V arabskej kuchyni sa najčastejšie stretávame s teľacím, hovädzím mäsom,  hydinou a najmä so zeleninou ( baklažán, paradajky musia byť servírované povinne  ku každému jedlu). Pre  Slovákov  môže byť táto kuchyňa zmesou divného korenia, koriandra, ibišteku, šafránu veľmi netradičná, a svojim chuťovým profilom divoká. No Európa si na ňu zvyká už nejaký čas.

 

 

baklava tophoreca

                                                                                                                       Typická baklava

 

Tradične sú arabské jedlá typické tým, že rozvoniavajú exotickými koreninami, prílohou býva nekvasený chlieb a väčšina chodov sa zapíja kávou, pripravenou rozličnými miestnymi spôsobmi. Táto gastronómia má svoje dlhoročné korene. Arabské bistrá na Slovensku zostali verné svojej tradičnej kvalite, hoci si za ňu musí človek priplatiť. Na rozdiel od čínskych, ktoré idú nižšie s cenou.

Najpoužívanejšími surovinami sú jahňacie a kuracie mäso, je zakázané podávať bravčové mäso a konzumovať alkohol, pretože táto kuchyňa je moslimská. U moslimov žiadne bravčové!  Arabská strava v hojnej miere pozostáva z mliečnych výrobkov, akými sú napríklad biely jogurt a biely syr. Mimoriadnej obľube sa tešia aj strukoviny,  šošovica a cícer a bôby. Najčastejšie používanou bylinkou sú mäta ( nane).  Charakterizuje aj to, že chody sú skôr teplé, než studené. Arabská kuchyňa je bohatá na rôzne druhy dezertov. Azda najznámejšia je klasická baklava, ktorá predstavuje presladený zákusok, pripravený z vrstiev lístkového cesta, plnených i orechmi a medom.

 

Prostredníctvom globalizácie a multikulturalizmu možno postrehnúť, že  kuchyňa je čoraz viac populárna nielen v Európe, ale aj na Slovensku. Je trendom aj tohto roka.  Na každom rohu možno zazrieť klasické kebaby, ktoré si už  stihli prisvojiť aj Turci a do popredia sa dostávajú aj arabské bistrá. Medzi mladými ľuďmi najmä vegetariánmi je populárny kuskus či arabský chlieb v rôznych  obmenách, ako príloha k rôznym druhom šalátov a mäsa. Tieto kuchyne sú väčšinou streetfoodového charakteru.

Kebab  je špičkou a číslom 1 medzi arabskými jedlami, ktorí si Slováci zamilovali. Dnes už kebab občerstvenie nájdete na každom rohu alebo v obchodnom centre. Patrí medzi fast food a street food občerstvenia a využívajú ho najmä ľudia, ktorí sa jednoducho ponáhľajú a nemajú čas zastaviť sa na jedlo v reštaurácii. Európa, ale aj Slovensko už prijalo rýchly spôsob života veľmi dávno a tak neostáva nič iné, len vziať vynikajúci horúci kebab do ruky a zjesť cestou do práce.

 

tanier kebabaaaa

 

 Kebab sa do Európy rozšíril vďaka tureckým prisťahovalcom,  ktorí sa usadili v Nemecku a Rakúsku  a touto cestou sa dostal až k nám. Kvalita kebabu však v slovenských bistrách  nie je taká ako v Nemecku, pretože sa dovážajú mrazené polotovary , čo vyjde omnoho lacnejšie. Samozrejme všetko je na úkor kvality, ale Slovákom akoby to nevadilo. Už jestvujú aj rôzne obmeny, napríklad vegetariánsky kebab, pre ľudí, ktorí nekonzumujú mäso.

Jednou z najobľúbenejších arabských špecialít je humus; nátierka z vareného cíceru, rozmixovaná s olivovým olejom, sezamovou pastou tahini, cesnakom, soľou a citrónom. To sú len základné ingrediencie, ale môže ich byť oveľa viac. Veľa kuchárov však ešte pridáva na dochutenie ešte ďalšie ingrediencie, napríklad koriander.

Kuskus predstavuje najslávnejšie jedlo po kebabe a arabskom chlebe. Kuskus sa vyrába z pšeničnej krupice, ktorá sa kropí a za vlhka sa z nej žmolia guľôčky. Tie sa nechajú následne vysušiť. Pre Arabov je to klasická ryža. 

Text: Natália Bosáková

Foto: unsplash.com