01 8R2A6550 1

Areál spoločnosti vo Vizovicích


Spoločnosť RUDOLF JELÍNEK patrí v súčasnej dobe k najväčším svetovým výrobcom ovocných destilátov.

Spoločnosť RUDOLF JELÍNEK má za sebou veľmi dlhú históriu. Napriek tomu, že sama firma vznikla v roku 1894, nadväzuje na viac ako 400 ročnú tradíciu pálenia na Vizovicku. Vhodné podnebie a bohatá úroda sliviek prirodzene určili smerovanie miestnych páleníc – začala sa páliť slivovica. Slivovica v typickej fľaši označovanej ako „budík“ zostáva stále vlajkovou loďou. V portfóliu spoločnosti  nájdete celú radu bežných, ale i výnimočných a netradičných ovocných destilátov.

 

02 8R2A5608

Vlajkovým výrobkom firmy je stále klasická slivovica

 

Klasická slivovica, košer destiláty, alebo netradičná pálenka
Medzi najznámejšie produkty patrí klasická biela trojročná slivovica, košer destiláty, netradičné pálenky z planých trniek, moravské jaderničky,  či mirabelky. Výnimočným produktom v sortimentu je potom Vizovická slivovica, vyrobená zo sliviek vypestovaných vo vlastných sadoch. Výroba, sídlo a sady spoločnosti sa nachádzajú vo Vizovicích. Na českom i slovenskom trhu RUDOLF JELÍNEK distribuuje tiež emulzné likéry Metelka, rakúske rumy Stroh,  karibské rumy St. James, vybrané produkty talianskej spoločnosti Fratelli Branca, alebo bourbony z Kentucky značky Evan Williams.

 

03 8R2A6767

Výnimočným produktom v sortimentu je Vizovická ročníková slivovica vyrobená výhradne z vizovických sliviek

 

Unikátne destiláty a ich ocenenie
V rámci výstavy VÍNUM LAUGARÍCIO získali prvé miesto v rámci svojej kategórii hneď tri vzorky od spoločnosti RUDOLF JELÍNEK – odrodová hruškovica Williams, vínny destilát a 3-ročný obilný destilát.

 

04 Laugaricio RJ 2018

Ocenenie získali v roku 2018 hneď tri destiláty


Jasný favorit – hruškovica Williams R. JELÍNEK
Hruškovica Williams R. JELÍNEK bola jasným favoritom – a nie je sa čo čudovať, tento unikátny destilát si získava rok od roku stále väčšiu popularitu a spoločnosť si stráži jeho kvalitu od prvého kroku. Dokonca si firma vybudovala pre lepší dohľad na priebeh výroby a kvality vstupných surovín závod v juhoamerickom Chile, ktorý patrí medzi najväčších producentov odrody hrušiek nazývané Williams. Práve táto odroda je totiž pre výrobu destilátu vhodná vďaka svojej výraznej vôni a chuti. Do Južnej Ameriky dopravil R. JELÍNEK technológie a na všetko dohliadajú zástupcovia vizovickej likérky.

 

05 Foto m 18 NA

Hruškovica Williams R. JELÍNEK


Vzorka poslanej vínovice bola pripravená viacstupňovou pomalou destiláciou z výberu hroznového vína. Vďaka pomalému postupu pri destilácii má vínovica výraznú aromatickú vôňu a svojou chuťou je vhodná hlavne ako digestiv.


Obilný destilát
V rámci kategórie obilný destilát - blended whisky bola do súťaže poslaná vzorka 3-ročnej whisky značky Gold Cock. Jedná sa o destilát zo sladu z jačmeňa vypestovaného na severnej Morave a pripraveného tradičným humnovým spôsobom. V priebehu sušenia sa slad mierne nakuruje rašelinou. Destilácia potom prebieha v medených kotloch v troch stupňoch. Výsledný destilát dozrieval v tomto prípade v silne vypálených, nových dubových sudoch z európskeho zimného dubu po dobu troch rokoch.

 

06 8R2A6404

Najstaršia česká whisky Gold Cock a jej limitovaná edícia si  rýchlo získala obľubu tiež na Slovensku

 

 

Text a foto: Rudolf Jelínek

Více na: www.rjelinek.sk             www.facebook.com/rjelinek.sk