Do Bratislavy prinášajú atmosféru Balkánu. Jeho chute, vône a najmä temperament. Štyri generácie zmrzlinárskej dynastie Čelikovcov vybudovali na Slovensku ojedinelý fenomén. Výrobcov nápaditých osviežujúcich zmrzlín pod značkou Luculus zaradili medzi 50 najlepších zmrzlinární na svete.

 

Luculus_zmrzlináreň Bratislava

 

Vo svojom receptári majú 250 druhov zmrzlín. Povestné smotanové zmrzliny rôznych príchutí, sorbety, ktoré sú vyrobené z čistého ovocia, vegánske alternatívy a diabetické zmrzliny bez pridaného cukru. Rodina pôvodom z Chorvátska rodina pozorne sleduje svetové trendy, aby na slovenský trh prinášali stále niečo nové, čo milovníci zmrzliny ešte neochutnali. Či už ide o nové príchute alebo dizajn, na ktorom si dávajú v trojici bratislavských zmrzlinárni Luculus záležať.

Všetko sa to začalo pred takmer sedemdesiatimi rokmi, no nie v Bratislave, ale v Trnave. V roku 1954 prišiel z Juhoslávie do bývalého Československa pradedo Čelik a otvoril si tu svoju zmrzlináreň.

V roku 1968 sa vrátil domov, no výroba studeného osvieženia ho zaujala natoľko, že zmrzlinu ďalej vyrábal, no už v Novigrade, na Istrii, na prízemí svojho domu. Neskôr cukráreň prevzal jeho syn, starý otec dnešných majiteľov. Počas vojny v Juhoslávií sa podmienky na život v krajine veľmi zhoršili a tak sa rozhodol skúsiť šťastie na Slovensku. Ďalšiu epizódu tak začala rodina písať v Bratislave na Hviezdoslavovom námestí.

 

Luculus_zmrzlináreň Bratislava_vegánska zmrzlina

 

Aj po toľkých rokoch pristupujú Čelikovci k príprave zmrzliny s nadšením a láskou. Keď sa Hazema Čelika pýtate, v čom ja základ obľuby zmrzlín so značkou Luculus, bez váhania odpovie, že v kvalite a čerstvosti surovín. „Suroviny a hygiena sú jedny z vecí, na ktorých si najviac zakladáme, pretože to všetko sa odráža na chuti a kvalite zmrzliny,“ poznamenal.

Vanilková, čokoládová, citrónová, jahodová či pistáciová sú medzi príchuťami stálice a na pulte nemôžu v horúcich mesiacoch chýbať. Zmrzlinárne Luculus však od iných odlišuje množstvo špeciálnych príchutí, ktoré tu obmieňajú nepretržite. Aktuálne majú receptúru na vyše 250 príchutí zmrzlín rôznych druhov a za jeden deň sa vo vitríne niekedy vystrieda až 60 z nich.

„Nové recepty vznikajú najčastejšie podľa dopytu, pretože pre nás nie je nemožné urobiť zmrzlinu takmer z hocičoho. Hlavnými nápadmi a inšpiráciami sú pre nás svetové trendy, ktoré sledujeme a výstavy, ktoré navštevujeme. Pokiaľ máme zvolenú príchuť danej zmrzliny, samotná realizácia pre nás už nie je veľmi obtiažna. Vyskúšame pár kombinácií aby sme chuť čo najviac vyšperkovali a nová zmrzlina je na svete,“ vysvetľuje hazem Čelik a odhaduje, že pomer klasických a experimentálnych je jedna k jednej.

„Nikdy by sme nepredávali príchuť zmrzliny, o ktorej by sme samy neboli presvedčení, že je fakt dobrá. Hlavným sudcom sú však chuťové poháriky zákazníka, ktoré rozhodnú, čo nakoniec na danú príchuť povie. No ak vie, že má rád zloženie, z ktorého zmrzlina pozostáva, nestáva sa nám často aby nebol zákazník spokojný hoci ide o takzvanú ,,experimentálnu,, príchuť zmrzliny,“ dodáva Hazem a tvrdí, že dôležitá je aj prezentácia zmrzliny na pulte, pretože aj oči jedia. Zmrzliny v Luculus Ice Saloon sú tak malým umeleckým dielom.

 

Luculus_zmrzlináreň Bratislava_sorbet

 

A ešte niečím je Luculus originálny. Komunikatívny a zábavný personál pridáva k osviežujúcej zmrzline ďalšiu príchuť. Vylepší vám náladu a príjemnou konverzáciou, no niekedy i šou, aspoň na malú chvíľku dodá pocit, že sa nachádzate niekde na dovolenke na Balkáne.

„Či už vám zo zmrzliny urobia milú postavičku, alebo s vami srandujú. U nás nedostanete len kopček zmrzliny obtretý z každej strany naberačky. U nás dostanete kvalitu, úsmev a hlavne chuť vrátiť sa ku nám znova,“ pozýva na zmrzlinu Hazem Čelik.

 

Luculus_zmrzlináreň Bratislava_balkánska zmrzlina

Luculus_zmrzlináreň Bratislava_balkánska zmrzlina_prezentácia

 

Text: BK
Foto: Luculus
Viac na: www.luculus.sk