11. 12. 2013

Wellness už nie je len primárnym produktom, ale dopĺňa denné aktivity v rámci liečebných pobytov alebo pobytov pri mori a na horách. Takto ho vníma a propaguje pani Dr. Ludmila Vacek, PhD., ktorá žije v kanadskom Vancouvri a problematike wellness sa venuje už mnoho rokov.

 

Vacek portretMali ste skúsenosti s kúpeľníctvom v bývalom Československu pred odchodom do Kanady? Prekvapil vás kanadský kúpeľný priemysel v pozitívnom alebo v negatívnom zmysle?
Kúpeľníctvo, na aké sme v Európe zvyknutí, v Severnej Amerike neexistovalo ani pred 30 rokmi, keď som prišla do Kanady a neexistuje tam vlastne ani dnes. História moderného kúpeľníctva sa v Severnej Amerike síce podobá európskemu, ale po druhej svetovej vojne sa zmenil prístup k riešeniu zdravotných problémov. Vo veľkom štýle nastúpili farmaceutické spoločnosti a kúpeľné zariadenia, ktoré vznikali od konca deväťdesiatych rokov devätnásteho storočia v oblastiach bohatých na minerálne pramene, pomaly pustli a zanikali. Začiatkom deväťdesiatych rokov minulého storočia sa začalo hovoriť o spa. Keďže som sa zaujímala o preventatívnu medicínu, naivne som si predstavovala, že začínajúce spa sa rýchlo premenia na kúpele tak, ako som ich poznala z Československa. To sa samozrejme nestalo.

 

Svojim pôvodným vzdelaním ste imunologička. Čo vás priviedlo k profesii wellness/spa konzultanta?
Vyštudovala som síce klinickú imunológiu, ale pracovala som na pediatrickej fakulte na oddelení alergológie a aj moje PhD štúdium bolo zamerané na oblasť alergológie. Vďaka môjmu historickému záujmu o preventívnu medicínu a o pohybové aktivity som sa roky aktívne podieľala na organizácii a realizácii ozdravných táborov i kúpeľných pobytov pre astmatikov. Hoci som priamo v kúpeľoch nepracovala, mala som bohaté skúsenosti s liečebnými pobytmi astmatických detí. Vo vznikajúcich spa som videla možnosti, kde by som mohla svoje skúsenosti uplatniť. Jednotlivé prvky liečebno-preventívnych programov samozrejme v Kanade existovali vrátane liečivých minerálnych vôd, klimatických podmienok a rehabilitačných cvičení, ale ich zosúladenie do kúpeľného pobytu bolo zložité. Nakoniec sa mi podarilo zorganizovať i zrealizovať niekoľko krátkodobých pobytov pre astmatikov, ale nikto ich nevnímal ako kúpeľnú liečbu. Viacmenej som vsunula nohu do otvárajúcich sa dverí severoamerických spa. Začala som spolupracovať so vznikajúcimi spa asociáciami a ľuďmi, ktorí boli v Severnej Amerike pri vzniku "priemyslu" napĺňajúceho heslo Healthy body, mind and spirit.

 

Vacek rozhovor foto 1 

Aké sú trendy vo wellness v súčasnosti?

Trendy – to je zložitá záležitosť. Zasahujú takmer všetky oblasti života a vo všeobecnosti sa odvíjajú od spoločenských trendov a diania na trhu. Majitelia a prevádzkovatelia spa a wellness centier sledujú nielen celkové dianie v spoločnosti a na trhu, ale predovšetkým aktuálny vývoj technológií (vybavenie centier), trendy v poskytovaných službách (nové typy procedúr a prípravkov) a podobne. Analýza jednotlivých súčasných trendov je na dlhé rozprávanie. Medzi najpopulárnejšie samozrejme patrí využívanie prírodných zdrojov, používanie bio prípravkov a ochrana životného prostredia. Mám pocit, že slovenské kúpele by mohli viac ťažiť z toho, že majú a maximálne využívajú prírodné zdroje. Čo sa týka trendov v ponúkaných službách, bezkonkurenčne vedú antiaging programy, ktoré využívajú rôzne moderné prístroje i prípravky z prírodných zdrojov.

 

Ako by ste klasifikovali wellness a spa vo vzťahu ku kúpeľníctvu?
Hranica medzi wellness spa a medical spa, kam patrí aj kúpeľníctvo, nie je presná. Zásadný rozdiel bol pôvodne v tom, že vo wellness centrách nepracoval lekár. Toto už dnes nie je pravda. V mnohých wellness zariadeniach, predovšetkým tam, kde ponúkajú zdravotné preventívne programy, pracujú lekári a zdravotní špecialisti – zdravotné sestry, fyzioterapeuti, dietológovia. Nové a rýchlo sa rozvíjajúce odvetvie "medical spa" dnes globálne ponúka nielen ličebné pobyty s využitím prírodných zdrojov alebo bez nich, ale i neakútne chirugické zákroky (napriklad výmenu bedrových kĺbov s rehabilitáciou), dentálne zákroky alebo úkony, ktoré patria do kategórie plastickej chirurgie. Definíciu klasického liečebného kúpeľníctva, ktoré je založené na regulovanom využívaní prírodných zdrojov (minerálnych vôd a bahna) a je európskym fenoménom, je nutné potenciálnym globálnym klientom stále starostlivo vysvetľovať.

 

Vacek rozhovor foto 2

 

Nepochybujem o tom, že wellness procedúry v kúpeľoch poskytujú kvalifikovaní profesionáli. Dá sa, podľa vás, to isté očakávať od zamestnancov hotelových wellness centier?
Kvalifikácia pracovníkov wellness centier sa v súčasnosti stále rieši. Pretože sa jedná o nový a stále sa vyvíjajúci odbor, kvalifikačné požiadavky nie sú rovnako striktné ako v zdravotníckych zariadeniach. Vývoj však smeruje k regulovaným požiadavkám na vzdelanie a prax. Z osobných skúseností viem, že vo väčšine wellness centier pracujú rovnako kvalifikovaní zamestnanci ako v kúpeľných zariadeniach. Mnohí majú skúsenosti aj z práce v zahraničí alebo sú absolventmi množstva doškolovacích kurzov. Pričom jedno nevylučuje druhé.

 

Vacek rozhovor foto 3

 

Vy osobne máte skúsenosti s poradenstvom v oblasti wellness spa aj pre veľké hotelové rezorty. Čo získa hotelier, ak dá prednosť radám odborníka pred poradenstvom realizačnej firmy?
Na toto vám môžem odpovedať veľmi jednoducho. Firmy, ktoré predávajú vybavenie alebo prípravky, sa snažia predovšetkým predávať. Je to ich primárne poslanie. Prakticky to znamená, že často odovzdávajú len informácie, ktoré napomáhajú predávať ich výrobok. Mnohí majú síce veľmi dobré vedomosti aj z iných oblastí wellness, ale nepovažujú za nevyhnutné deliť sa o ne s klientom. Preto, ak pracujete s firemným poradcom, venujte maximum času nezávislému skúmaniu danej problematiky, nebojte sa klásť informavané otázky a získané informácie si overujte. Toto plati predovšetkým o ROI (Return on Investment). Naopak, nezávislý konzultant je objektívny, ale samozrejme, musíte ho zaplatiť.

 

text: IP

foto: Conrad Hotels & Resorts a archív L. Vacek