Zavlažovanie organizmu a dodržiavanie pitného režimu je pre zdravie človeka a správne fungovanie organizmu nesmierne dôležité. V lete ešte viac ako v iných ročných obdobiach. Sladké nápoje, džúsy a perlivé vody s dochucovadlami nie sú pre zdravý pitný režim tie najvhodnejšie. Ak si chcete dopriať zdravý a výživný nápoj, budeme vás inšpirovať zaujímavými kombináciami ovocia, byliniek, zeleniny a ostatných ingrediencií, z ktorých si v domácich podmienkach vytvoríte chutný a zdraviu prospešný drink. A verte, že na komerčne vyrábané nápoje si už ani nespomeniete.

 

napoje leto osvieženie 6

 

Čajové a bylinkové nápoje "Cold Brew"

Príprava čaju má svoje zákonitosti a pravidlá. Možno ste si v niektorej z letných terás či reštaurácií všimli v ponuke nápojového lístka nápoje pripravované formou cold brew. Ide v podstate o macerovanie za studena, ktoré v čaji a v bylinách ponecháva zachované viaceré prospešné látky, jeho chuť je jemnejšia, sladkastá a osviežujúca. A práve osvieženie si naše telo v lete vyžaduje. Je samozrejme rozdiel či macerujeme zelený čaj, čierny čaj či bylinky. Závisí aj od kvality konkrétneho druhu čaju, čím kvalitnejší, tým postačuje kratšia doba macerovania a taktiež záleží od množstva čaju či byliniek, ktoré budeme macerovať.

 

napoje leto osvieženie 7

 

Vo všeobecnosti sa odporúča 6 g čaju na 0,5 litra vody, 3 gramy byliniek na 0,5 litra vody alebo 6 - 8 gramov ovocných čajových zložiek na 0,5 litra vody. Čaj alebo bylinky sa zalejú studenou vodou a nechajú sa lúhovať v prikrytej sklenenej nádobe podľa chuti a preferencií 4 - 8 hodín. Následne sa nápoj môže servírovať do vysokých pohárov, doplnený o ľadové kocky, prípadne obľúbený ovocný alebo bylinkový sirup, či kúsky ovocia.

Ovocné a zeleninové nápoje

Obľúbené druhy ovocia a zeleniny nakrájané na menšie kúsky sa spolu s vybranými bylinkami zalejú vodou, prípadne sódou. Ovocie, zelenina a bylinky za pár hodín odovzdajú tekutine svoje chute a vône. Ak chcete intenzívnejší zážitok chutí, môžete ovocie aj popučiť.

 

napoje leto osvieženie 1


Prospešnými a zdravými kombináciami sú citrusové plody v kombinácii s mätou, medovkou, rozmarínom a zázvorom. Nebojte sa vytvoriť a odskúšať kombinácie, ktoré sa vám na prvý pohľad zdajú "divoké". V reštauráciách a baroch je čoraz častejšie v ponuke uhorkovo mätové osvieženie s limetkou, jablko s aloe a pomarančom, pre milovníkov sladkej chute rôzne druhy melónov zaliate vodou. Ak pociťujete akútny nedostatok cukru, doprajte si do nápoja kvapku medu alebo agávového sirupu, nie je to však nevyhnutné. Veď vyskúšajte a posúďte sami.

Smoothie

Známy nápoj smoothie je zväčša záležitosťou raňajok, desiaty alebo olovrantu. V lete odporúčame smoothie, ktoré je ľahšie stráviteľné, a ktoré nezaťažuje žalúdok. Malo by byť pripravené bez kombinácie orechov, semien, jogurtu, mlieka alebo iných výživných doplnkov. Pochutnať si môžete na smoothie z jahôd, vodného melónu, manga i bobuľového ovocia doplneného vodu. Výhodou takéhoto nápoja je, že má relatívne nízky obsah kalórii, dodá telu vitamíny a vypijú ho aj deti, ktoré majú často s pitným režimom problém.

 

napoje leto osvieženie 4

 

Nápoj ako dezert

Leto je obdobie, keď si zmrzlinu dopraje každý z nás. Ak však nechcete "zhrešiť" často, skúste túto zdravú alternatívu zmrzliny. Pripravte si melón, broskyne, marhule, alebo iné vami obľúbené prirodzene sladké ovocie. Nakrájajte ho na kúsky a nechajte na pár hodín zmraziť. Následne zmrazené ovocie rozmixujte a podávajte ako zdravú ovocnú zmrzlinovú dreň. Ak doň pridáte pri mixovaní vodu, bude sa nápoj bude podobať obľúbenej ľadovej drvine.

 

napoje leto osvieženie 2

 

V najbližšom článku pre vás pripravujeme anketu s mamičkami, ktoré nám porozprávali o tom, ako riešia pitný režim svojich detí, a pridáme zopár tipov na ideálne nápoje práve pre deti.

Text: Petra Adamcová