Vybaliť si stan na nádhernom mieste v prírode, ráno sa prebudiť sa počas východu slnka, pripraviť si dobré raňajky a vychutnať si pohľad na okolitú krajinu je neopakovateľným zážitkom. I keď kempovanie a stanovanie sa mnohým spája s menším komfortom a nepohodlím, nie vždy to tak musí byť.

 

glamping všeobecný

 

Luxusné glampingové stany môžu na prvý pohľad evokovať sparťanské expedičné ubytovanie, avšak ich interiéry sú svojim komfortom zrovnateľné s úrovňou služieb a zariadením päťhviezdičkovej hotelovej izby. Ako inšpiráciu vám prinášame pohľad na päť výnimočných a luxusných glampingových ubytovaní v rôznych krajinách sveta.

Sarika, Amangiri, Utah, USA

Pavilónové stany sú navrhnuté tak, aby splynuli s okolitým hrdzavo sfarbeným prírodným prostredím uprostred kaňonov a skalnatých štrbín. Camp Sarika by Amangiri je umiestnený na jednom z najdramatickejších území USA. Neďaleko kempu sa nachádza rezervácia Navajo Nation a tri národné parky. Izby v stanoch majú čistý minimalistický nádych, súkromnú terasu a bazén.

 

glamping Utah

Foto: Sarika Amangiri

 

Capella Ubud, Bali

Camp Capella v balijskom meste Ubud je postavený na útesoch v priamom prostredí džungle. Vonkajšie terasy ponúkajú priestranné posedenie s výhľadom a častou návštevou miestnych zástupcov fauny. Ku glampingovému ubytovaniu patrí aj rozľahlý súkromný bazén. Stany sú vybavené vnútornými aj vonkajšími kúpeľňami, pričom celé interiérové vybavenie je v súlade s kultúrou a tradíciami tohto ostrova.

 

glamping bali

Foto: Camp Capella Ubud

 

Mahali Mzuri, Keňa

Každý rok migrujú milióny pakoní, zebier a gaziel medzi územiami Serengeti v Tanzánii a Maasai Mara v Keni. Mahali Mzuri v oblasti Maasai Mara ponúka ubytovanie v štýlových stanových apartmánoch, ktoré sú v priamom kontakte so životom zvierat na tejto migračnej ceste. Prevádzkovatelia kempu hosťom garantujú, že počas dňa strávenom na súkromných verandách alebo vychutnávajúc si kúpeľ v mosadzných vaniach môžu sledovať žirafy a levov kráčajúcich údolím pod nimi. V noci je počuť rev hrochov a byvolov i vrčanie leopardích samíc.

 

glamping keňa

Foto: Mahali Mzuri

 

Shinta Mani Wild, Kambodža

Stany v kambodžskej džungli majú svoje útočisko nad zvlnenými perejami rieky, posadené nad veľkými oblými balvanmi, ktoré miznú pod bielou vodou počas monzúnovej sezóny. Stany tak evokujú pocit neustáleho surfovania po prúdiacej rieke. Mimo monzúnového obdobia sa vytvárajú medzi balvanmi prírodné bazény určené na kúpeľ hostí. Interiéry sú navrhnuté kreatívne a vždy v štýle so svojim názvom, napríklad Motýlí stan, Slonie bývanie či Vtáčí glamping.

 

glamping kambodza

Foto: Shinta Mani Wild

 

Clayoquot Wilderness Resort, Vancouver, Kanada

Na ostrove Vancouver lemujú brehy rieky Clayoquot Sound asi dve desiatky bielych plátených stanov. Navrhnuté sú v súlade s miestnou kultúrou a vybavené dielami miestnych remeselníkov. Tento glamping je obľúbeným miestom milovníkov prírody a dobrodružstva. Na verandách sú liatinové kachle pre romanticky trávené večery a prípravu jedál po absolvovaní dňa jazdou na koni, turistike či kaňoningu. Zaujímavosťou sú exteriérové cédrové sprchy na verandách stanov.

 

glamping kanada

Foto: Clayoquot Wilderness Resort

Pripravila: Petra Adamcová