Počuli ste už o glampingu? Vznikol spojením dvoch anglických slov glamorous (okázalo krásne) a camping (kempovanie). Ide o ubytovanie priamo v prírode, s výhľadom na okolie, ale so službami a komfortom hotelových izieb.

 

glamping 3 stany luxus kemping priroda komfort

 

Užívate si pobyt uprostred prírody, bez obáv z nepríjemného počasia, hmyzu, plazov, skrátka kempovanie pre náročných. Glamping patrí k trendom posledného desaťročia a vznikať začal v exotických krajinách, kde si klienti vyžiadali potrebu ochrany pred vonkajšími vplyvmi, ale túžili si vychutnať kúzlo lokality. A tak zažali budovať prvé drevené, bambusové, textilné i iné "eko" príbytky v Juhoafrickej republike, Thajsku, Malajzii, Keni i Tanzánii. Pozitívny ohlas a recenzie na takéto ubytovanie na seba nenechali dlho čakať a luxusné kempovanie sa rozšírilo po celom svete.

 

glamping 5 stany luxus kemping priroda komfort

 

Lokalita, kde sa nachádza glampingové ubytovanie sa vždy vyznačuje niečím výnimočným a zaujímavým. Vysoké skalné štíty, vodopády, jazerá, moria, husté lesy, zvieracie rezervácie, púšte, rozľahlé vinice, pasienky, zaručené "naj" pohľady na nočnú oblohu - čokoľvek vábivé a lákajúce k návšteve. Ubytovanie svojim vzhľadom a komfortom vždy korešponduje s lokalitou, v ktorej je situované. Bonusom je riešenie ubytovania v ekologickom štýle a trvalej udržateľnosti.

 

 

glamping 1 stany luxus kemping priroda komfort

 

Medzi najrozšírenejšie glampingové ubytovania patria stany s veľkou rozlohou, pohodlným interiérovým vybavením, kuchynkou, sociálnym zariadením a často aj bonusom pre skupinu susedných stanov, napríklad privátnym bazénom, vírivkou alebo kaďou s horúcou termálnou vodou.

 

glamping 4 stany luxus kemping priroda komfort

 

Inými glampingovými "hotelmi" sú napríklad domy na stromoch. Vyskytujú sa na všetkých kontinentoch. Okrem krásnych výhľadov, pobytu uprostred lesa, v tesnom kontakte so stromami dbajú stromoví hotelieri na ekologickosť. Stavby stavajú z materiálov, ktoré do lesa patria, ale nebol kvôli nim vyrúbaný žiaden strom, napríklad odpadové drevo, bambusy, kamene a iné.

 

glamping 2 stany luxus kemping priroda komfort

 

Glamping nemá žiadne obmedzenia. Vo viniciach sa dá bývať v drevených sudoch, na farme v prerobených konských stajniach, v záhradách v drevených obydliach v tvare včelích úľov, v jurtách, maringotkách, karavanoch, rôzne upravených a prerobených dopravných prostriedkoch. Skĺbenie zážitku z ubytovania, kontaktu s exteriérom, doplnené kvalitnými a luxusnými službami je naozajstnou prioritou. K ubytovaniu patrí aj vynikajúca gastronómia, zážitky a ďalšie doplnkové služby.

 

glamping 6 stany luxus kemping priroda komfort

 

A nejde len o ubytovanie počas letných mesiacov. Mnohé glampingy už majú možnosť vykurovania, klimatizácie a sú obývateľné celoročne. Ak vás tento zatiaľ nie úplne tradičný spôsob dovolenkovania navnadil, vedzte, že už aj na Slovensku sa nachádzajú glampingoví ubytovatelia, napríklad v okolí banskoštiavnických tajchov alebo neďaleko vodnej nádrže Sĺňava pri Piešťanoch.

Text: Petra Adamcová