Bryndza - tradičná slovenská pochúťka sa začala po domácky vyrábať už v 15. storočí. Oficiálna prvá manufaktúrna bryndziareň na Slovensku vznikla v roku 1787 v Detve. Slovenskú bryndzu si obľúbili nielen naši obyvatelia, ale čoskoro sa začala vyvážať aj do zahraničia. Bez nadsádzky dnes môžeme bryndzu označiť za slovenský prírodný poklad, s unikátnymi účinkami prospešnými pre zdravie.

 

bryndza biele zlato maj 1

 

Základom bryndze je ovčie mlieko, ktorého kvalita závisí od pestrosti bylín a trávy na ovčích pasienkoch. Za kvalitnejšiu sa považuje májová alebo tzv. letná bryndza, vyrábaná z neskladovaného čerstvého mlieka a syra. Postup výroby je nasledovný. Ovčie mlieko sa zasyrí a nechá sa zaschnúť. V tejto fáze vzniká hrudkový ovčí syr, ktorý sa necháva pri teplote 20°C vyzrieť v bryndziarni. Po vyzretí sa zo syra odstráni kôrka, eliminuje sa prebytočná tekutina a syr sa rozdrví. Rozdrvená hmota sa následne nasolí a roztlačí vo valcoch, čím vzniká bryndza ako ju poznáme.

 

bryndza biele zlato maj 4

 

Slovenská bryndza s chráneným zemepisným označením pôvodu Európskou úniou musí byť vyrábaná len z mlieka získaného na Slovensku. Bryndzoví gurmáni uprednostňujú bryndzu z vyrobenú výlučne z ovčieho mlieka. Kombinácia kravského a ovčieho mlieka sa v produkte povoľuje, avšak musí byť dodržané, že 50% syra tvorí len ovčí hrudkový syr. Vtedy môže byť produkt označený ako bryndza.

 

bryndza biele zlato maj 2

 

Čo všetko táto zázračná potravina obsahuje? V 100 g bryndze sa nachádza 650 - 700 mg vápnika, ďalej minerálne látky fosfor, železo, sodík, zinok, vitamíny skupiny B, D a C. Bohatstvom bryndze sú mliečne baktérie a kvasinky s probiotickými účinkami. Mastné kyseliny obsiahnuté v ovčom syre nezvyšujú cholesterol a neukladajú sa do tkanív tuku. Konzumácia tejto pochúťky má tiež antibiotické, protizápalové a protisklerotické účinky, a pôsobí tiež ako prevencia proti civilizačným ochoreniam.

 

bryndza biele zlato maj 3

 

Tak teraz už len sa rozhodnúť, ako si túto pochúťku naservírovať. Tradičné bryndzové halušky či demikát sú na Slovensku národnou i gastronomickou tradíciou. Ak si však chcete užiť aj zdravotné účinky bryndze, konzumujte ju tepelne neupravenú, pretože tepelnou úpravou, napríklad v pirohoch, plackách či pagáčikoch stráca väčšinu svojich prospešných látok. Z tepelne neupravenej bryndze je možné vytvoriť si výborné nátierky, šľahané syrové peny, využiť ju ako doplnok do šalátov i zeleninových mís.

 

bryndza biele zlato maj 5

 

Text: Petra Adamcová