Posledný online webinár spoločnosti RATIONAL dal priestor skutočným vizionárom vo svojom odbore. Rozprávali sa o tom, ako premýšľajú nad biznisom a súčasnými výzvami v odbore. Prebrali sa nasledovné stratégie: dôraz na prezentáciu na sociálnych sieťach, automatizácia prípravy jedál a optimalizácia logistického reťazca.

 

rational kuchyne webinar

 

Shawn Walchef, zakladateľ Cali BBQ Media, otvoril svoje prvé bistro v roku 2008, uprostred ekonomickej krízy. To ho neodradilo od plánov a domnieva sa, že práve kríza dáva priestor na rozvíjanie trendov. Aktuálna kríza v podobe koronavírusovej pandémie podľa neho toto pravidlo potvrdzuje. Vo svojich začiatkoch ponúkal raňajky a pravé americké BBQ v prostredí šport baru. Momentálna kríza mu vnukla ďalšie nápady. Rozhodol sa zdieľať s ľuďmi to, čo sa deje u neho v reštauráciách. Sociálne médiá mu dávajú možnosť „rozprávať príbeh“. Chce, aby si ľudia vytvorili vzťah k jedlu a reštaurácii a vytvorili si svoj vlastný zážitok. Shawn je tiež jedným z mnohých, kto stavil na koncept ghost kitchen a počas pandémie otvoril dve tieto prevádzky.

Je riešením robotizácia?

Z pohľadu technológie zdieľal svoje nápady Kristian Tazbazian, spoluzakladateľ kanadskej spoločnosti Gastronomous. Nadšenci do moderných technológií vidia možnosť vo využití robotiky v pohostinstve. Ich pravidlami číslo jedna v začiatkoch boli výskum trhu a nespočetné rozhovory s ľuďmi z gastronómie. Chceli nájsť to, čo reštauratérov a ďalších prevádzkovateľov najviac páli a nájsť to pravé riešenie. Prišli na to, že konzistentná kvalita jedál je to hlavné. Pretože s nedostatkom personálu dochádza k zníženiu očakávanej kvality. Ich riešením sú roboti, ktorí sú schopní sami jedlo uvariť a potom aj naservírovať, a to bez ľudskej pomoci.

Kvalita služieb verzus spokojnosť personálu

Za spoločnosť RATIONAL sa o svoje skúsenosti podelil Stephan Leuschner, expert na ghost kitchen. Sám si myslí, že kvalita jedál je na prvom mieste. Pozrel sa na to ale z iného pohľadu. Kvalita závisí tiež od spokojnosti personálu. Sám hovorí: „V podmienkach, v ktorých často pracujú, nemôžu prinášať kvalitné výsledky a byť motivovaní.” Práve v prostredí ghost kitchen sa motivácia zamestnancov podceňuje. Jeho riešením je skrátka lepšia vybavenosť kuchýň. Moderné multifunkčné technológie môžu byť tým správnym nakopnutím. Potom už len sledujeme, že vďaka technológiám sa ghost kitchen nemusí orientovať len na jednu kuchyňu, ale portfólio si môže rozšíriť. „Ghost kitchen s jednou značkou má pramalé šance na prežitie, tradičné reštaurácie sú v tomto ohľade úspešnejšie,“ hovorí Stephan Leuschner.

Optimalizácia procesov

Posledným hosťom webinára bol Haitham Al-Beik, zakladateľ technologickej spoločnosti Wings. Zjednodušene povedané, jeho spoločnosť sa špecializuje na logistiku celého procesu – od výroby po doručenie. Chce optimalizovať procesy pomocou robotiky, automatizácie, strojového učenia a umelej inteligencie. Podľa neho musia byť spokojné obe strany, ako zákazník, tak zamestnanec. Haitham vidí medzeru medzi prípravou jedla a fázou doručenia. Aby jedlo odišlo k zákazníkovi, je nutné objednávku zabaliť a pripraviť na vyzdvihnutie kuriérom. Podľa jeho mienky je to práca neuspokojivá a nevyžaduje samotného človeka. Chce vytvoriť automatizované spojenie medzi kuchyňou a kuriérom rozvážajúcim jedlo. Jeho ideou je viacúrovňová kuchyňa. Nad hlavami personálu prebieha potrebné balenie a príprava na odvoz. Kuchár sa môže v pokoji sústrediť len na samotné varenie.

Bez spoľahlivej modernej technológie to jednoducho nejde. Dáva totiž výhodu v presadení sa v tomto silne konkurenčnom svete. Technológia nie je nepriateľ manuálnej ľudskej práce, ale mala by ju podporovať, keď príde na zlepšovanie, zrýchľovanie a zefektívnenie procesov a práce.

Viac informácií a kompletný webinár si môžete pozrieť na tomto odkaze.