Oficiálny začiatok adventu tento rok pripadol na nedeľu prvého decembra. V domácnostiach sa rozhoreli prvé adventné sviečky, v oknách sa rozsvietili svietniky a možno už máte vianočnými dekoráciami vyzdobené interiéry domov i záhradky.

 

vianoce stol uvod

 

Štedrý večer je tu už o niekoľko týždňov, tak je ten správny čas zamyslieť sa, ako tento rok vyzdobíte svoj štedrovečerný stôl. Niekto dáva prednosť klasike a dodržiavaniu tradícií, iní zase vo výzdobe preferujú zmenu a trendovosť. V každom prípade je ale vianočný stôl miestom, kde spolu zasadne celá rodina, a práve v tento deň má slávnostná večera tú najšpecifickejšiu atmosféru a mystiku.

 

vianoce stol 31

 

Základom prestierania je obrus, ktorý by mal byť odlišný, ako obrus využívaný počas ostatných dní v roku. Štedrý večer je len jeden krát v roku, preto by aj prestieranie malo evokovať výnimočnosť. Stylistky radia použiť biely alebo iný svetlý obrus ako podklad. Naň zvolíme špeciálny sviatočný obrus menšieho tvaru alebo v tvare behúňa uprostred stola. K vianočnej farebnej klasike patrí červená, zlatá i zelená. Dôležité je kombinovať maximálne dve hlavné farby a jednu doplnkovú. Ako vo všetkom, je menej niekedy viac.

 

vianoce stol 2

 

K obrusu ladíme i menšie textilné alebo papierové obrúsky, ktoré sú určené pre každého stolujúceho. Ich motív alebo zameranie prispôsobujeme ostatnej výzdobe interiéru, ale aj napríklad tomu, či máme v domácnosti menšie deti, ktorých potešia motívy zvieratiek, snehových vločiek alebo zimných postavičiek. Neodmysliteľnou súčasťou dekorácie vianočného stola sú sviečky a drobné ozdoby, ktoré by mali byť najmä zo živých a prírodných materiálov. Pri výbere motívov sa pokojne riaďte vašou intuíciou a vkusom.

 

vianoce stol 4

 

Neodmysliteľnou súčasťou vianočného stola je jedálenský servis. Ľudia milujúci tradície si starostlivo vybaľujú porcelánové súpravy od svojich rodičov či starých rodičov. Iní preferujú unikátne trendové servisy zaobstarané na špeciálne príležitosti. K tanierom a kvalitným príborom volíme konkrétne poháre určené na ten ktorý nápoj.

 

vianoce stol

 

Nezabudnite na to, že na stole by okrem slávnostného prestierania a jedálenského servisu malo zostať dostatok miesta na servírované jedlo. V minulosti sa tradovalo, že od vianočného stola by sa nemalo vstávať. Na stole by malo byť nadekorované vianočné pečivo, oblátky, ovocná misa s orieškami, polievka, hlavné jedlo i predjedlo a nápoje. Čo konkrétne si u nás pripravujeme ako vianočné menu, čo je tradíciou a čo sa stáva čoraz obľúbenejšie ako novinka si povieme v nasledujúcom článku.

Text: Petra Adamcová
Foto: Pixabay