Na jednej strane veľký pokrok v ekologickom myslení a využívaní rozložiteľných obalov, no na druhej ešte stále veľké rezervy. Stravovacie zariadenia čaká ešte kus cesty, aby svoje jedlá a nápoje ponúkali v zdravých a ekologických obaloch. Monika Hromadová zo spoločnosti Bionela - Vama Plus už roky propaguje rozložiteľné a recyklovateľné materiály. Zastrešuje niekoľko známych festivalov. V rozhovore hovorí o tom, ako gastrozariadenia pristupujú k ekologickejším alternatívam plastov.

 

TopHoreca 3 1

 

Stále viac festivalov prechádza na kompostovateľné riady, samosprávy dávajú stopku plastom, reštaurácie sa zaujímajú o ekologické alternatívy obalov. Začína si slovenská spoločnosť uvedomovať, z akého taniera si dá obed, prípadne z čoho pije kávu?

- Podľa toho ako to ja vnímam, je dávno ekologicky uvedomelá. Aktuálne sa mi zdá, že zaostávajú možnosti ako ekologické snahy jednotlivca dotiahnuť do konca. Mám na mysli napríklad spracovanie odpadu - v našom prípade kompostovanie, nie je také dostupné ako by malo byť a to je demotivujúce. A musím spomenúť aj zdravotné hľadisko. Veľa ľudí sa vyhýba plastovým obalom z obavy, že nie sú pri vysokých teplotách bezpečné a vhodné na styk s jedlom.

Aké majú dnes parametre ekologické rozložiteľné riady a poháre? Dá sa povedať, že dokážu nahradiť plasty vo všetkých ukazovateľoch?

- V mnohých prípadoch majú oveľa lepšie úžitkové vlastnosti ako konvenčné obaly a riad. Napríklad v prípade menuboxov, si myslím, že kompostovateľné sú spoľahlivejšie. Pri kompostovateľných pohároch a kelímkoch, ktoré sú z priesvitného materiálu, je obmedzenie teploty do 40 stupňov Celzia. Myslím, že to nijako neprekáža a sú veľmi obľúbené. Na teplý nápoj je určený pohár z papiera. Od obyčajného sa odlišuje tým, že vnútri je laminovaný bioplastom. Tým sa stáva veľmi odolným.

 

TopHoreca 1 1

 

Kde všade sa dá plast nahradiť rozložiteľným materiálom a čo všetko sa dá pre potreby gastronómie vyrobiť z eko-materiálov?

- Práve gastrosegment je špeciálny v tom, že môže byť do hĺbky ekologickejší. Obaly sú len časť z toho, čo sa dá zlepšiť, ale významný je v tom, koľko odpadu tvorí. Málokto si uvedomí, koľko odpadu ostane po festivale alebo jarmoku. Koľko zbytočných, len jedenkrát použitých obalov skončí na skládke po jednom obede v administratívnej budove. Obaly majú teda alternatívu, či už je to kompostovateľný alebo umývateľný obal. Vieme okamžite nahradiť fólie, baliaci papier, vrecká na mrazenie, kelímky na skladovanie potravín, etikety, potreby na stolovanie, vrecká, tašky ale tiež čistiace prostriedky kompostovateľnými produktami.

Aký majú postoj prevádzkovatelia reštaurácií a donáškových služieb k ekologickým alternatívam?

- Veľmi kladný, páči sa to asi všetkým. Záujem stále rastie. Dnes si môžete dokonca aj na najznámejšom slovenskom donáškovom portáli už zvoliť reštauráciu podľa toho, či vám pošle jedlo v polystyréne alebo v kompostovateľnom obale. Taktiež takmer každý festival sa organizuje s ohľadom na elimináciu odpadu.

Platí argument, že za plastové obaly, príbory, či pivové poháre zaplatia menej?

- Áno, plast stojí samozrejme menej. Zároveň tvrdím, že plastový pohár alebo tanier je najdrahší. Ak sa ostane váľať na skládke, alebo v potoku, stojí nás nevyčísliteľné hodnoty.  Sú prevádzky, ktoré prešli na kompostovateľné obaly a fungujú dobre bez ohľadu nato, že sa im náklady zvýšili. V konečnom dôsledku ich aj tak väčšinou znáša zákazník. Rada by som spomenula ale aj nedávnu zaujímavú skúsenosť, keď nám v reštaurácii neúčtovali obal na pizzu, dokonca bola lacnejšia, keď sme si ju vzali so sebou. Je to o možnostiach a postoji prevádzkovateľa. Žiadna prevádzka nemôže skrachovať kvôli nákladom na obaly.

 

TopHoreca 2 1

 

Ekologickými riadmi zásobujete veľké festivaly. Kde všade sa dá ešte s vašimi produktmi stretnúť?

- Je to veľmi príjemný pocit, keď môžete byť súčasťou veľkého projektu, či už je to festival, športová, kultúrna udalosť alebo unikátne prevádzky, ktoré majú silné meno a zázemie. Snažíme sa o to, aby sme dokázali poskytnúť našim zákazníkom čo najlepší servis, bez ohľadu na to, či začínajú, alebo sú známejší, stáli za nimi a pomohli im v úspechu.

Boli ste prví, kto začal raziť cestu eko-gastronómii a propagovať ekologické alternatívy k plastom. Ako sa za tie roky zmenil tento segment?

- Veľmi. Asi neexistuje iný, kde by nastali také turbulentné zmeny. Ide jednak o samotné zmeny v gastronómii - je neuveriteľné ako sa zvýšila úroveň. Je tu aj veľký tlak na zlepšenie životného prostredia. Významný vplyv majú samozrejme legislatívne zmeny, ktoré prídu na budúci rok a vylúčia z trhu niektoré jednorazové produkty. Prejavuje sa to všade. Od vyššieho záujmu zákazníkov, množstva produktov, ktoré sa dostávajú na trh s nedostatočne kontrolovanou certifikáciou, vyšším dopytom po surovinách a výrobných kapacitách a zaostávajúcimi možnosťami likvidovať kompostovateľný riad spôsobom, na ktorý je predurčený.

Ako vidíte ďalší vývoj? Príde doba, že si na plast v gastroprevádzkach ani nespomenieme?

- Úplne bez plastov to asi nepôjde. Ani v gastronómii, ani inde. Plast ale neexistuje len jeden. Mali by sa používať kvalitné materiály s možnosťou recyklácie, alebo ekologickej likvidácie. Objavujú sa zaujímavé novinky v bioplastoch, mimochodom aj u nás na Slovensku a sú už reálne na trhu. Čo sa gastroobalov týka, napríklad dnes dokážeme vyrobiť jednorazovú fľašu, z bioplastu alebo zataviť jedlo do kompletne kompostovateľného obalu - vrátane fólie. Len nedávno to nebolo možné.

 

Top Horeca 6 1

 

Text: BK
Foto: Bionela - Vama Plus
Viac na: www.bionela.eu