Bohatou minulosťou nasiaknutý dom spojený s atraktívnymi ubytovacími priestormi, vináreň pod historickou klenbou, či relax vo vyšperkovanom wellness. Penzión Banský dom je dokonalým spojením historického a moderného.

 

DSC 1801

 

Kedysi slúžil ako ordinácia a byt banského lekára, či poštová a prepriahacia stanica konskej pošty. Dnes láka jeden z najstarších meštiackych domov v Hodruši – Hámroch do svojich citlivo zrekonštruovaných priestorov turistov, ktorí chcú objavovať kultúrne, historické a prírodné pozoruhodností v Štiavnických vrchoch.

Penzión Banský dom ponúka svoje služby v atraktívnom prostredí na námestí Kalvárie v Hodruši - Hámroch pri hlavnej ceste medzi Žarnovicou a Banskou Štiavnicou. Pamiatkovo chránený objekt bol v roku 2015 obnovený do svojej niekdajšej krásy, no architekti pri pretváraní do podoby ubytovacieho zariadenia nešetrili modernistickými prístupmi a dizajnovými vychytávkami.

 

16

 

Pre hostí, ktorí prišli spoznať turisticky atraktívny banský kraj, je pripravených jedenásť moderných izieb v prístavbe. Po turistike či lyžovačke dobre padne oddych vo wellness, ktorého materiálové riešenie vytvára atmosféru priestorov banského podzemia. V ňom si návštevník môže dopriať fínsku či parnú saunu a zrelaxovať vo vírivke.

 

225

 

Na prízemí Banského domu sú priestory reštaurácie s pôvodnými trámovými stropmi. V nich si hostia vychutnajú raňajky, alebo si vyberú stravu formou polpenzie či plnej penzie. Priestory sú vhodné aj na usporiadania osláv, svadieb, krstín, birmoviek, stretnutí a iných spoločenských akcií. Cez pôvodné čierne oceľové dverné krídlo sa vchádza do pivničnej časti. Tá sa dnes využíva ako vínna pivnica a konferenčná miestnosť.

 

174

186

 

Pred domom je socha sv. Jána z Nepomuku z 18. storočia a vedľa kamenné súsošie Krista ukrižovaného medzi lotrami, svätou Máriou, Máriou Magdalénou a svätou Rozáliou.

V blízkom okolí Penziónu Banský dom nájde návštevník všetko, čo potrebuje na aktívne trávenie dovolenky. Štiavnické vrchy poskytujú výborné podmienky pre turistiku, cykloturistiku, lyžovanie, poznávanie prírodných krás. Lákadlom sú historické banícke objekty v okolí Hodruše a Banskej Štiavnice zapísanej do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. V celej oblasti je viacero turistických chodníkov. Len pár kilometrov od penziónu sa nachádza lyžiarske stredisko Salamandra.

 

186

Bansky dom wellness 08

195

Text: BK
Foto: Penzión Banský dom
Viac na: www.banskydom.sk