Ak patríte do vekovej kategórie 40 rokov a viac, iste si dobre pamätáte na desiate, ktoré nám maminy pripravovali do školy. Boli ako cez "kopírak" v celej triede. Zlepovaný chlieb v tenkom obrúsku, ak sa podarilo, aj čerstvý rožok so salámou alebo domácou nátierkou. Ak sme nemali chuť na to, čo sme dostali doma, vymieňali sme si desiate so spolužiakmi.

 

desiata skolak 1

 

Dnes už je situácia v stravovaní detí úplne iná. K dispozícii máme suroviny od výmyslu sveta - zdravé, bio, bezlepkové i štandardné, a aj bohatý výber ovocia a zeleniny. Už len vymyslieť, ako pripraviť deťom zdravú a chutnú desiatu s vyváženým pomerom všetkého, čo by desiata školáka mala obsahovať.

Podľa údajov zverejnených a prezentovaných Úradom verejného zdravotníctva by mala desiata tvoriť 10 - 15 % denného energetického príjmu a čo sa zloženia týka, mala by obsahovať 50 - 55 % sacharidov, 15 - 20 % bielkovín a 25 - 35 % tukov.

Príprava desiaty zaberie čas, ale určite voľte zdravšiu domácu alternatívu pripraveného jedla ako kupované bagety alebo sladkosti v bufetoch či supermarketoch. Nemusíte vždy vytvoriť originálne umelecké dielo, to len v prípade, že máte čas a chuť. Dôležitejšie je, aby jednotlivé suroviny boli čerstvé, ľahko stráviteľné a pre dieťa chutné a obľúbené.

 

desiata skolak 0

 

Vo všeobecnosti sa odporúča ako základná schéma desiaty celozrnný plátok chleba alebo pečiva, obilninová placka, pita chlieb alebo ryžový či knäckebrotový plátok s tvarohom, syrom, strukovinovou alebo zeleninovou nátierkou, prípadne kvalitnou šunkou s vysokým podielom mäsa a minimom soli. Doplnkom by mali byť kusy očistenej zeleniny a ovocia, odporúčajú sa neslané semienka a orechy, ako sladkosť domáce műssli, sušené ovocie, domáci koláčik či keksík, alebo kúsok kvalitnej čokolády. Súčasťou desiaty môže byť jogurt, acidofilné mlieko, klasické mlieko alebo alternatívne aj ochutené mlieka, tvarohové dezerty a krémy.

 

desiata skolak 4

 

Možno sa teraz chytáte za hlavu, kde na prípravu desiaty brať čas a nápady. Verte však, že ak si večer premyslíte a predpripravíte detskú desiatu, nebude vám ráno samotná príprava trvať dlhšie ako desať minút. Samozrejme nič sa nestane, ak občas dieťaťu dáte kupovaný výrobok, napríklad ovocnú alebo jogurtovú kapsičku bez cukru, celozrnné kupované pečivo alebo medovník. Nemalo by to však byť na dennej báze.

Popri jedle by sme nemali zabúdať na pitný režim dieťaťa. Všetci vieme, že najideálnejším nápojom pre deti je čistá voda, ale rovnako všetci vieme, že nie každé dieťa je ochotné čistú vodu vypiť. Takže tu je rozhodujúce dohodnúť sa s dieťaťom na alternatíve, napríklad na riedenej ovocnej šťave, bylinkovom, ovocnom alebo zelenom čaji, prípadne vode s kúskami ovocia.

 

desiata skolak 2

 

Konkrétne tipy na ľahké a obľúbené desiate vám prinášame v nasledujúcich riadkoch:

  • Pita chlieb so zeleninou, syrom a kvalitnou šunkou. Nakrájajte jednotlivé ingrediencie na menšie kúsky, pridajte kvapky jogurtu na dochutenie a zmes zabaľte do pita chleba. 
  • Sendviče s obľúbenou nátierkou a zeleninou môžete ak máte priestor vykrajovať do zaujímavých tvarov a ozdobiť.
  • Občas dieťaťu príde vhod ako zmena štandardného desiatového jedálnička dobrý smoothie nápoj. Recepty na vhodnú prípravu týchto nápojov nájdete aj na našom webe, alebo môže nasledovať svoju intuíciu.
  • Műssli kaša s jogurtom a medom, alebo domáca tvarohová pena na sladko s ovocím servírovaná v špeciálnej nádobke s lyžičkou sa bude dobre konzumovať i dobre chutiť.
  • Domáce krekry, muffiny, sušienky alebo koláčiky, ktoré si môžete pripraviť spoločne s dieťaťom, o to lepšie mu bude desiata chutiť. Pri domácom pečení dbajte na znížené množstvo cukru, zdravú náhradu bielej múky a podobne.

 

desiata skolak 3

 

  • Nakrájanú zeleninu môžete ozvlášniť špeciálnym dipom, do ktorého si dieťa bude jednotlivé kúsky namáčať.
  • Cestoviny so zeleninou ako šalát na studeno s bylinkami a dobrým dochutením predstavujú plnohodnotné jedlo na celé dopoludnie.

Pripravila: Petra Adamcová