Káva - jeden z najpopulárnejších a najobľúbenejších nápojov na svete. Sú ľudia, ktorí sa bez šálky kávy nedokážu prebudiť, bežní spotrebitelia i gurmáni a milovníci kávy, ktorí jej pitie a prípravu vnímajú ako obrad.

 

káva nová úvod

 

História kávy

História kávy siaha až do obdobia 9. storočia. Asi najznámejšie rozprávanie o jej objavení hovorí, že pri pasení kôz spozoroval istý pastier Kaldi svoje zvieratá, ktoré po skonzumovaní kríkov z červenými bobuľami boli nespútanejšie a divokejšie ako obvykle. Plody preto sám vyskúšal a objavil tak povzbudzujúce účinky kávy. O premene červených bobúľ na pražené zrná zase rozpráva legenda, v ktorej si mnísi plody kávy sušili priamo nad otvoreným ohňom. Keď im jedného dňa náhodne spadla vetvička s plodmi do ohňa, ucítili úžasnú vôňu a od tých čias sa káva začala pražiť. 

 

káva história

 

Ako to bolo v skutočnosti sa už asi nedozvieme, ale čo môžeme konštatovať s určitosťou je, že káva nám robí spoločnosť v príjemných i ťažkých chvíľach, povzbudzuje nás, stimuluje, u niekoho vyvoláva takmer závislosť a najmä chutí. Či už je to espresso, zalievaný "turek" či lahodné latté, každý konzument volí podľa svojich chutí a preferencií. V každej krajine dokonca zvyknú piť a pripravovať kávu iným spôsobom.

Káva v arabských krajinách

V arabskom svete sa na prípravu kávy používa džezva, do ktorej sa dá voda a kvalitná čerstvo zomletá arabská káva s cukrom. Keď nápoj začne vytvárať penu a bublať - nie vrieť, treba ho odstaviť a premiešať. Tento proces sa opakuje tri krát. Následne je nápoj pripravený na podávanie. Môže sa dochutiť kardamónom či kakaom.

 

káva arabská

 

Príprava kávy v Etiópii je skutočným obradom

V Etiópii začína príprava kávy výberom čerstvých zelených kávových zrniek. Tie sa vsypú na panvicu a pražia sa do požadovanej kvality, čo môže trvať aj dvadsať minút. Potom sa zrnká pomelú a káva sa dáva do špeciálnej nádoby so studenou vodou a začína obrad. Zohrievanie, odstavovanie, miešanie a prelievanie a nakoniec servírovanie a konzumácia.

Talianski gurmáni

Za tradičných kávičkárov sú oddávna považovaní taliani. Pijú najmä espresso a to niekoľkokrát denne. Dôležitá je pre nich chuť a kvalita, kávu vypijú rýchlo, často krát aj v stoji, ako potrebu a súčasť života. Pri výnimočných príležitostiach si do nápoja pridávajú grapu.

 

káva talianska

 

USA a káva

Nie príliš dobrú povesť má káva pripravovaná v USA. Pre milovníkov kávy a kávových gurmánov je bez chuti a hlavne obrovská. Okrem klasických XXL káv a donekonečna dolievaných šálok v raňajkových bistrách však majú v Amerike malé kaviarne, kde dokážu pripraviť aj chutné espreso. Avšak tí, ktorí majú radi špeciálne nápoje, majúce svoj základ v káve, si tu prídu na svoje. Latté, Macchiatto, Cappucino, Mochacino s príchuťami, nízkokalorické, sójové, bezlaktózové, bezkofeinové - vaše požiadavky sú vopred splnené.

 

káva usa

 

Káva na Slovensku

Na Slovensku pijeme kávu z prístrojov, kapsúl, zalievanú i instantnú. Niekto s mliekom, niekto s cukrom, niekto čistú čiernu. Pre každého chuť aká mu vyhovuje a emócia a pocit, ktorý mu šálka tejto blahodarnej tekutiny poskytuje.

 

káva relax

 

A čo dodať na záver? Požičiam si slová herca Hugha Laurieho, ktorý povedal:

"Keď raz ochutnáte poriadnu kávu, neexistuje cesta späť. Jednoducho neexistuje."

Text: Petra Adamcová Foto: pixabay.com