„Sorry, guys, but you won’t be able to get a reservation at our hotel – ever - because only women are allowed“. Túto vetu by ste si pravdepodobne vypočuli, ak by ste si chceli ako muž rezervovať ubytovanie v hoteli Som Dona na Malorke. Nedávno otvorený hotel totiž poskytuje ubytovanie výlučne ženám.

 

po com zeny tuzia 01

 

Cieľovou skupinou hotela sú ženy, ktoré cestujú samostatne alebo v skupine. Účel ich cesty môže byť rôzny. Niektoré cestujú za bisnisom, iné si chcú vychutnať pár chvíľ osamote, alebo v kruhu priateľov či rodinných príslušníkov výlučne ženského pohlavia. Ako uviedol Joan Enric Capellà, prezident Som Hotels, otvoriť „women-only“ hotel sa rozhodli po zrelej úvahe, so zohľadnením vývoja na trhu cestovného ruchu, kde v poslednom období prišlo k nárastu „sólo“ cestovateľov, a to najmä žien (podľa prieskumu Booking.com 33 percent respondentiek v roku 2018 cestovalo za biznisom či relaxom osamote). „V našom hoteli sú vítané všetky ženy staršie ako štrnásť rokov bez ohľadu na sexuálnu orientáciu, či už cestujú osamote, v pároch, alebo ide o matku s dcérou, či skupinu priateliek. Navyše, hotel je otvorený ďalším spoločenským kontaktom,“ uviedol Capellà. Hoci Som Dona je prvou lastovičkou v rámci hotelovej siete, hoteloví manažéri už majú skúsenosti s jedným „only“ konceptom, nakoľko na Malorke prevádzkujú hotel výlučne pre dospelých.

 

po com zeny tuzia 02

Tiež je to skvelé miesto na zorganizovanie dokonalej rozlúčky so slobodou.

Ako ďalej uviedol prezident spoločnosti, snažili sa vytvoriť paralelu k trendu samostatných priestorov pre ženy, akými sú napríklad oddelené fitness centrá alebo sauny pre ženy. Rovnako sa inšpirovali ďalšími women-only hotelmi, a to nielen v Európe. Myšlienka vyhradených priestorov pre ženy v oblasti cestovného ruchu nebola ani na Malorke nová, už v roku 2014 v hoteli Barceló Illetas Albatros vyhradili jedno poschodie výlučne ženám. V tomto prípade sa hotel klasifikoval ako women-friendly, čo značí, že ubytovať sa v ňom mohli aj muži, s výnimkou poschodia určeného ženám.

 

„Nie každý rozdielny prístup v poskytovaní služieb na základe pohlavia je diskriminačný.“

 

 Podobným príkladom je Georgean Court Hotel v kanandskom Vancouveri, ktorý víta biznismenky alebo partie žien na špeciálnom poschodí, tzv. „Orchid Floor“. Zriadenie tohto poschodia odôvodňujú požiadavkou žien na vyššiu bezpečnosť, ako aj špeciálnym dizajnom a vybavením izieb. Prístup na takéto poschodia je zvyčajne s použitím hotelovej karty (priamo na poschodí alebo vo výťahu). Vyhradené poschodia pre ženy bývajú z náboženských dôvodov pomerne časté v arabských krajinách. Pre tieto ženy je navyše nemysliteľné, aby ich obsluhovali muži. Ako príklad môžeme uviesť jediný women-only hotel na Strednom východe – The Luthan Hotel & Spa v saudskoarabskom Rijáde , ktorý okrem iného oceňujú cestujúce ženy – moslimky najmä preto, že tu nemusia nosiť hidžáb.

