Sú prístroje, bez ktorých sa väčšia reštaurácia, bufet či bistro dnes už nezaobídu. Medzi takéto patrí konvektomat, ktorý je univerzálnym pomocníkom nahrádzajúcim tradičné prístroje ako rúru, gril či fritézu. O výnimočnosti jeho funkcií a výhodách hovorí aj fakt, že si ho okrem gastronomických zariadení začínajú v menších rozmeroch obstarávať aj bežné domácnosti.

 

konvektomat 3

 

Systém prípravy jedál v konvektomate

Jedlá v konvektomate sa dajú piecť, variť, grilovať, dusiť, vyprážať, fritovať i pripravovať výlučne na pare. Konvektomat pracuje na princípe horkovzdušnej rúry v kombinácii s vytváraním pary. Týmto kombinovaným systémom sa jednoducho pripravujú pečené mäsá. Tie tak v procese prípravy nestrácajú toľko hmotnosti ako pri klasickom pečení v rúre. Napríklad pri pečení v konvektomate stratí mäso v závislosti od druhu približne 7 - 15% zo svojej hmotnosti, v klasickej rúre to môže byť 20 - 40% hmotnosti. Pri tomto spôsobe prípravy jedál dokáže konvektomat upiecť aj nekysnuté koláče, múčniky, zapekané jedlá i nákypy.

 

konvektomat 2 gastronomia restauracie hotely domacnosti

 

Pri využití konvektomatu na princípe horkovzdušnej rúry a nastavení vysokých teplôt v rozmedzí od 200 do 300°C, dokáže prístroj ufritovať a vypražiť napríklad obaľované rezne, vyprážaný syr, huby i zeleninu v trojobale, hranolky, americké zemiaky i kysnuté koláče. A čo je veľmi dôležité, na vyprážanie a fritovanie nie je potrebná ani kvapka oleja alebo iného tuku. Pokrmy sú tak zdravšie a ľahšie stráviteľné.

 

konvektomat 6 gastronomia restauracie hotely domacnosti

 

Systém prípravy jedál v pare sa nazýva konvektomatovým varením a prístroj takto pripraví chutnú ryžu, parené knedle, parené buchty, diétne upravené mäso a zeleninu. Pri takejto úpravy si jedlo zachováva v plnej miere svoje chuťové vlastnosti, vitamíny, minerálne látky i stopové prvky.

 

konvektomat 5 gastronomia restauracie hotely domacnosti

 

Okrem uvedenej úpravy jedál prístroj dokáže rozmrazovať, zohrievať, udržiavať teplotu potravín, zavárať, napomáhať kysnutiu cesta, sušiť ovocie i zeleninu a tiež údiť. Zaujímavosťou je príprava pokrmov formou sous - vide, čo je technika úpravy jedál vo vákuu. Svoje korene má vo Francúzsku, kde sa využívala na prípravu foie gras - husacích pečienok. Sous - vide systém je možné použiť na delikátnu úpravu rýb, mäsa, zeleniny, vajec i ovocia.

 

konvektomat 1 gastronomia restauracie hotely domacnosti

 

Konvektomat šetrí čas i energiu

Z hľadiska efektívnosti dokáže konvektomat ušetriť energiu. Rýchlo sa zahrieva na nastavenú teplotu, ktorá sa pohybuje od 30 až do 350°C. Tak ako sa dokáže konvektomat rýchlo zohriať, dokáže sa aj rýchlo schladiť. Pri príprave pokrmov v pare, alebo v kombinácii s parou budete potrebovať menej vody ako pri klasickej príprave. Ak pripravujete viac rôznych druhov jedál v nastavenom systéme, jedlá od seba nenapáchnu ani si navzájom neovplyvnia chuťové vlastnosti.

konvektomat 4 gastronomia restauracie hotely domacnosti

Ovládanie konvektomatu je jednoduché a intuitívne. Nastaviť prípravu jedál si môžete aj na noc, čím dokážete ušetriť veľa času. Jedlá nemusíte kontrolovať, miešať ani podlievať. Podľa typu vybraného prístroja si môžete vybrať z mnohých automatických programov ale aj manuálne nastaviť potrebné operácie. Špičkové prístroje na konci pracovnej zmeny nastavíte do režimu čistenia a ráno máte všetko pripravené na ďalšiu prevádzku.

Cena konvektomatov sa pohybuje v širokom rozpätí v závislosti od značky a veľkosti prístroja, jednotlivých funkcií, kapacitných možností prípravy jedál, ponúkaného servisu a mnohých ďalších ukazovateľov.

Text: Petra Adamcová

 

Prečítajte si tiež: Kvalitný personál hotelov a reštaurácií robí vášmu zariadeniu dobré meno

hotelový personál 1 služby gastronómia recepcia kuchár čašník chyžná