Iveta Hrabovská je autorkou unikátnej myšlienky, v ktorej skĺbila chuť toho najkvalitnejšieho ovocia s prémiovým alkoholom. Džemy a omáčky značky Gentlejam sa stali jednotkou v oblasti špičkovej gastronómie, ale aj obľúbeným produktom ľudí, ktorí si potrpia na vyberané delikatesy a výnimočné chute. S pani Hrabovskou sme sa stretli na veľtrhu Danubius Gastro v Bratislave, oslovili sme ju a teraz vám príbeh Gentlejamu, ktorý je jedinečný a neopakovateľný rovnako ako chuť týchto lahodných džemov, ponúkame v nasledujúcom rozhovore.

 

gentlejam 1 majitelka ovocie alkohol unikatna chut gastronomia

 

Prezraďte nám, ako vôbec vznikla myšlienka, kombinácie alkoholu a ovocia v džeme?

Večer sme s manželom sedeli pri pohári vína a mne skrsla v hlave myšlienka, poďme vyrábať džemy s alkoholom. Na druhý deň som si naštudovala všetko, čo som potrebovala vedieť a vyskúšala som svoj prvý džem. Povedala som si ale, že tadiaľto cesta nevedie. Musím ísť sama svojim smerom a všetko si vyvinúť a vymyslieť od A po Z. Začala som si tvoriť vlastné receptúry, a kým som poslala túto myšlienku do sveta, vytvorila som si plejádu nápadov a kombinácií rôznych chutí, ktoré boli fantastické a išla som za nimi.

Nebáli ste sa, že idete do rizika, že Vaša myšlienka a projekt sa nemusia uchytiť?

Mala som perspektívnu prácu, s možnosťou postupu v kariére. Ale cítila som to tak, že skúsme to. Výhodou bolo, že som bola mladá, mala som 26 rokov, nemali sme dieťa, a povedali sme si s manželom, že to skúsime, nemôžeme prísť o nič, len o energiu a čas, ktorý do toho vložíme a trochu peňazí. Keď sme vypustili Gentlejam do sveta, okrem samotného varenia vo výrobni, aby sme spĺňali všetky hygienické nároky, sme si robili veci doma a len ja a môj manžel. Postupne sa to rozbiehalo a zistili sme, že to pôjde.

 

gentlejam 4 majitelka ovocie alkohol unikatna chut gastronomia

 

Ktorý bol Váš prvý džem a koľko ich máte v sortimente dnes?

Úplne prvý bol marhuľový džem s bourbon whisky, ktorý mi nedal spávať. Stále som ladila receptúru, a keď som ho vyšperkovala k svojej spokojnosti, hotový produkt som si dala doma do poličky, že ten bude mať raz historickú hodnotu. V súčasnosti máme 16 produktov, 3 bez alkoholu, 13 s alkoholom, z čoho sú tri omáčky a ostatné džemy s alkoholom.

Viem, že cudzie receptúry Vás neinšpirujú, práve naopak.

Áno, mám to nastavené tak, že nebudem robiť nič, čo už niekto vymyslel. Ak mi napadne nejaká chuť, urobím si hĺbkovú analýzu trhu, či už takýto produkt existuje nielen v rámci Slovenska, ale aj vo svete, a ak existuje, tak môj nápad ide do koša.

 

gentlejam 7 majitelka ovocie alkohol unikatna chut gastronomia

 

Vaše nápady ale naopak inšpirujú veľa výrobcov. Ako si chránite svoje kombinácie chutí?

Patent na chute sa urobiť nedá, samozrejme, že nás kopírujú, ale s tým sa nedá nič robiť. My si detailné receptúry ochraňujeme tak, že dávame ľudí do výroby postupne, aby nikto nebol pri celom štádiu výroby. Niekedy aj zdanlivá maličkosť, korenie, množstvo pridaného alkoholu v určitej fáze vie veľmi ovplyvniť celkovú chuť produktu, preto úplne rovnaký produkt ako máme my, nie je možné vyrobiť.

Kde hľadáte inšpiráciu, keďže sme sa dozvedeli, že cudzie receptúry to určite nie sú?

Ja mám stále veľa nápadov, napríklad idem na zážitkovú kuchyňu, ochutnám niečo výnimočné a okamžite mi naskakujú možnosti, kombinácie a chute, ktoré by som mohla využiť. Osobne mám rada zdanlivo nekombinovateľné variácie chutí. Pre mňa je napríklad kombinácia višňa, káva, metaxa niečo úžasné. Šiesty zmysel mi hovoril, že to bude úchvatná - lahodná chuť, a naozaj to tak je. Najobľúbenejší produkt celého portfólia aj pre mňa, aj všeobecne. S produktom a chuťami som sa doslova vyhrala, hľadala som výberovú kávu, mala som šesť - sedem dodávateľov a od nich som mala všetky druhy káv, dlho som pila, testovala, čo by sa najviac hodilo a nakoniec som si vybrala.

 

gentlejam 5 majitelka ovocie alkohol unikatna chut gastronomia

 

Podľa čoho vyberáte alkohol? Značiek je veľmi veľa v rôznych cenových reláciách.

Možno to bude znieť smiešne, ale išla som po cene. Vyberala som alkoholy na výnimočné príležitosti, pre vyššiu vrstvu, od 20 do 100 Eur za fľašu a kontaktovala som priamo dodávateľov značky. To je vždy veľmi pekná časť práce. Mám na stole niekoľko fliaš, vyvíjam receptúru, testujem, ochutnávam a hodnotím, vytváram základ a dolaďujem.

Aký je postup výroby džemu vo Vašom prípade?

Postup je taký, že sa uvarí džem, alkohol sa prilieva v poslednom štádiu výroby, vtedy, keď je teplota džemu taká, že sa alkohol nevyparuje. Aj keď niekoľko receptúr máme takých, že sa napríklad do omáčok pridáva alkohol niekoľko krát počas varenia, aby sa vstrebal do jednotlivých vrstiev. Je to celkom alchýmia, ale na jednotlivé kroky a časovú postupnosť si potrpím. Chceme dať zážitok človeku, ktorý náš produkt - omáčku alebo džem konzumuje, a ja viem, že keby sme v omáčkach dali alkohol len do posledného štádia výrobku, nebolo by to to pravé.

 

gentlejam 6 majitelka ovocie alkohol unikatna chut gastronomia

 

Ako dlho vám trvá vyvinúť novú chuť - receptúru?

Vytvorenie novej chuti trvá štyri až päť mesiacov. Je to veľmi náročné. Ľudia si však nové chute žiadajú, tak musíme tvoriť.

Dosiahli ste toho veľmi veľa, aké máte plány a ambície do budúcnosti?

Len nedávno sa nám podarilo expandovať na ázijský trh do Číny a ďalších ázijských krajín. Náš cieľ je absolútne sa etablovať na slovenskom trhu, dať o Gentlejam vedieť čo najväčšiemu počtu ľudí na Slovensku, aby sa o ňom dozvedelo a vedelo čo najviac ľudí. Aby sa stal nosným produktom zážitkovej gastronómie alebo darčekovej gastronómie na Slovensku. A potom postupne otvárať ďalšie trhy. Všetko ale budujeme z vlastných zdrojov a investícií. S víziami sme veľmi pokorní, slovenský trh je priorita a ak príde ďalšia možnosť budeme len radi.

Zhovárala sa: Petra Adamcová