 

po com zeny tuzia 03 po com zeny tuzia 04

 

Okrem „klasických“ hotelov fenomén „women-only“ „dorazil“ aj do tzv. kapsulového ubytovania. Už piktogram na vstupných dverách tokijského hotela Nine Hours Woman Kanda jasne určuje, kto je v tomto hotely vítaný. Rovnako existujú i penzióny určené výlučne pre ženy. Jeden z nich – Josephine’s Guesthouse – sa nachádza v Zürichu. Ženy si v ňom môžu rezervovať ubytovanie až na dobu šiestich mesiacov. Vedeli ste, že existuje aj ostrov, kam môžu prísť len ženy? Volá sa SuperShe a administratívne patrí k Fínsku. Inšpirujúce ubytovanie i množstvo športových a relaxačných aktivít vytvorili z ostrova, vlastneného ženou, exkluzívne dovolenkové miesto. Pôvodne bolo základňou SuperShe Community, v ktorej získalo členstvo už osem tisíc žien zo 122 krajín.

 

Čím sú odlišné

Ak by sme porovnali požiadavky obchodných cestujúcich z radov mužov a žien, zistili by sme, že sa v princípe veľmi nelíšia. Každý biznismen (či už ide o muža alebo ženu) v hotelovej izbe ocení pracovný stôl, pohodlnú posteľ, dostatočný počet zásuviek, ramienka na oblek či kostým, spoľahlivú Wifi či kvalitný kávovar. V dobrých hoteloch nebýva problém s bezpečnosťou alebo obťažovaním žien. Kamerový systém, či už na parkovisku alebo v priestoroch hotela, býva samozrejmosťou, rovnako ako bezpečné uzamykanie hotelových izieb. Do úvahy treba vziať aj – dnes už častú – personalizáciu ponúk a služieb, na základe ktorej je možné splniť extra požiadavky žien i bez špeciálne vyhradených izieb, poschodí, či dokonca hotelov.

 

po com zeny tuzia 05

 

„ Niektoré hotely, i keď ponúkajú extra služby pre ženy, sa tým zo zjavných dôvodov navonok príliš „nechvália“. Výnimkou sú arabské krajiny.“

 

Ale predsa len, existujú určité nuansy, ktoré môžu pobyt žien spríjemniť. V prípade už spomínaného hotela Som Dona ide aj o špecifický dizajn celého ubytovacieho zariadenia. Je pravdou, že v ňom prevláda ružová farba, podľa vyjadrenia vedenia hotela však nejde o nejaký „barbie“ dizajn, skôr o zakomponovanie „ženských“ farieb do moderného dizajnu.

Čo ešte môže hotelier urobiť pre cestujúce ženy namiesto vytvorenia pre ne vyhradených priestorov? Často môže ísť o maličkosti, ktoré ženy na cestách určite ocenia. Ak začneme hotelovou kúpeľňou, potešilo by ich, keby sa v nej nachádzal výkonný fén, prípadne žehlička na vlasy. K bonusom patrí aj zväčšovacie zrkadlo s osvetlením, dostatok miesta na odkladanie, odličovacie obrúsky či lak na vlasy. Pozitívne hodnotia aj dobre osvetlené zrkadlo, najlepšie mäkkým svetlom a luxusnú kozmetiku.

V hotelovej izbe ich poteší ženskému oku lahodiace vybavenie, viaceré typy osvetlenia pre navodenie nálady, podložka na cvičenie jogy, zdravé maškrty v minibare, priestranné skrine, extra ramienka na sukne a saténové ramienka na jemné oblečenie, lifestylové magazíny, mäkučký župan a papučky, termofor, zrkadlo, v ktorom vidno celú postavu, rôzne organizéry na oblečenie či doplnky, prípadne vonné tyčinky alebo sviečky. Niektoré biznis hotely ponúkajú svojim návštevníčkam možnosť špeciálnych procedúr (day spa), beauty služieb (kaderníctvo, kozmetika, manikúra/pedikúra) cvičení (joga, pilates...) prednášok či kurzov (floristika, varenie...).

