Vďaka izolácii a drsným zimám ostrova je národná kuchyňa na Islande veľmi špecifická, až prekvapivá. Nájdete tu kvalitné minimalistické jedlá založené na základných surovinách, chutný streetfood, kreatívnu, až prekvapivú gastronómiu.

 

island rest moss

Foto: Reštaurácia Moss

Treba ochutnať

Počítajte však s tým, že stravovanie vás v týchto končinách nevyjde lacno, špeciálne ak sa vyberiete do reštaurácie. Keďže je na Islande rybolov stále číslo jeden, logicky patria jedlá z tejto suroviny medzi najpopulárnejšie. Pripravujú sa takmer všade a na množstvo spôsobov – od čerstvých morských sushi cez pikantné rybie guľôčky až po populárne fish and chips.

Jedny z najlepších vyprážaných rýb s hranolkami v Reykjavíku si vychutnáte napríklad v reštaurácii Kaffivagninn. Špecialitou je aj výdatná jahňacia polievka kjotsupa (jahňacie mäsu je tu všeobecne veľmi obľúbené). Ďalším výživným pokrmom je jogurt skyr bohatý na bielkoviny, ktorého recept priniesli na ostrov Vikingovia pred viac ako 1 000 rokmi.

 

island óx restaurant

Foto: Reštaurácia Óx

V reštauráciách nájdete aj bizarnejšie miestne „lahôdky“. My odporúčame radšej zájsť na islandský hotdog. A nie, nie je to vtip. Párky v rožku sú tu naozaj jedným z najlepších streetfood jedál v Reykjavíku. Odporúčame vypýtať si „The Works“. Jedno z najvyhlásenejších miest je Baejarins Beztu Pylsur. A ak si potrpíte na fine dining, prídete si tiež na svoje! V Reykjavíku totiž nájdete hneď niekoľko unikátnych reštaurácií, ktoré dostali odporúčanie michelinských inšpektorov. Michelin Guide 2020 dostali Grillið, Sümac, Óx, Dill, Moss (v Spa Blue Lagoon) alebo Matur og Drykkur.

 

island retauracia Matur og Drykkur

Foto: Reštaurácia Matur

Kde bývať/relaxovať

Island je známy tým, že ubytovanie na tomto mieste vám zhltne najviac z rozpočtu. A nemusí ísť ani o žiaden luxusný hotel, miestni si pomerne vysoké sumy vypýtajú aj za obyčajné chatky v kempoch. Najmä počas letnej sezóny. Výhodnejšie ako bývanie v hoteli alebo hosteli je populárne Airbnb alebo jeho islandská verzia Bungalo. Ak sa rozhodnete do bývania investovať, potom si vyberte ubytovanie v bezprostrednej blízkosti nedotknutej prírody, aby to bol nielen komfort, ale aj neopakovateľný zážitok.

 

island umi hotel

Foto: Hotel Umi

Napríklad osamotený Hotel UMI na úpätí slávnej sopky na južnom Islande, ION Adventure Hotel na vrchu Hengill alebo luxusný rezort The Retreat at Blue Lagoon Iceland obklopený minerálnymi vodami Modrej lagúny. Práve toto miesto je veľmi populárne pre miestne termálne kúpele. Voda je tu nezvyčajne mliečne modrá a nepriehľadná a lagúna je zasadená do neuveriteľnej prírody na sopečnom polostrove Reykjanes. Bazény sú obklopené nádhernou lávovou krajinou s nekonečnými čiernymi skalami pokrytými machom, závojom pary a pustými sopkami, ktoré sa týčia v diaľke.

 

island secret lagoon

Foto: Secret Lagoon

Islandské termálne kúpele všeobecne nemajú vo svete konkurenciu. Mývatn na severe sú ďalšie. Nachádzajú na pri veľkolepom jazere, kde doslova splyniete s okolitou prírodou a v zime môžete pozorovať polárnu žiaru. Na západnom Islande nájdete kúpele Krauma, ktoré sa vyznačujú najhorúcejším prameňom v Európe Deildartunguhver. Aj keď je toto miesto oveľa menšie ako ostatné spa na ostrove (ubytuje súčasne maximálne 140 hostí), je výnimočné elegantným dizajnom a pokojnou atmosférou.

 

island Krauma Spa2

Foto: Krauma Spa

Morské kúpele Geosea Sea Baths sa nachádzajú priamo v lokalite výskytu množstva veľrýb a delfínov. Vychutnať si pohľad na široký oceán, v ktorom neďaleko plávajú tieto obrovské vzácne cicavce, zatiaľ čo vaše telo relaxuje v termálnych vodách, je pocit na nezaplatenie. Ak chcete vyskúšať niečo nové, potom zamierte do Vök na východe, ktoré sú otvorené len od 1. júla 2019. Pivári si prídu na svoje v Beer Spa Bjorbodin, kde omladzujú pokožku pivné kvasinky. Tieto kúpele sa nachádzajú v malom mestečku Árkógssandur na severe ostrova. A ak si budete chcieť vychutnať tajomno, zamierte do Secret Lagoon (aj keď rozmachom cestovného ruchu už až taká tajná nie je). Je to cenovo omnoho dostupnejšie ako ostatné miestne wellness zariadenia, no treba samozrejme počítať s tým, že ani komfort nebude rovnaký. Zato však zažijete niečo celkom špeciálne.

Ak sa chcete dozvedieť, aké prírodné a kultúrne pamiatky by ste na Islande mali navštíviť, prečítajte si článok na webe Top Trendy.

 

island nordurljos jokursalon

 

Text: Jana Gombošová
Foto: iceland.is, guidetoiceland.is, SPA: The Blue Lagoon, Krauma, The Fontana, The Myvatn Nature Baths, reštaurácie: Óx, Dill, Moss, Matur og Drykkur