Tým sa začína rozprávanie manželov Palíkovcov, ktorí si pred viac ako desaťročím založili vlastnú prevádzku v neveľkej obci Želiezovce. Obidvaja zdieľali rovnakú zodpovednosť pre zdravý životný štýl a rozhodli sa, že spravia niečo pre rozvoj organického poľnohospodárstva na Slovensku. Po rokoch rekapitulujú, ako postupne rozšírili svoju činnosť do obchodu a pohostinstva. 

 
Časom, až keď im prvá sezóna ukázala, že pôda, na ktorej sa rozhodli budovať svoju budúcnosť, je dostatočne úrodná. Azda práve preto nezostali Ladislav a Klára Palíkovci len pri záhrade a vysadili aj vinič.  „Dnes pestujeme pätnástich hektároch 60 tisíc koreňov viniča. Z tejto úrody vyrábame následne biovína s osobitnou starostlivosťou,“ vysvetľuje doktor Ladislav Palík a ukazuje smerom na vínnu pivnicu.

 

biocentrum 1


„Hrozno spracúvame v starodávnej, viac ako 230-ročnej veľkopeseckej vínnej pivnici, ktorú nezničili ani víchrice či iné prírodné živly. Popri sviežich, ľahučkých vínach sa tu nájdu aj súdky s teľnatejšími bielymi a červenými vínami s odrodovým charakterom, špecifickým pre pesecký vinohrad. Biovína však nie sú jedinou doménou, ktorú začali kultivovať v priebehu rokov. Majiteľka, Klára Palíková, popisuje, ako sa postupne dostali k myšlienke založenia Biocentra. "Všetko to začalo slivkovým lekvárom z našich vlastných sliviek. Časom sme však začali konzervovať menej tradičné kombinácie. Dnes ponúkame jablkový lekvár s cviklou, či tekvicou,“ podotýka.

 


„Je pravda, že konkurovať masovo ponúkaným produktom so zvýrazňovačmi chuti je zložité.

Možno práve preto sme sa rozhodli vyrábať neobvyklé kombinácie.“

Klára Palíková, majiteľka Biocentra 

 


S láskou vkladanou do výroby ide ruke v ruke aj odvaha robiť veci inak. „Je pravda, že konkurovať masovo ponúkaným produktom so zvýrazňovačmi chuti a umelými prísadami je stále zložité, no práve vtedy je čas zamyslieť sa nad tým, ako sa odlíšiť. Možno práve preto sme sa rozhodli vyrábať neobvyklé kombinácie,“ pokračuje Klára Palíková. Jej rozprávanie však z jedného momentu na druhý nadobudne moment prekvapenia. Je zrejmé, že lekvárom sa darí - ako tým klasickým, tak aj tým s neobvyklou chuťou. „Veľký úspech zožal aj náš slivkový lekvár s vínom,“ preruší ju s nadšením manžel.

 

biocentrum 2 


Značná časť vypestovaného bioovocia a biozeleniny sa v Biocentre spracúva technológiou sušenia,  jednou z najstarších, prirodzených a najšetrnejších konzervačných foriem. „U nás prebieha sušenie veľmi šetrným spôsobom, pri teplote 40 °C. Tým v ňom zachováme cenné živiny a vitamíny.“ Čo sa neusuší, či nezakonzervuje, to sa vypáli. Len pre zaujímavosť, sušená zelenina, ktorú je takisto možné zakúpiť si v Biocentre, dokáže ušetriť veľa času pri príprave pokrmov. Skladuje sa ľahko a v malom priestore, netreba ju čistiť a v koncentrovanej forme obsahuje vitamíny a minerály nachádzajúce sa v čerstvo nazbieranej zelenine.


biocentrum 3

 

„Veľký úspech zožal aj náš slivkový lekvár s vínom,“ prekvapuje vo svojom rozprávaní Ladislav Palík, ktorý spolu s manželkou vybudoval Biocentrum. 


Na obrovskom priestranstve, presahujúcom desiatky hektárov, je prakticky všetko, čo k poľnohospodárstvu patrí. Cez zlaté klasy vidieť žlté lány slnečníc a o niečo ďalej sa na kopcoch ťahajú viniče. Od vínnej pivnice prechádzame smerom k maštaliam. Poľnohospodárske zvieratá tu slúžia na všetky účely a dopyt po kvalitnom mäse je práve tak vysoký ako dopyt po lekvároch či vínach. A nielen u nás. S úspechom sa stretli  aj za hranicami. Biocentrum v Želiezovciach distribuuje svoje výrobky do európskych hotelov a penziónov popri zelenine, ktorá sa dostáva na spotrebiteľský trh a na naše stoly. 

 

 

Text a foto: Biocentrum, s.r.o

Viac na: www.bio-centrum.sk