Slovo HOLISTAY predstavuje spojenie dvoch anglických slov, holiday a stay. Znamená to obdobie oddychu, ktoré strávime skutočným relaxom a dovolenkovými aktivitami, ale na dosah svojho domova.

 

holistay pobyt dovolenka nadosah doma 4

 

Holistické pobyty sa po prvý krát objavili počas finančnej krízy v rokoch 2007 - 2010 v USA. Mnohí ľudia nemali dostatok financií na dovolenky do zahraničia, letenky a pobyty v zahraničných hoteloch, preto začali cestovné kancelárie ponúkať lokálne výlety do najbližšieho okolia v konkrétnej destinácii. Fenoménom sa stali aj vo Veľkej Británii, konkrétne v roku 2009, kedy britská libra klesla na vtedy doposiaľ najnižšiu úroveň.

Pôvodné holistické "dovolenky" boli kombináciou cestovania do najbližšieho okolia domova či mesta a trávenia voľného času návštevou múzeí, festivalov, wellness centier, kúpalísk alebo iných kultúrnych atrakcií. K tomu si "dovolenkujúci" dopriali dobré jedlo v reštaurácii, a zopár "medzizastávok" na dobrej káve, zmrzline alebo inej pochúťke. Aj napriek finančnej kríze alebo nízkej úrovni meny si to mohli dovoliť, pretože odpadli náklady na kúpu leteniek a zaplatenie drahých dovolenkových rezortov.

 

holistay pobyt dovolenka nadosah doma 5

 

V tejto chvíli sa vďaka globálnej pandémii holistay stáva žiaľ nútene populárnym po celom svete. Avšak aj počas takýchto núdzových situácii, alebo aj práve počas nich potrebuje naše telo čas na relax. Naše aktívne trávenie voľného času je však limitované práve uzatvorením väčšiny voľnočasových aktivít a akýchkoľvek hromadných podujatí.

Ako teda môžeme tráviť čas na holistickej dovolenke? Návšteva prírody a prírodných zaujímavostí je možná aj počas uzatvorenia ostatných aktivít. Slovensko ponúka nespočetné množstvo zaujímavých a krásnych miest, ktoré stoja za návštevu, a práve teraz je ten čas, navštíviť ich po prvý krát, alebo sa vrátiť na staré známe miesta z minulosti.

Veľa ľudí práve počas korony objavilo kúzlo túlania sa bez stanoveného cieľu. Vyjsť si na peknú vyhliadku, obísť jazero alebo túlať sa lesom a sledovať stopy zveri uprostred čerstvo napadaného snehu alebo popadaného lístia.

 

holistay pobyt dovolenka nadosah doma 1

 

Momentálne sa z dôvodu mrazivého počasia obmedzili možnosti vykúpania sa v prírodných vodných plochách alebo relaxácie na slnkom zaliatej lúke. Toto si však môžeme nechať na leto budúceho roku, aj keď už všetci pevne veríme, že budeme pandemicky z najhoršieho vonku a budeme vykonávať všetky aktivity, ktoré teraz nemôžeme.

Zimná holistická dovolenka v domoch a bytoch je výnimočná v tom, že môžeme tráviť spoločný čas s rodinou. Tak si urobte skutočný dovolenkový deň, s dlhými raňajkami do postele, vytiahnite si staré fotoalbumy a rozprávajte deťom zážitky z mladosti. Potom nechajte deti, aby oni porozprávali vám, čokoľvek. Pripravte si spoločne a s dobrou náladou chutný obed, pokojne aj komplikovanejší recept, alebo jedlo, ktoré si väčšina rodiny vyžiada. Pokračujte spoločenskými hrami a snažte sa vyhnúť mobilným technológiám.

 

holistay pobyt dovolenka nadosah doma 2

 

Zavolajte svojim najbližším, ktorých nemôžete navštíviť. Urobte si virtuálnu stretávku, a pri šálke kávy sa porozprávajte s tými, ktorí sú doma sami alebo s tými, ktorým je smutno. Rozprávajte sa o všetkom, ale skúste vynechať politiku, aby sa z milého rozprávania nestala konfliktná situácia.

Večer, keď budete mať súkromie, si doprajte domáce wellness v horúcej vani pri sviečkach a večer zakončite dobrým vínom alebo horúcou čokoládou. Nie je to síce tradičná dovolenka, ale v tejto chvíli má akákoľvek forma oddychu a relaxu cenu zlata.

 

holistay pobyt dovolenka nadosah doma 3

 

Na záver už len základné pravidlo, ktoré na holistickom pobyte v okolí alebo doma musíte dbať. Dovolenka je dovolenka, tak neriešte pracovné veci, telefonáty a mailové správy. Nekontrolujte služobnú poštu ani pripomienky. Prežívajte dovolenku, ako keby ste boli v Karibiku na opustenom ostrove bez signálu. A možno o pár mesiacov si sen o skutočnej dovolenke budeme môcť aj naozaj splniť.

Pripravila: Petra Adamcová