V súčasnosti si mamičky malých detí potrpia na prípravu stravy i celkovú zdravú výživu svojich ratolestí. Na dovolenkách, najmä pri pobytoch all inclusive, je vždy možné vybrať si niečo, čo je pre deti vhodné, zdravé i chuťovo vábivé. Ako je to však v bežných hotelových reštauráciách a reštauračných zariadeniach?

 

detske menu uvod zdravie chut lákadlo restauracie

 

Väčšina hotelových i klasických reštaurácií ponúka v rámci svojho menu špeciálne jedlá pre detského klienta. Aké by menu pre deti malo byť z hľadiska výživy, nutričných hodnôt i chuťových aspektov si priblížime v nasledujúcich riadkoch.

Detské menu vo všeobecnosti by malo obsahovať vhodný pomer bielkovín, sacharidov a tukov. Ide o základné živiny, ktoré sa podieľajú na výstavbe buniek a správnom metabolizme. Podpornými látkami v strave sú vitamíny, minerály a stopové prvky. Inak povedané, na detskom tanieri by sa mala vždy objaviť kombinácia bielkovín rastlinného a živočíšneho pôvodu s čerstvou i tepelne upravenou zeleninou a ovocím a vhodnou prílohou.

 

detske menu 3 zdravie chut lákadlo restauracie

 

Raňajky

Raňajky dieťaťa by mali tvoriť 25 % - ný podiel z celkového denného príjmu potravy. Čerstvá zelenina a ovocie by mali vždy dopĺňať hlavné raňajkové jedlo. Výživoví experti odporúčajú ako sladkú alternatívu raňajok rôzne obilninové kaše (pšenová, ovsená, krupicová, ryžová) v kombinácii so spomínaným čerstvým ovocím, tvarohom alebo jogurtom. Slaná variácia raňajok predpokladá kvalitný chlieb alebo pečivo. Z pohľadu zdravej výživy sú vhodné celozrnné pečivá alebo krehké chleby, ku ktorým je možné servírovať pripravené nátierky so zeleniny, tofu, strukovín, syra, tvarohu, rýb, vajíčok a podobne. Čerstvá zelenina by mala byť súčasťou slanej alternatívy raňajkového menu.

 

detske menu 2 zdravie chut lákadlo restauracie

 

Hlavné jedlo

Polievka je základom hlavného jedla. Nemusí jej byť veľa, ale mala by byť súčasťou detského menu. Podporí chuť do jedla a v zime zohreje organizmus. Vhodné sú číre vývary ale aj obľúbené krémové polievky zo zeleniny. Či už ide o obedové alebo večerné menu, základom je kvalitná bielkovina spracovaná z čerstvých surovín. Ryba, morčacie, králičie mäso, kura, v menšom pomere hovädzie a bravčové mäso by malo byť upravované grilovaním, dusením alebo pečením. Vhodnou prílohou je ryža a zemiaky na rôzne spôsoby, cestoviny, kuskus a zelenina vo forme čerstvého šalátu alebo tepelne upravená zelenina.

 

detske menu 5 zdravie chut lákadlo restauracie

 

Čo deti obľubujú

Obľúbené detské jedlá poznajú všetci a mali by byť základom každého detského menu v reštaurácii. Špagety, ale s pripravenou čerstvou rajčinovou omáčkou, bylinkami a syrom, zemiaková kaša s kúskami ryby alebo mäsovými guľkami, mrkvový šalát s jablkom a pomarančom, sladké jedlá ako dukátové buchtičky alebo makové šúľance. Niekedy sú rodičia šťastní, ak ich dieťa skonzumuje aspoň niečo, preto by obľúbené detské jedlá mali byť súčasťou ponuky každej reštaurácie, ale pokiaľ je to možné, aspoň trochu v zdravšom "šate".

 

detske menu 4 zdravie chut lákadlo restauracie

 

Jedlá nevhodné pre deti

Pre deti by mali byť do určitého veku tabu, a v neskoršom veku vo veľmi obmedzenom množstve mastné a vyprážané pokrmy, údeniny, hranolky a podobne. Dochucovadlá ako kečup a majonéza by mali byť eliminované, a nahradené domácou rajčinovou omáčkou, dipmi z jogurtu, kyslej smotany, a podobne. Soľ a pikantné jedlá do detského menu nepatria. Dochucovať by sa malo prevažne čerstvými a sušenými bylinkami. Instantné jedlá, polotovary a konzervované jedlá pre deti taktiež nie sú vhodné.

 

detske menu 7

 

Bonusy

Hovorí sa, že v detskom veku jedia najmä oči dieťaťa. V baby friendly hoteloch sa s podávaným jedlom pre dieťa dokážu naozaj pohrať a na tanieri vznikajú krásne kreácie. Tváričky zo zeleniny, trojrozmerné dezerty z ovocia, zemiaková kaša na mäsovej hojdačke, to všetko deti teší a láka ich k ochutnaniu podávaného jedla.

 

detske menu 1 zdravie chut lákadlo restauracie

 

Vzorom pre deti sú predovšetkým rodičia, nebojte sa ísť s dieťaťom do reštaurácie a spoločne si to užite. Návšteva reštaurácie je zaujímavým spestrením bežného stravovania, dieťa sa naučí stolovať, vo vyššom veku si samo vybrať z jedálneho lístka, objednať si jedlo a vychutnať si gastronomický zážitok.

 

detske menu 6 zdravie chut lákadlo restauracie

 

Text: Petra Adamcová

 

Prečítajte si tiež: Krásna a chutná pitahaya a durian, ktorého konzumácia je zakázaná v prostriedkoch hromadnej dopravy

exoticke ovocie durian netradicne chute