Kde môže byť -40 °C v zime a +30 °C v lete? Kde je posledná zvyšná oblasť divočiny v Európe a kde žijú jediní pôvodní obyvatelia Európy? Kde budete mať pocit, že ste sa znova narodili? Smerujte na sever! Do krajiny polárnej žiary a polnočného slnka.

 

laponsko pernilla ahlsén reindeer meat 6932

 

Treba ochutnať

Toto miesto nepatrí k lacným destináciám. Odrazí sa to nielen na cene letenky a ubytovania, no pocítite to aj pri stravovaní. Rovnako môžete mať problém, ak ste vegetarián, pretože na tomto mieste nájdete najmä jedlá z losieho mäsa a ryby (zaostrite na miestnu špecialitu – lososa). Pri výbere reštaurácií sa nedajte zmiasť turistickými rebríčkami a nechajte si radšej poradiť od miestnych.

V okolí Saariselka sa zastavte napríklad v Laanilankievari, útulnej reštaurácii/chate, kde si vychutnáte posedenie pri ohni predtým, ako vyskúšate miestnu saunu. Kvalitné, dôkladne pripravené ryby nájdete v podniku PirkoPirtti. Táto reštaurácia stratená v rozľahlých zasnežených rovinách vás uvíta v pôvabnom a pohodlnom prostredí, ktoré nebudete chcieť opustiť.

 

laponsko anna öhlund winter fika by the fire 6458

 

Rozprávková vianočná atmosféra Laponska je ako stvorená na sviatočnú večeru. Miestne reštaurácie to vedia, a tak už v novembri začínajú podávať typické vianočné jedlá. Odporúčame napríklad LaplandRestaurant Kotahovivo vianočnej dedinke Rovaniemi. Okrem reštaurácií sa poohliadnite aj po malých miestnych krčmičkách a obchodíkoch, kde nájdete miestne produkty. Potraviny z Laponska sú totiž mimoriadne vyhľadávanými gurmánskymi špecialitami. Veľkým gastrozážitkom je aj večera, ktorú vám urobia miestni obyvatelia v otvorenej prírode na ohni, zatiaľ čo vy budete zababušení v kožušine popíjať čaj alebo kokkaffe.

 

laponsko pernilla ahlsén coffee cheese 6923

 

Treba sa ubytovať

Tak ako všade na svete, aj tu sa oplatí hľadať ubytovanie v populárnych Airbnb zariadeniach, guesthousoch alebo v takzvaných husky guesthouse. Ak však hľadáte niečo extra, rozhodne zacieľte na svetoznámy ICEHOTEL. Tu sa môžete najesť z ľadových tanierov, piť z ľadových pohárov a spať pri –5 °C . Ako inak, v izbách vyrobených z ľadu. Je to na vás príliš mrazivé? Tak potom skúste Treehotel, ktorý navrhovali najznámejší škandinávski architekti.Ako už prezrádza samotný názov, je to čarovný hotel, ktorého dizajnové izby sú umiestnené v korunách stromov, pripravia vám nezabudnuteľné jedlo, zatiaľ čo sa v okolí ticho pasú soby...

 

laponsko 1

 

Tento raj na zemi sa nachádza neďaleko mesta Luleå. Ak chcete utiecť od všetkého a máte chuť na „samotku“, zamierte do horskej stanice Låktatjåkko v pohorí Kiruna. Tu nájdete aj najvyššie položený bar vo Švédsku. Nečakajte však luxus, je to stará horská chata, ale tá atmosféra je neopísateľná.

Rovnako minimalistický „mód“ nájdete aj v Sami EcoLodgeGeunja v dedine Ammarnäs. Ide o ekologický dom, kde nie je k dispozícii elektrina ani tečúca voda, kde hostia pomáhajú majiteľovi pri príprave jedla, upratovaní a ostatných činnostiach. Odmenou vám bude pocit, že aspoň na moment do tejto komunity a prírody patríte. Autenticitu zažijete aj v Sápmi Nature Campe, ktorý sa skladá z piatich stanov v típí štýle. Nájdete ho medzi mestami Gällivare a Jokkmokk.

 

laponsko tomas utsi hiking 4312

 

Pre lovcov polárnej žiary je ideálny Aurora Safari Camp, ktorý sa špecializuje na fotografické kurzy. V tábore však okrem toho zažijete množstvo dobrodružstiev, oddýchnete si od civilizácie v panenskej prírode. Pokiaľ máte mrazu plné zuby a máte radšej pohodlie, smerujte svoje kroky do ArthotelaTornedalen v malej dedinke Risuddenalebo zrelaxujte v spa CampRipan v Kirune. Súkromnú zimnú oázu nájdete v meste Haradspod názvom Logger'sLodge. Milovníci psov si prídu na svoje v dedine Särkimukka, ktorá má asi dvadsaťkrát viac psov ako ľudí. V malebnom údolí vedľa jazera Saarijarvisa ukrýva ubytovanie PineTreeLodge, kde organizujú nielen záprahy huskyov, ale aj množstvo iných zimných aktivít.

Text: Jana Gombošová

Ak sa chcete dozvedieť, čo všetko by ste mali v Laponsku vidieť a navštíviť, inšpirujte sa na našom webe Top Trendy.

laponsko katja kristoferson abisko national park 3403