Láka vás dlhšie cestovanie a poznávanie rôznych krajín, ale bojíte sa, že na takýto výlet nebudete mať dostatok peňazí. Vyskúšajte tipy, ako pri cestovaní ušetriť. Neváhajte a naplánujte si cestu svojich snov.

Pri cestovaní vždy vznikajú nadbytočné výdaje, ktoré v bežnom živote tak často negenerujeme. Vedľa zvýšených nákladov na dopravu a často i ubytovanie, vyžaduje cestovanie (ak teda chcete naozaj v cieľovej destinácii niečo vidieť a poriadne si ju užiť) tiež ďalšie financie napríklad na vstupy do atrakcií či platby špeciálneho vybavenia. Počas súkromných i pracovných ciest je však možné pomerne slušne ušetriť, najmä ak je vaším cieľom poznávanie krajiny, ktorú navštevujete, a nielen oddych na pláži či v rezorte. Tu je 10 tipov pre cestovateľov, ktorí majú chuť objavovať krásy zahraničných destinácií optikov miestnych.

Obr 1

Zdroj foto: Iryna Kalamurza / shutterstock.com

Na čom všetkom sa dá pri cestovaní ušetriť

Naozaj nízky rozpočet je možné pri cestovaní dosiahnuť predovšetkým uskromnení a využívaním miestnych (nesprostredkovaných) zdrojov. Primárnym krokom pri snahe ušetriť je cestovanie po vlastnej ose (teda bez využitia ponuky cestovných kancelárií). Ide síce o náročnejší variant, čo sa týka plánovania a balenia s vyšším rizikom vzniku problémov, môže sa vám ale výrazne vyplatiť. Tu sú vaše možnosti, ako ušetriť.

1. Cestu si dôkladne naplánujte

Ak si všetko do detailu naplánujete, neprekvapia vás nečakané výdaje. Veľmi vhodné je zabrúsiť na stránky atrakcií, kam sa chystáte a zistiť si, aké zľavy poskytujú, prípadne využiť skupinových zliav, ak viete o niekom, kto sa chystá do rovnakej destinácie.

2. Zvoľte si termíny, ktoré nie sú preferované

Cestovanie mimo hlavnú sezónu je výhodné hneď z niekoľkých dôvodov a nižšie náklady sú jedným z nich. Je pravda, že ak sa rozhodnete do vytúženej destinácie vyraziť v dobe, ktorá neodpovedá hlavnej turistickej sezóne, riskujete, že sa nedostanete všade, kam chcete, vyhnete sa však veľkej tlačenici alebo zdĺhavému čakaniu na atrakcie.

10 tipov, ako ušetriť pri cestovaní

Zdroj foto: Cara-Foto / shutterstock.com

3. Informujte sa vopred

Každá destinácia či atrakcia má podmienky nákupu vstupeniek i ich uplatnení. Veľmi často sa môžete stretnúť s nižšou cenou pri nákupe vstupeniek dopredu, alebo v ranných či odpoludňajších hodinách (pred zatvorením). Vďaka kompletným informáciám a pri nákupe vstupeniek dopredu nehrozí, že by ste prišli na miesto atrakcie a zistili, že je zatvorená.

4. Uprednostňujte akcie dopravcov

Tento tip je kľúčový, pretože doprava do vzdialenejších destinácií tvorí veľkú časť celého rozpočtu na cestu. Najmä letenky je vhodné kupovať s veľkým predstihom alebo v rámci zvýhodnenej ponuky, je preto dobré ich sledovať a porovnávať – k tomuto vám poslúži služba eSky.sk združujúca ponuky všetkých leteckých spoločností na jednom mieste. Tie je naviac možné kombinovať a jednoducho rezervovať. Ak napríklad zadáte požiadavku na Dubaj letenky, vráti vám možnosti, ako sa do mesta dostať v rôznych cenových variantoch.

5. Cestovanie medzi destináciami realizujte v menej vyťažených časoch

Cena leteniek (ale i lístkov na diaľkový autobus či vlak) býva najvyššia v najžiadanejších termínoch a časoch. Ak chcete ušetriť, vyberajte si skôr denné lety alebo lety s dlhým čakaním na prestup, o ktoré je menší záujem.

6. Maximálne využívajte hromadnej dopravy

Dopravu v cieľovej destinácii realizujte ideálne prostredníctvom mestskej hromadnej dopravy, alebo lacnejších prostriedkov (pešo, na bicykli apod.). Využívanie taxíku alebo iných súkromných dopravcov je oveľa drahšie.

10 tipov, ako ušetriť pri cestovaní

Zdroj foto: Twinsterphoto / shutterstock.com

7. Voľte najlacnejšie ubytovanie bez stravy

Ak máte možnosť ubytovať sa u miestnych obyvateľov, je to vždy lacnejšie. Zvýhodnené je však i prespávanie na ubytovniach, v kempoch alebo v menších penziónoch. Rozhodne ušetríte výberom ubytovania mimo hotely a bez stravy.

8. Stravujte sa z miestnych zdrojov

Stravu je vhodné zabezpečovať z miestnych zdrojov, ideálne z bežných obchodov, do ktorých chodia domáci obyvatelia. Samozrejme, že sa môžete najesť i v reštaurácii, ale nemali by ste to robiť každý deň.

9. Prenajmite si auto vopred: Využite možnosť požičovní áut rezervovať si auto online.

Pokiaľ plánujete využívať k preprave prenajatý automobil, vždy si prenájom dojednajte dopredu. Vyjednávanie na mieste môže výrazne navýšiť cenu prenájmu.

10. Stanovte si denný rozpočet

Druhým kľúčovým krokom je stanovenie denného rozpočtu. Tak budete mať vždy istotu, že neutratíte nadmerné množstvo peňazí.

 

Čo patrí do denného rozpočtu?

Pri stanovovaní denného rozpočtu je nutné vychádzať zo zmienenej informovanosti. V každej destinácii, do ktorej sa chystáte, si stanovte približné ceny produktov a potom spočítajte priemerné výdavky – na stravu, ubytovanie, vstupy a bežné cestovanie po meste (ak bude potreba). Ostatné náklady započítavajte samostatne.

 

Ako ušetriť s platformou eSky.sk?

Plánovanie cesty je jednoduchšie, ak máte k dispozícii potrebné ta. Veľkú časť z nich môžete nielen získať, ale i uplatniť prostredníctvom platformy eSky.sk, kde okrem spomínanej letenky nájdete i ponuku ubytovania variabilnej úrovne a ceny (až 1,3 miliónov ubytovacích zariadení po celom svete) alebo si môžete dojednať cestovné poistenie za rozumnú cenu a s veľmi širokým krytím. Na webovej stránke platformy nájdete kompletnú ponuku všetkých služieb pre cestovateľov, do ktorej môžete pristupovať pohodlne z používateľsky veľmi prívetivej aplikácie.