O prospešnosti spánku sa toho už napísalo veľa. Všetci vieme, že spánok je potrebný a nevyhnutný, aby si organizmus človeka oddýchol a zregeneroval sa. Ide o oddych po stránke fyzickej i psychickej. Pri nedostatku spánku, alebo zlom a nekvalitnom spaní, hrozia človeku viaceré zdravotné problémy, počínajúc stresom, nervozitou, nevynímajúc bolesti hlavy a celkový zlý vplyv na obehovú a nervovú sústavu človeka.

Čo vieme urobiť preto, aby sme sa vyspali čo najlepšie a čo viac, aby sme do postele chodili s potešením? Zásadný je výber kvalitného a priestranného lôžka s vhodne zvoleným matracom. Matrac musí mať správnu tvrdosť, ktorá sa odvíja od hmotnosti človeka, zdravotného stavu i jeho spánkových návykov. Ďalšími kritériami sú náplne matracov, materiály z ktorých sú vyrobené i možnosť využitia oboch strán matraca na spanie. Kvalitné výrobky sú certifikované. Detailné popisy matracov, ich využitie a spracovanie dokáže prezentovať každý fundovaný predajca.

 

spánok matrac

 

S matracmi a posteľou súvisí aj výber  vankúšov a paplónov, ktoré spotrebitelia vyberajú predovšetkým s ohľadom na typ ich výplne. Na trhu si môžete voliť zo širokej ponuky antialergických, prírodných i syntetických výplní. Na leto a zimu je vhodná odlišná hrejivosť pokrývky, trendom sú paplóny, ktoré spájajú zipsom dve nezávislé pokrývky (hrubšiu a tenšiu) do jednej komplexnej.

 

spánok vankúš

 

A keď už máme základ - kvalitnú posteľ, vhodný matrac, vankúš i paplón, estetickú posteľnú bielizeň, prichádza rad na prípravu atmosféry. Tu je zopár tipov, ktoré by ste mali dodržiavať:

  • miestnosť v ktorej spíte vždy dobre vyvetrajte
  • počítač, televízna obrazovka či mobilný telefón do spálne nepatria
  • ak je to možné, do postele choďte vždy v približne rovnakú hodinu
  • tri hodiny pred spaním by ste nemali konzumovať ťažko stráviteľné jedlá
  • spánku pomáha aj šálka bylinkového čaju alebo mlieka ochutená lyžicou medu
  • pri zaspávaní v mysli nepracujte, neriešte povinnosti na ďalší deň, skúste len relaxovať
  • niekomu pomôže na odpútanie myšlienok relaxačná hudba alebo zvuky prírody

 

Vytvorte si preto vo svojej spálni oázu pokoja a ponorte sa do ničím nerušeného spánku.

A o tom, že spánok je dôležitý vedia aj majitelia hotelov a ubytovacích kapacít. Oslovili sme niektorých z nich, aby nám prezradili, čo robia pre dobrý spánok svojich hostí. Na ich odpovede sa môžete tešiť v niektorom z budúcich článkov.

Text: Petra Adamcová
Foto: Pixabay