Francúzi sa vo všeobecnosti považujú za veľkých gurmánov. Doprajú si kvalitné potraviny, dobré víno, jedlo si vychutnávajú a spoločné stolovanie je pre nich obradom. O tom, ako si na francúzsku kuchyňu zvykla Slovenka Alexandra, ktorá už osem rokov žije vo francúzskom Nice sa dočítate v nasledujúcom rozhovore.

 

saska 8

 

Saška, uveďte nás prosím do typickej francúzskej atmosféry stolovania i stredomorského života.

Veľa ľudí sa čuduje, ako si Francúzi udržiavajú štíhlu líniu napriek množstvu syrov, vína, čerstvo upečených croissantov, bagiet a neodolateľných dezertov z miestnych pekární - Bulangeries. Napriek tomu, že Stredozemská kuchyňa je známa ako nekomplikovaná, ľahká a zdravá, miestni si radi doprajú croissant so silnou kávou na raňajky, výdatný obed s pohárom provensálskeho rosé. Áno, pohár dobrého vína aj napriek tomu, že sa vracajú späť do práce. Po večeri je tradíciou konzumácia dobrého syra. A ku každému jedlu sa podáva ikonická bageta.

Mám pocit, že Francúzi a bagety k sebe neodmysliteľne patria.

Nuž bageta sa tu konzumuje naozaj ku všetkému. Existuje niekoľko desiatok tradičných “pravidiel” čo sa jedenia bagiet týka. Napríklad, Francúzi nikdy nekrájajú bagetu nožom, ale si z nej trhajú. Nikdy ju nepokladajú na stôl hore nohami, a je to jedno z mála jedál, ktoré sa vždy mohlo jesť na ulici a nepovažovalo sa to za faux pas (veď kto by odolal teplej, čerstvej bagete priamo z pekárne?).

Žijete v Nice, kde je bohatá ponuka čerstvých rýb a morských plodov, kde trhy voňajú kvetmi i na slnku dozretým ovocím a zeleninou...

Áno, je tu veľa trhov a menších obchodov mimo turistickej zóny, ktoré denne ponúkajú čerstvé produkty od miestnych farmárov z okolitých dedín, zeleninu, ovocie, syry, mäso a údené výrobky. Našla som si tu svojich obľúbených predajcov a u nich sa snažím nakupovať. Srdcom provensálskej kuchyne je olivový olej, čo mi vyhovuje viac ako tradičná francúzska kuchyňa, kde je maslo základom skoro každého receptu a často krát servírované s ťažkými omáčkami.

 

saska 6

 

Bolo niečo netradičné, na čo ste si museli v jedálničku Francúzska dlhšie zvykať?

Odkedy som sa presťahovala do Nice, môj jedálniček sa až tak nezmenil, skôr sa zmenil môj prístup k jedlu ako takému. Nikdy som príliš neobľubovala mäso, preferovala som ryby, zeleninu a pečivo. Preto som si na francúzsku a stredomorskú kuchyňu zvykla rýchlo a s chuťou. Taktiež ma veľmi baví varenie. Čas strávený v kuchyni nepovažujem za povinnosť, ale skôr za relax, a čas ktorý venujem sebe.

Uveďte nás do vašej kuchyne. Ako sa varí v Nice?

Varíme tu jednoducho a ľahko – v žiadnej kuchyni na juhu Francúzska nesmie chýbať čerstvý tymián, rozmarín, bazalka, cesnak, citrón a samozrejme olivový olej. Všetko chutí lepšie s čerstvými a lokálnymi surovinami, ktoré sú práve v sezóne.

 

saska 7

 S láskou upečená jablková Tarte Tatin

Aké je vaše obľúbené tunajšie jedlo?

Medzi moje najobľúbenejšie miestne špeciality patrí Salade Nicoise - šalát pozostávajúci zo zeleného šalátu, rajčín, vajíčok natvrdo, zelerových stoniek, cibuliek, ančovičiek, kvalitného tuniaka (prekvapujúco si originálny recept pýta tuniaka z konzervy) a čiernych olív z Nice.

Práve som začala cítiť tú úžasnú chuť už len z vášho popisu, čo ďalšie špeciality?

Populárny sendvič Pan Bagnat je v podstate Salade Nicoise v žemli, rýchly a chutný obed predávaný takmer v každej pekárni. Ďalšou špecialitou je Ratatouille – zmes baklažánov, cukiet, papriky, cibule, cesnaku a voňavých byliniek v paradajkovej omáčke. Asi každý z nás pozná ratatouille, ale vedeli ste že pochádza z Nice? Inou zaujímavosťou je Socca- pôvodne jedlo chudobných, čo je v podstate obrovská palacinka z cícerovej múky pečená na liatinovej panvici, ktorá najlepšie chutí s veľkou dávkou čierneho korenia a s pohárom vychladeného rose.

 

saska 2

 Ryba podávaná s pečenými zemiakmi a čerstvou zeleninou

Spomínali ste, že nie ste príliš na mäso, ale viem, že si rada pochutnáte aj na tradičných mäsových variáciách v rôznych zaujímavých kombináciách.

Mojim obľúbeným mäsovým jedlom je Daube Nicoise, pomaly dusené hovädzie mäso na červenom víne s hubami. Často sa konzumuje ako variácia cestovín, a to ako ravioli plnené touto mäsovou zmesou. Inou chuťovkou je Fleur de Courgette – žlté cuketové kvety, podávané na dvojaký spôsob. Vyprážané v cestíčku alebo plnené mletým mäskom zapekané v rúre.

 

saska 1

 Vyprážané cuketové kvety v cestíčku

Na Slovensku sa tradične jedli ryby ako vianočná pochúťka, neskôr ku kaprom pribudli pstruhy, lososy i tuniak. Ako je to s rybami v meste, ktoré leží na pobreží Stredozemného mora?

Ryby a morské plody sú tu veľmi populárne, žiaľ Stredozemne more je tak vyrybárčené, že tu ťažko nájsť miestnu morskú rybu. Osobne obľubujem Moules marinieres - slávky na bielom víne s cesnakom a petržlenom, ustrice a salmon tartare. Ako názov napovedá, ide o lososovú verziu nášho tataráku, čiže losos na surovo.

 

saska 5

 Kombinácia ustríc a rôznych morských plodov

Francúzska gastronómia je naozaj chutná a pestrá, je napriek tomu niečo, čo vám zo slovenskej kuchyne chýba?

Určite áno, je to bryndza. Tú zbožňujem. Halušky pripravím z akejkoľvek múky, ale bryndza sa nahradiť nedá ničím. A tiež dobrá voňavá domáca klobása, ktorú pridávam do vianočnej kapustnice, keď trávim Vianoce v Nice. Inak mojim kamarátom z rôznych kútov sveta veľmi chutí slovenský guláš, ten varím na litre a vždy s veľkým úspechom.

Zhovárala sa: Petra Adamcová
Foto: Alexandra