med, rozkrojené jabĺčko, peňaženka pod obrusom, železná reťaz pod stolom, ktorá symbolizuje pevné zdravie pre všetkých členov rodiny.

Pripravila: Petra Adamcová