Momentálne je počasie skôr sychravé ako mrazivé. Už o pár dní sa ale chladných dní dočkáme, a preto si s predstihom povieme niečo o účinných nápojoch, ktoré nás vo vnútri zohrejú, dodajú nám energiu a ešte si na nich pochutnáme.

 

horúci nápoj úvod

 

Niet nad domáci čaj

Pokiaľ ste si v lete z plodov v záhrade nasušili nejaké bobuľové ovocie, úvodný štart na výrobu zdravého nápoja bez chemických prísad už máte. Nakrájané a vysušené jablká, jahody, ríbezle, maliny, černice, čučoriedky a čokoľvek, čo vám rastie v záhradke alebo ste si priniesli z lesa. Kombinácia ovocia a byliniek v pomere podľa vašich chutí alebo preferencií sa zaleje horúcou vodou a nechá sa lúhovať.

 

 

horúci nápoj jablko byliny

 

Chutné aj zdravé bylinky, ktoré môžete bez obáv popíjať často aj vzájomne kombinovať sú mäta, harmanček, lipa, materina dúška, medovka či citrónová tráva. Práve v zimnom období je vhodné pridať si do čajov aj antibiotické a antibakteriálne korenia alebo korene, ktoré dokážu povzbudiť imunitu. Konkrétne napríklad zázvor, klinčeky, škoricu, muškátový oriešok, čili či kurkumu.

 

čaj horúci

 

Smoothie môže byť aj teplé

Ste vyznávači ovocných a zeleninových vitamínmi nabitých smoothie? Majú množstvo prospešných látok, avšak pre stále "zmrznuté" osoby je v zime, či v období chladných rán náročné vypiť pohár studeného drinku. Smoothie však môže byť aj teplé. Pripravuje sa rovnako ako klasické studené smoothie, ale dopĺňa sa teplou (nie horúcou) tekutinou. Ak potrebujete, je možné si ho ešte trochu viac prihriať vo vhodnej nádobe na nízkom výkone sporáka.

Teplé pochúťkové smoothie sa kombinujú zväčša s kokosovým, sojovým, mandľovým alebo klasickým mliekom s banánom, jablkami či hruškou. Drink sa dochutí vanilkou, medom alebo cukrom, vyšperkovať je ho možné kúskom čokolády, orieškami alebo javorovým sirupom. Takto pripravený nutrične bohatý nápoj vás v studené ráno zaručene naštartuje. Ak si potrpíte na zdravie v akékoľvek ročné obdobie, zvoľte mrkvu, citrusové ovocie a koreniny spolu s teplou vodou alebo ovocným či bylinkovým čajom.

 

horúce nápoje smoothie

 

Sladký horúci nápoj ako dezert

Kto by odolal horúcej čokoláde alebo káve s úžasnými príchuťami? Receptov na prípravu vynikajúcich horúcich kávových a čokoládových nápojov nájdete na webe nespočetné množstvo. Ak sa chcete odmeniť, navštívte kaviareň alebo čokoládovňu vo vašom okolí a nechajte si pripraviť nápoj, ktorý by ste si doma kvôli času alebo náročnosti ingrediencií nepripravili. Základom musí byť kvalitná káva a čokoláda, ostatné doplnky už len doladia a znásobia celkovú chuť nápoja.

Ak máte po pracovnej dobe, alebo vás čaká zábava až do rána, nápoj si môžete spestriť aj kvapkou alkoholu. Ak sa chcete inšpirovať, o miešaných horúcich drinkoch s alkoholom si povieme v niektorom z nasledujúcich článkov.

 

horúci nápoj čokoláda

 

Text: Petra Adamcová
Foto: Pixabay