 

po com zeny tuzia 06

V hoteli Som Dona prevláda ružová farba, nejde však o „barbie“ dizajn, skôr o zakomponovanie „ženských“ farieb do moderného dizajnu.

 

Čo ženy poteší:

 • ženskému oku lahodiaci dizajn;

 • mäkké osvetlenie;

 • dostatok odkladacieho priestoru;

 • extra ramienka na sukne a jemné oblečenie;

 • zrkadlo, v ktorom vidno celú postavu;

 • zväčšovacie zrkadlo s osvetlením;

 • žehlička na vlasy;

 • odličovacie obrúsky;

 • podložka a pomôcky na cvičenie;

 • mäkučký župan, papučky, termofor;

 • zdravé nápoje a maškrty v minibare;

 • lifestylové a módne magazíny;

 • maska na spanie;

 • milá pozorosť (cukrík, čokoláda)

 • kvalitná kozmetika;

 • kozmetický balíček prvej pomoci;

 • vonné sviečky a tyčinky, CD s relaxačnou hudbou;

 • pomoc s batožinou;

 • retiazka a priezor na dverách pre zvýšenie bezpečnosti.

 

 Nielen biznis

„Je veľmi dôležité, aby žena mala z času na čas priestor len pre seba, aby aspoň na chvíľu mohla zabudnúť na úlohu manželky, matky, dcéry, sestry, šéfky či podriadenej... a bola len sama so sebou,“ povedal už nejeden múdry terapeut. Znie to príliš utopicky?

Ja by som povedala, že ani nie. Aj vďaka zanieteným ženám, ktoré pre tie druhé (ale i pre samy seba) vybudovali „raj na zemi“. Jednou z nich je aj Zoë Watson a tým miestom je Bliss Sanctuary for Women v Canggu na Bali. „ Po úspechu filmu Jedz, modli sa a miluj v hlavnej úlohe s Juliou Roberts, mnoho žien zatúžilo vycestovať osamote alebo s priateľkami na miesto bez mužov a detí, do „svätyne“, v ktorej by načerpali nový zdroj energie,“ povedala Zoë v jednom z rozhovorov.

Rezort Bliss Sanctuary For Women, ktorý bol navrhnutý podľa princípov Feng shui, poskytuje všetkým ženám bez ohľadu na vek či profesiu dokonalý relax v nádhernom prostredí. Zoë Watson im sľubuje, že i keď do tejto oázy pokoja pricestujú samé, v žiadnom prípade sa nebudú cítiť osamelo. „V spoločnosti ďalších žien som sa cítila príjemne, páčilo sa mi, ako sa o mňa zaujímali a podporovali ma,“ povedala jedna z účastníčok.

Ak si však chcete užiť relax výlučne v spoločnosti žien, nemusíte cestovať až na Bali. V  Gars am Kamp je vám k dispozícii štvorhviezdičkový La Pura Women´s Health Resort – prvý women-only hotel v Rakúsku. Rezort ponúka holistický prístup k ženskému zdraviu a koncentruje sa na krásu, cvičenie a výživu, pričom využíva najnovšie poznatky z rôznych oblastí medicíny.


Na záver

Dnes, keď sa do popredia dostáva otázka diskriminácie na základe pohlavia či veku, sú mnohí prevádzkovatelia ubytovacích alebo gastronomických služieb nadmieru opatrní a nevyhradzujú sa voči žiadnej klientele (niekde to nedovoľujú ani legislatívne podmienky). Hotely, v ktorých by radi videli dospelých, radšej označujú ako „friendly“ alebo prívlastok „women only“ z názvu „sťahujú“, prípadne ho špeciálne nepromujú. Uvidíme, kam sa bude vývoj v tejto oblasti uberať.

 

TEXT Alena Reháková FOTO Naumi Hotel Singapore, Bliss Sanctuary for Women Bali, Hotel Som Dona Malorca, Pura Women´s Health Resort Gars am Kamp