Záhreb sa stal pre svoju bohatú kultúru a históriu jedným z najzaujímavejším mestom Chorvátka. Zachovali sa tu tradície a zvyky. 

 

zagreb 2133033 1280

 

V Záhrebe sa zapaľujú  pouličné lampy ručne

Jednou z tradícií je pitie tmavej tureckej kávy a druhou je zapaľovanie pouličných lámp. Záhreb bol elektrifikovaný v roku 1907, no tradícia zapaľovania pouličných lámp zostala. V roku 1863 malo mesto 214 lám, ktoré sa po dobu 155 rokov zapaľovali ručne. Taký bol rituál. Dnes majú plynové lampy iba v Londýne, Berlíne a ručne sa zapaľujú iba v Záhrebe. Je to pýcha Chorvátskeho Záhrebu. V lete sa svetlo zapína okolo siedmej večer a zhasína o piatej ráno. Táto tradícia dodáva mestu neuveriteľné romantické čaro.

Krása Istrie
Kopce a hory polostrova Istrie učarovali viacerých turistov. Krásne mestečká, lesy bohaté na hľuzovky a zvonice benátskeho štýlu. Medzi šesť najväčších rímskych amfiteátrov patrí amfiteáter v Pule. Je jedným z najlepších príkladov rímskej architektúry. Pozostáva zo 72 vápencových oblúkov, 64 okien a má 23 tisíc miest na sedenie. V podzemných priestoroch s klietkami sa v minulosti väznili gladiátori a levy. Dnes sa v aréne konajú predstavenia a koncerty.

 

the coliseum 1658372 1280

 

 

Asi 14 km od Puly leží mys Kamenjak, ktorý na Balkáne nemá konkurenciu. Na najjužnejšom bode Istrie, na myse Kamenjak si môžete prenajať bicykel, prejsť si pláže, či vápencové trasy a jaskyne. Je to prírodná rezervácia s panenskými zálivmi plných vápencových krás. More je  ideálnym miestom na windsurfing.  Skalnaté pobrežie zdobia kríky a stromy, ktoré poskytnú príjemný tieň. Veľkou atrakciou sú borovice z Aleppa a asi 30 druhov vzácnych orchideí. Stretnúť tu však môžete i kuny, divoké prasatá, netopiere, krásne motýle, či jelene. V mori objavili starodávne fosílie, ktoré sú tu ešte z doby pred 90 miliónov rokov. Podarilo sa nájsť asi 148 odtlačkov, a to hlavne v skalách na ostrove Fenoliga, ktorý leží pár kilometrov od mysu poloostrova. 

 

kamenjak 1156796 1280

 

Čarovné jaskyne ostrova Cres
Cres je súčasťou Kvarnerských ostrovov a nachádza sa východne od Istrie. Krásna príroda, útesy s borovicami a veľké množstvo jaskýň.  Je to je pýcha nielen námorníkov ostrova Cres, ale i Chorvátska. Päťdesiat kilometrov dlhý a 10 kilometrov široký ostrov  s prekrásnou prírodou je ideálnym miestom na relax.  Na plážach je viac ako 500 skrytých jaskýň, kde si môžete oddýchnuť od teplých lúčov slnka. Nad stromami sa niekedy vznášajú mrchožrúti, ktorí hniezdia v pobrežných útesoch. Ostrov Cres má veľa kempov, kde môžete prenocovať. Užite si dovolenku v Chorvátsku.

 

 

sea 1122989 340

 

 

 

Text: LD

Foto: Pixabay