Odkazujú na dedičstvo našich predkov a bývanie prepájajú s prírodou. Skupina mladých architektov zo štúdia PPARCH navrhuje úžasné a jasne čitateľné diela inšpirované tradičnou architektúrou. Ich realizácie sú udržateľné, nepodliehajú chvíľkovým trendom a vedia s gráciou starnúť v čase.
Peter Paľko sa po štúdiách a pracovných skúsenostiach v Prahe v roku 2015 vrátil na Slovensko. Boli to bývalí spolužiaci, s ktorými začal pracovať na vlastných projektoch. Spočiatku len na malých zadaniach na strednom Slovensku, neskôr aj na developerských projektoch s väčším tímom ľudí.
Po pár rokoch a spoločne odpracovaných projektoch s bývalými spolužiakmi si uvedomili, že spoločná práca na projektoch im funguje. Dnes operujú z Bratislavy a zo Zvolena, no za architektúrou cestujú po celom Slovensku. „To je na tom pekné, že architektúru môžete robiť kdekoľvek a vždy v inom prostredí. Tak sa to nejak prirodzene a neplánovane vyvinulo,“ zamýšľa sa Peter Paľko nad príbehom ateliéru.
PPARCH uplatňuje ako jeden z hlavných pilierov svojej práce spojenie prírody s bývaním. Zároveň však neupúšťa z nárokov na pohodlie bývania.
„Dokážeme využiť aj zdanlivo na stavbu ťažké terény bez toho, aby sme museli silou upravovať okolitú prírodu. Svah môže jednoducho prechádzať do zelených striech a využívať sa na vytvorenie príjemnej mikroklímy v lete. S použitím moderných rekuperačných jednotiek a tepelných čerpadiel môžeme zároveň znížiť energetickú náročnosť stavby aj v zime,“ poukazuje architekt na rešpekt, ktorý majú k prírodným podmienkam.
Druhým pilierom tvorby projektov je dôraz na dedičstvo predkov. Jeho spojením s modernými prvkami si môžu aj dnešné generácie uctiť architektúru starých otcov, prepojiť ju s výdobytkami modernej architektúry a vytvoriť tak odkaz pre ďalšie generácie. Spoločnou diskusiou s investorom sa snažia zachovať charakter pôvodnej stavby a zároveň mu priniesť pocit moderného domova.
„Zastávame myšlienku využiť čo sa využiť dá. Radi pracujeme so starými prvkami, ktoré pri správnom prístupe môžu slúžiť ešte desaťročia. Tiež radi naplno využívame celý objem stavby, tak ako sme oživili krov storočného domu. V minulosti priestor na seno, teraz ako trojizbová bytová jednotka. Východiskové tvary navrhujeme v proporciách a duchu ľudovej architektúry a zasadzujeme ich do kopcovitej krajiny bez tvrdého zásahu do okolitej prírody. V našich stavbách využívame najmä prírodné autentické materiály ako je drevo, kameň, hlinené omietky. Na rozdiel od pôvodnej ľudovej architektúry sa však snažíme do interiérov vniesť svetlo a vzdušnosť. Noví majitelia tak získavajú pocit dokonalého spojenia s prírodou aj vo vnútri svojho nového domova, “vysvetľuje architekt.
Peter Paľko poukazuje na to, že jeho architektonický ateliér má nastavené základné princípy tvorby v rešpektovaní historických foriem, dôkladnom odsledovaní kontextu okolia, kde práve navrhujú a v snahe vniesť do návrhu zdravý sedliacky rozum.
„Architekt sa s každým iným zadaním rozvíja. Baví nás navrhovať vždy v inom prostredí. Je to stále v určitom smere iné a nové. Teraz sa vo veľkej miere kladie dôraz na obnovy, čo je podľa nás cesta k udržateľnosti a odkazu našich predkov. Navrhnúť a zrealizovať dobre starú hodnotnú budovu je nepochybne o veľa náročnejšie, no ocitnúť sa v takomto oživenom priestore je úžasné. Vlastne všetci milujú staré budovy, námestia, centrá, pretože tam ten genius loci proste cítiť.“
Paľko tvrdí, že špeciálny charakter má tvorba pre gastro a hotely. Pri príprave návrhu treba brať do úvahy požiadavky pre veľké množstvo ľudí, ktorí sa v čase menia. Či ide o personál, čašníkov, kuchárov, no najmä samotných návštevníkov kaviarne či reštaurácie. „Treba tam viac predvídať, ale to je na tom práveže pekné. Základ je ale vždy rovnaký a to spoznať klienta a užívateľov, počúvať ich a rozprávať sa s nimi. Uvediem príklad. Keď v reštaurácii máme navrhnúť kuchyňu, naša prvá otázka znie. Máte kuchára, ktorý v nej bude variť? To je človek s ktorým kuchyňu budeme konzultovať.“
Kvalitné veci vznikajú podľa Petra Paľka vždy len spoločnými dialógmi medzi investormi a architektmi. „Kvalitný návrh je vždy špecifická odpoveď na špecifické požiadavky investora, na špecifickom mieste. Hlavnou úlohou dnešného architekta podľa nás je vzdelávať klienta, pretože architekt môže byť len taký dobrý, ako je na architektúru pripravený klient. Snažíme sa investorov učiť, že si nekupujú čiary na papieri, ale hmotné stavebné dielo. Preto je veľmi dôležité a uprednostňujeme klientov, ktorí chcú spolupracovať aj po odovzdaní dokumentácii, aj počas realizácie. Medzi tým vzniká veľa otázok, do ktorých vstupujú rôzni ľudia a ovplyvňujú klienta. Komplexne do toho vidí len ten, čo bol od začiatku pri vzniku a to je práve architekt a klient,“ dal nazrieť so procesu tvorby Peter Paško z architektonického štúdia PPARCH.
Text: BK
Foto: PPARCH
Viac na: pparch.sk