Termín ecolodge v doslovnom preklade znamená ekologická chata. Oproti zeleným hotelom alebo eko - hotelom bývajú chaty postavené na odľahlejších miestach a zväčša v prírode. Sú navrhnuté tak, aby mali minimálny vplyv na životné prostredie, a aby boli čo najviac udržateľné pri využívaní zdrojov.

 

ecolodge panama

Foto: Ecolodge Isla Palenque, Panama

Ďalším benefitom tohto ubytovania je, že jeho prevádzkovatelia alebo majitelia sa snažia zlepšiť životné podmienky miestnych alebo lokálnych obyvateľov tým, že si od nich kupujú suroviny pre svojich hostí, zamestnávajú ich za spravodlivú mzdu, podporujú ich tradície a zvyky. Popri prevádzke svojich domov sa venujú aj ochrane okolitých biotopov a kultúr.

 

ecolodge oceania

Foto: Likuliku Lagoon Resort Ecolodge, Fidži

Ecolodge hotely poskytujú okrem ubytovania a stravy aj bezprostredné zážitky spojené s prírodou. Návštevy a výpravy do miest, kam by sa klienti za iných okolností dostali ťažko, alebo bez pridanej hodnoty skúseného sprievodcu.

 

ecolodge afrika

Foto: Bushmans Kloof Wilderness, Western Cape, Južná Afrika

Chatky v romantickom, pôvodnom alebo s prírodou spätom štýle sú vyhľadávané čoraz viac. Ľuďmi, ktorým záleží na životnom prostredí a riešia ekológiu, ochranu prírody, ale aj ľuďmi, ktorí chcú zažiť netradičnú dovolenku nie v klasickom all inclusive rezorte ale v jednoduchších, ale v inom smere obohacujúcich podmienkach.

 

ecolodge asia vietnam

Foto: Topas Ecolodge, Sa Pa, Vietnam

Eko chaty alebo ecolodge ubytovania môžete hľadať ako typické drevené stavby, ale aj stavby v korunách stromov či prístrešky postavené z iných prírodných materiálov (napríklad v tropických krajinách sú to chatky z bambusu, trstiny a palmových listov). Tradičné obydlia mnohých národov sú tak isto vyhľadávanými ubytovaniami, či už ide o jurty v Mongolsku, jaskynné domy v Turecku alebo glampingové stany po celom svete.

 

ecolodge amerika

Foto: Ecolodge Bentwood Inn, Wyoming, USA

Nedajte sa zmiasť, znie to jednoducho, ale komfort, ktorý vám jednotlivé eco lodge ubytovania dokážu poskytnúť sú aj pre najnáročnejšiu klientelu. Čo sa týka ceny, tiež môžete zaplatiť viac ako v bežných hoteloch, ale môže byť pre vás dobrým pocitom a zadosťučinením, že ste pomohli miestnej kultúre, prírode i obyvateľstvu na mieste, ktoré ste navštívili.

Text: Petra Adamcová
Foto: National Geographic

 

Prečítajte si tiež: Nielen o francúzskych delikatesách a dobrom víne, ale aj o živote v stredomorskom Nice

saska 6