Každý z nás si uvedomuje hodnotu udržiavania fyzického a mentálneho zdravia. Fitness centrá sa stali súčasťou tohto rýchlo rastúceho trendu a našli si svoje miesto aj v hoteloch.

 

Pretože zariadenie fitness priestorov je špecifickou záležitosťou, mali by ste si nechať poradiť od špecializovaných konzultačných spoločností. Fitnesscentrum v hoteli môže byť koncipované ako miestnosť prístupná len hotelovým hosťom. Druhým modelom je zariadenie prístupné ľuďom, ktorí nie sú v hoteli ubytovaní, ale majú chuť spraviť niečo pre svoje zdravie. Pri druhom modeli treba rátať s väčším pôdorysom a vyhradením plôch na šatne a sprchy. Najlepšie vybavenie fitness priestorov je také, ktoré si nevyžaduje stály dozor personálu. Pri výbere prístrojov a cvičebných pomôcok myslite na to, že iné zariadenia preferujú muži a iné ženy.

 

fitness text 1


Nepretržité fungovanie
Upratovanie hotelovej izby je pre každého samozrejmosťou, menej skúsenosti už majú hotelieri s čistením priestorov fitness centra. Aby fitness zariadenie slúžilo tak, ako má a pomáhalo návštevníkom hotela dostať sa do formy, musia byť hotelieri obozretní pri udržaní strojov v čistote. Na to, aby stroje nepretržite fungovali, je dôležité školenie pracovníkov na čistenie a údržbu fitness strojov, ktoré špecifikuje sám výrobca. Personál by mal čistiť prach, pot a špinu na každom stroji denne. Nahromadenie prachu a nečistôt môžu prispieť k preťaženiu motora a spôsobiť jeho poruchu. Odborníci odporúčajú napríklad umiestniť bežiace pásy na ľahko čistiteľné podložky, ktoré budú zachytávať prach padajúci zo stroja. Okrem denného čistenia by stroje mali prejsť pravidelnou štvrťročnou prehliadkou, ktorú môže vykonať sám výrobca alebo predajca zariadení. Dôkladným čistením pohyblivých častí strojov sa zase predíde nákladom, ktoré by boli neskôr určené na očistenie zanesených častí.

 

fitness text 2

Zelené fitness
V rámci zeleného manažmentu sa dánsky hotel Crowne Plaza Copenhagen Towers ako prvý na svete rozhodol v apríli 2010 skúšobne zaviesť koncept výroby elektrickej energie – jazdu na cyklotrenažéroch v priestoroch hotelového fitness centra, ktoré sú pripojené na elektrický generátor. Množstvo vyrobenej elektriny sledujú pomocou iPhonu namontovaného na rukoväti bicykla. Každý hosť, ktorý sa zúčastní tejto „zelenej akcie" a vydrží bicyklovať jednu hodinu 30-kilometrovou rýchlosťou, získa okrem dobrého pocitu aj zdarma večeru v hotelovej reštaurácii, v hodnote 200 dánskych korún (približne 27 €), podľa vlastného výberu. Produkciou týchto 10 Wh elektriny pomáhajú hostia šetriť energiu a peniaze, a tým znížiť svoju uhlíkovú stopu.

 

text:

foto: archív redakcie