Koreniny od nepamäti patria do našich kuchýň. Na Slovensku sa nezaobídeme bez voňavej majoránky, červenej papriky, rasce i sušeného cesnaku. Na potulkách svetom sa zoznamujeme s koreninami, ktoré sú pre nás chuťovo nové, niekedy prekvapivo chutné, inokedy nečakané. Dnes vás pozývame na cestu po najznámejších koreninových trhoviskách sveta.

 

korenie trhoviska svet turecko byliny zaujimavosti kardamon india 5

 

Khari Baoli, Dillí, India

O tomto trhu sa hovorí, že je najväčší v Ázii. Keby ste sa v jeho spletitých uličkách počas prvej návštevy nestratili niekoľkokrát, tak nie ste na správnom mieste. Úzke uličky sa vinú okolo preplnených ľanových vriec a kadí s kadamónom, zázvorom, škoricou, badiánom, kurkumou i novým korením. O Khari Baoli sa hovorí, že vzduch je tu tak presýtený vôňami, že môžete jednotlivé koreniny ochutnať zo vzduchu. Magická krajina, magické korenia, práve v týchto uličkách je cítiť exotickú históriu koreninovej cesty.

 

korenie trhoviska svet turecko byliny zaujimavosti spanielsko 6

TIP: Pred tým, než vyrazíte na trhy, sa nezabudnite zásobiť dostatkom hotovosti. S kartou Revolut môžete vyberať z bankomatov kdekoľvek na svete, bez poplatkov. Vďaka tomu ušetríte nemalé peniaze.

La Boqueria, Barcelona, Španielsko

Mestský trh pod holým nebom sa na tomto mieste nachádza minimálne od roku 1200. V roku 1914 získali trhovníci zastrešenie, a tržnica je tak chránená pred dažďom i slnkom. Stúpajúce kovové oblúky a stĺpy trhoviska situovaného v bočnej uličke ulice La Rambla dávajú návštevníkom povznášajúci pocit, evokujúci návštevu v katedrále potravín. A na čo by ste sa mali pri návšteve tohto trhoviska určite zamerať? Na tradičnú iberskú šunku, baskický syr, olivy, figy či broskyne. Na cestu domov si nakúpte suveníry zo sušenej španielskej papriky, konzervovanú zeleninu, rybičky alebo džemy.

 

korenie trhoviska svet turecko byliny zaujimavosti kardamon 1

 

Bazár korenia, Istanbul, Turecko

Tento rušný trh, tiež známy ako Mısır Çarşısı alebo Egyptský bazár, je o niečo menej turistický ako susedný Veľký bazár. Na obidvoch miestach vás budú predajcovia neustále vyzývať na degustáciu a ovoňanie korenín. Koreniny a liečivé byliny sú situované v zadných uličkách trhoviska priamo pod holým nebom. Sortiment dopĺňajú rastlinné farbivá, ručne vyrábané koše, rybárske siete a cukrovinky. Ak by ste sa rozhodli kúpiť čokoľvek, pravidlo znie, zjednávajte. Hneď vedľa trhoviska sa nachádzajú historické turecké kúpele Çemberlitaş Hamamı, ktoré rozhodne stoja za návštevu.

 

korenie trhoviska svet turecko byliny zaujimavosti kardamon taliansko 4

 

Mercato Esquilino a Mercato Campo de 'Fiori, Rím, Taliansko

Tieto dva známe trhy s potravinami, zeleninou, ovocím a kvetmi v Ríme nie sú prvoplánovo známe svojim korením, ale kvalitné koreniny nájdete na každom z nich. Medzi radami rafinovane vystavenej zeleniny a ovocia nájdete čerstvo namiešané kombinácie feniklu, kôpru a mnohých druhov korenín. Na trhovisku Campo de 'Fiori zase nájdete typické balíčky už predpripravené na použitie pri príprave rôznych druhov talianskych cestovín a hlavných jedál.

 

korenie trhoviska svet turecko byliny zaujimavosti kardamon maroko 3

 

Mellah Spice Souk Marakéš, Maroko

Rovnako ako mnoho bazárov, aj hlavný marakéšsky súk je známy svojimi agresívnymi predajcami, nepreniknuteľným usporiadaním a prepracovanými vyjednávacími zvyklosťami. Trhovisko v Mellahu, starej židovskej štvrti je pokojnejšie, mystickejšie a ľahšie sa v ňom orientuje. Do ihlanov tvarované kopy koriandra, kmínu, zázvoru a anízu spolu s rôznymi druhmi bylín lákajú ku kúpe už len svojim magickým výzorom. A okrem toho ide o nesmierne fotogenické miesto. Tak ako v Turecku či Egypte, aj tu je nutné dávať si pozor na šafrán a arganový olej. Často nejde úplne o najkvalitnejšie suroviny, ktoré sú nahrádzané cenovo výhodnejšími alternatívami. Pre severnú Afriku je typická koreninová zmes s názvom Ras el Hanout Je vhodná na grilované mäsá, zeleninu i ryby.

 

korenie trhoviska svet turecko byliny zaujimavosti kardamon dubaj 2

 

Dubai Spice Souk, Deira

Na druhej strane zátoky Dubai Creek, ďaleko od futuristických mrakodrapov a obchodných centier, stojí štvrť Deira. Je domovom jedného z najlepších svetových trhov s korením. Vône klinčeka, kardamónu, muškátového orieška a kurkumy sa na tomto trhovisku vznášajú vzduchom v každom centimetri. Je takmer zaručené, že z trhu odchádzate s niekoľkými voňavými balíčkami korenín a bylín. Súčasťou trhu je aj najväčší bazár so zlatom na svete.

 

korenie trhoviska svet turecko byliny zaujimavosti kardamon dubaj 2

 

Pripravila: Petra Adamcová