Zvlášť v dnešnom období mnohí z nás vyhľadávajú možnosti relaxácie a oddychu v prírode. My sme pre vás v nasledujúcich riadkoch pripravili prechádzku nádhernými zákutiami, kde je atmosféra divokej prírody, nekonečných výhľadov a všadeprítomného pokoja cítiť na každom kroku.

 

narodne parky island uvodna foto 0

 

Národný park Banf, Kanada

Je najstarším kanadským národným parkom. Založený bol v roku 1885, v Skalistých horách, na západnej hranici provincie Alberta. Park je vyhľadávaný milovníkmi náročnej vysokohorskej turistiky a cykloturistiky, nadšencami fotografovania a relaxu ako takého. Lákadlá v podobe krásnej prírody sú všade navôkol. Skalisté hory sa týčia nad blankytne modrými jazerami, ktoré sú lemované tmavými ihličnatými lesmi. Žijú tu losy, medvede, soby, jelene i kojoti. Obľúbenými turistickými cieľmi sú jazerá Lake Louise a Lake Morraine, ktoré očaria svojou krásou, veľkosťou i neskutočne výraznou farbou vody.

 

narodne parky kanada banf lakelouise 4

 

Nový Zéland, Národný park Fiordland

Najväčší národný park na Novom Zélande je skutočným prírodným divom. Nepoškvrnená príroda, zurčiace vodopády, zalesnené úbočia, hlboké fjordy i priezračné jazerá, to všetko patrí k lákadlám tejto juhozápadnej časti krajiny. Výnimočnosťou parku je aj to, že väčšina jeho častí nie je dostupná autom, ale len prostredníctvom pešej turistiky. Výnimkou je track Milford Sound, ktorý je možné prejsť autom a ročne ho absolvuje viac ako milión návštevníkov.

 

narodne parky novy zeland fiordland 5

 

Národný park Serengeti, Tanzánia, Keňa

Jeden z najobľúbenejších národných parkov sveta sa nachádza v severnej časti africkej Tanzánie. Rozprestiera sa na ploche 15 tisíc kilometrov štvorcových a vyznačuje sa obrovskou migráciou kopytníkov, akými sú pakone, zbery, impaly, gazely či buvolce, ktoré sú prenasledované svojimi predátormi. Tieto žijú v rozsiahlych trávnatých porastoch takmer bez stromov. V západnej časti Serengeti povrch pokrýva močaristá savana, ktorá je domovom krokodílov a opíc. Slony a žirafy zase preferujú zalesnenú časť parku. Pôvodnými obyvateľmi oblasti sú Masajovia, ktorí boli vysťahovaní do oblasti Ngorongoro, kde tradičným spôsobom života žijú dodnes.

 

narodne parky serengeti tanzania afrika 2

 

Národný park Torres Del Paine, Čile

Tento národný park sa nachádza na najjužnejšom cípe Čile a pýši sa nádhernými horskými masívmi na vrcholkoch stále zasneženými, priezračnými jazerami a bohatou faunou. Pri prechádzkach je možné vidieť lamy, pštrosy nandu a kondorov. Odľahlosť parku, približne tri tisíc kilometrov od hlavného mesta Santiago de Chile, je pre mnohých výzvou k návšteve. Malebná príroda, žiadne davy turistov a celoročná dostupnosť lákajú do parku ročne sto tisíc návštevníkov.

 

Torres del Paine full day, excursiones en El Calafate, tour en El Calafate.https://www.patagoniachic.com/el-calafate/excursiones/torres-paine-full-day_18.html

 

Národný park Čitvan, Nepál

V južnej časti Nepálu, na hraniciach s Indiou sa nachádza národný park Čitvan. Vďaka svojej jedinečnej faune a flóre bol zapísaný do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. V oblasti žijú chránené druhy zvierat ako nosorožec indický, tiger bengálsky, medveď pyskatý a leopard škvrnitý. V oblasti žije viac ako 700 druhov voľne žijúcich zvierat, konkrétne 19 druhov hadov, 113 druhov rýb, 43 druhov cicavcov a nespočetné množstvo hmyzu, motýľov a chrobákov. Niektoré z nich ešte nestihli vedci ani preskúmať.

 

narodne parky nepal chitvan 1

 

Národný park Vysoké Tatry, Slovensko

Pozreli sme sa takmer na všetky kontinenty. V Európe je množstvo krásnych národných parkov a vzácnych prírodných lokalít. Topkou však je jedinečný národný park, ktorého pohorie je označované aj ako najmenšie veľhory sveta. Tatranský národný park je najstarším národným parkom na území Slovenska. Je vyhľadávaným územím pre turistov, horolezcov, milovníkov prírody i relaxácie. Strmé štíty, hlboké doliny, priezračné plesá a 600 kilometrov turistických chodníkov, to je miesto, ktoré je pre mnohých Slovákov najkrajším miestom na svete.

 

narodne parky slovensko vysoke tatry 6

Pripravila: Petra Adamcová