Náš organizmus by mal byť pripravený na striedanie teplôt, sychravé a chladné počasie aj možnosť chrániť sa pred vírusmi, ktoré môžu na nás útočiť pri každom oslabení. Tak ako v minulosti, aj dnes sú veľkými pomocníkmi pri predchádzaní bežných ochorení domáce a prírodné liečivá.

 

atb úvod

 

Už naše babičky nedali dopustiť na silný slepačí vývar, bylinkové čaje s medom a osvedčené domáce potraviny, ktoré dokázali vzpružiť organizmus a pomôcť človeku rýchlejšie sa zotaviť z rôznych chorôb. Tak poďme sa pozrieť, čím si aj dnes dokážeme pomôcť pri chorobách z prechladnutia, ale taktiež si vybudovať lepšiu obranyschopnosť a imunitu.

Cesnak

Je asi najznámejším prírodným antibiotikom. Obsahuje tzv. fytoncíd - alicín, ktorý zabraňuje rastu mikroorganizmov a má antibakteriálne a antimykotické účinky. Okrem nich obsahuje cesnak vitamíny A, B1, B2 a vitamín C. Najúčinnejší na liečbu a prevenciu je surový cesnak, pri vyšších teplotách sa jeho pozitívne látky strácajú. Obľúbená cesnaková polievka preto nie je účinná tak, ako napríklad cesnak roztlačený v jogurte ako príloha k jedlu či klasická cesnaková nátierka. Kto dokáže rozžuť 2 až 3 strúčiky cesnaku denne je vo výhode. Mnoho ľudí však cesnak ťažko trávi, týmto ľuďom sa preto odporúčajú cesnakové kapsule vo forme výživového doplnku. Opatrní v konzumovaní cesnaku by mali byť aj ľudia s nízkym krvným tlakom.

 

atb cesnak

 

Cibuľa

Obsahuje rovnako ako cesnak alicín, ktorý pôsobí protizápalovo a má antibakteriálne účinky. Najúčinnejšia je konzumácia surovej cibule alebo cibuľovej šťavy. Osvedčil sa však aj cibuľový čaj alebo chutná cibuľová polievka. Malé deti dokážu skonzumovať sladké cibuľové sirupy, ktoré sa vyrobia nakrájaním cibule a jej zaliatím medom. Po pár hodinách, keď cibuľa pustí šťavu, sa môže dávkovať v množstve 3 - 5 lyžičiek denne. Alergické deti i dospelí, ktorí nemôžu konzumovať med, ho nahrádzajú v sirupe cukrom.

 

atb cibuľa

 

Zázvor - ďumbier

Liečivou časťou zázvoru je jeho koreň. Pomáha pri chorobách z prechladnutia, zápalových ochoreniach dýchacích ciest, ale aj pri tráviacich ťažkostiach a bolestiach hlavy. Oproti cesnaku a cibuli sa jeho účinok teplom nestráca, takže sa môže konzumovať surový, varený aj sušený. Nastrúhaný zázvor s medom a pomarančom je vynikajúci na dochutenie jemne pikantných ovocných i bylinkových čajov. V lete je zázvor v kombinácii s perlivou vodou a vytlačenými citrusmi skutočnou pochúťkou a osviežením. Pridávať sa môže aj do krémových polievok i domácich dresingov.

 

atb zázvor

 

Kyslá kapusta

O jej pozitívnych účinkoch vieme asi všetci. Je výborná ako podpora imunity, obsahuje množstvo vitamínu C, minerály a najmä probiotiká. Tie vznikajú práve procesom kvasenia kapusty. Táto potravina pozitívne vplýva na črevnú mikroflóru, ktorá pomáha telu bojovať proti vírusom a baktériám. Napomáha tiež lepšiemu tráveniu, je bez tukov a s nízkym obsahom kalórií. Nezabudnite však na to, že najúčinnejšia je kyslá kapusta pripravená doma. V obchode sa predáva zväčša kapusta pasterizovaná s prídavkom konzervačných látok. Takto upravená už obsahuje minimum vitamínu C a žiadne probiotiká.

 

atb kapusta

 

Výrobky s mliečnym kvasením

Hovorí sa, že zdravému črevnému prostrediu vďačíme za svoju imunitu a schopnosť odolávať chorobám. V črevnej mikroflóre sa vyskytujú baktérie mliečneho kvasenia, ktoré pomáhajú regulovať zdravé črevo a bránia premnoženiu patogénnych baktérii. Dostatok živých baktérií mliečneho kvasenia sa vyskytuje v jogurtoch, kefíre, cmare, acidofilnom mlieku, tvarohu i mnohých ďalších mliečnych výrobkoch. Pri výbere tých správnych výrobkov treba dbať na to, aby kultúry v nich obsiahnuté boli naozaj živé a zdraviu prospešné.

 

atb jogurt

 

Jednotlivých potravín, ktoré máme doma, a ktoré sú prospešné pre naše zdravie a pomáhajú nám posilňovať imunitu je však oveľa viac. Spomeňme chren, brusnice, med, propolis, bylinky (šalviu, levanduľu, harmanček, tymián) i mnohé koreniny. Tak vždy, keď si budete pripravovať niečo dobré na jedlo alebo pitie, pridajte tam zopár účinných a prospešných domácich "liečiv". Vaša imunita sa vám poďakuje.

Text: Petra Adamcová
Foto: Unsplash