Toto je typické Slovensko. Členité územie s vysokými skalnatými horami a hlbokými dolinami, lúky, na ktorých sa pasú ovce. Vidiecka krajina, ktorá prekypuje pokojom, ale dáva veľa príležitostí na aktivity, turistiku, poznávacie výlety, či len prechádzky po lese. Zázrivá preslávená svojimi syrovými výrobkami je presne to, čo dnes turisti hľadajú. Oddych od stresu veľkomesta a vypnutie z každodenného pracovného kolotoča. Pavol Kubala poskytuje na severe v podhorí Malej Fatry pre návštevníkov ubytovanie v dvoch dreveniciach. Tvrdí, že pobyt v tomto krásnom kúte Slovenska je zaručeným balzamom a liekom na moderný spôsob života.

 

Drevenice Pod Rozsutcom Zázrivá_ U Maťka_pohľad

 

Chalupárčenie je dnes trendová záležitosť. Vy sa však svojej záľube venujete už dlhé roky. Ako ste sa ocitli v kraji pod Rozsutcom?

- Začínali sme ako chalupári, kúpou starej drevenice v Zázrivej - Bielej „U Červeňov“ v roku 1978. Legenda hovorí, že počas jarných prázdnin, ktoré sme ako rodina trávili v Zázrivej, zavítali sme aj do doliny Biela, kde som sa ako malý chlapec pošmykol na blate a takto označil miesto, pri ktorom bola stará drevenica. Tá sa nám natoľko zapáčila, že môj otec sa ju rozhodol kúpiť. A tak začala naša chalupárska púť.

Od tejto doby sme sa každoročne vracali do malebného kraja zázrivských kopaníc. Ako čas plynul, tak sa nám naskytla príležitosť postupne nadobudnúť okolité stavby. Ku starej drevenici otec prikúpil kamennú pivnicu. Neskôr sa nám podarilo od suseda Ondreja zadovážiť starú stodolu a na jej pôvodnom mieste vystavať novú drevenicu „U Maťka“, do ktorej zavítali prví hostia v októbri 2010. Od toho istého suseda sme kúpili starý murovaný dom, ktorému sme zmenili dispozičné riešenie a dali nový „drevenicový“ ráz. A takto sme vytvorili dvojičku „U Kubka“. Názvy sú nie len podľa rovnomennej rozprávky, ale majú súvis aj s mojou rodinou – mňa stále volajú Kubo a meno môjho syna je Maťko. A tak od Silvestra 2019 prenajímame dva objekty s mottom „Skúste život Maťka a Kubka.“

Drevené stavby zapadajú do vidieckeho prostredia Zázrivej. Inšpirovali ste sa tradičnou architektúrou?

- Pri budovaní chalupy U Maťka sme použili tradičné postupy výstavby klasickej oravskej drevenice. Na pôdoryse starej stodoly sme z masívneho dreva vybudovali drevenicu štýlom podobnú pôvodnej architektúre. Na pokrytie strechy sme použili klasický drevený šindeľ ako aj drevené rímsy. Pri budovaní chalupy U Kubka bolo našou snahou na jednej strane zachovať základy a nosné múry starého murovaného domu, avšak v maximálnej možnej miere zmeniť dispozíciu tak, aby sa hostia mohli tešiť najkrajším výhľadom na majestátny Rozsutec. V oboch prípadoch bolo na jednej strane samozrejmosťou využitie tradičných technológií a materiálov pri rešpektovaní typickej vidieckej architektúry tejto oblasti a na strane druhej poskytnúť návštevníkom útulné ubytovanie s maximálnym komfortom. Pravdou je, že bez majstrovstva a fortieľu miestnych majstrov by to nešlo.

 

Drevenice Pod Rozsutcom Zázrivá_ U Maťka_jealn

 

Čo majú drevenice spoločné a čo ich odlišuje?

- Obe chalupy sú vybavené masívnym dubovým ručne vyrezávaným nábytkom s lokálnymi motívmi. Tiež je to práca lokálnych stolárov. Koncept je identický pre obe chalupy. Jedna veľká spoločenská miestnosť ako základ všetkého diania. Tu sa varí, sedí za veľkým stolom ako aj popíja pred krbom a samostatné spálne. Chalupy majú kapacitu 14 lôžok s tým rozdielom, že U Maťka, ktorá je menšia podlahovou plochou, sú tri spálne (2x 2+1, 1x4, 4 prístelky) a U Kubka štyri spálne (3x 2+1, 1x 4+2).

K dispozícii je altánok s vonkajším krbom, grilom, sedením, otočnou konzolou na kotlík pre chalupu U Maťka. Herňa, veľká terasa, vonkajšie ohnisko so sedením, trojnožkou na kotlík, liatinový gril je k dispozícii hosťom U Kubka. Saunu umiestnenú v objekte U Maťka so samostatným vstupom môžu využívať hostia obidvoch chalúp. Podrobnosti si hostia nájdu na stránke podrozsutcom.sk.

 

Drevenice Pod Rozsutcom Zázrivá_ U Kubka

 

Kto dnes vyhľadáva pobyt v takomto prirodzenom vidieckom prostredí?

- Nemáme ambíciu konkurovať hotelom, kde návštevník dostáva plný servis, ba naopak, radi privítame tých, ktorí preferujú ubytovanie s možnosťou individuálneho varenia, nezávislosť a samotu v krásnom prostredí, vedia si narúbať drevo a zapáliť oheň v krbe, či v zime odhádzať lopatou sneh, čo cez noc napadne.

Chodia k nám ľudia, čo si chcú oddýchnuť od stresu veľkomesta, od zhonu či každodennej práce a pre ktorých je pobyt v tomto krásnom kúte Slovenska zaručeným balzamom a liekom. Sú to ľudia, ktorí u nás majú možnosť relaxovať v kruhu najbližších, rodičia, ktorí chcú svojim deťom priblížiť vidiecky spôsob života, turisti, čo radi objavujú krásy prírody, ako aj firemní klienti, ktorí tu utužujú svoje tímy. Veríme, že pre všetky tieto skupiny sme vďaka citlivému vnímaniu dedičstva našich otcov pripravili prostredie, ktoré zabezpečí príjemné prežitie voľných chvíľ v kruhu priateľov a najbližších.

 

Drevenice Pod Rozsutcom Zázrivá_ U Kubka_jedáleň

 

Aké aktivity a program v okolí odporúčate svojim hosťom?

- Krásna príroda obce Zázrivá už oddávna priťahovala mnohých ľudí. Veľa návštevníkov aj domácich hodnotí Zázrivú a jej okolie ako jeden z najkrajších kútov Slovensku. Zázrivá leží v malebnom prostredí severného Slovenska na území dolnej Oravy, kde jej územie zasahuje do troch horských celkov – Kysuckej vrchoviny, Oravskej Magury a Malej Fatry. Dominantou obce Zázrivá sú Veľký Rozsutec 1610 m. n. m. a Malý Rozsutec 1343 m. n. m. Zázrivá je tvorená z 11 dolín: Biela, Petrová, Demkovská, Grúne, Plešivá, Dolina, Ráztoky, Ústredie, Kozinská, Končitá, Havrania. Každá z týchto dolín je dostupná autom alebo bicyklom a ponúka výnimočné zážitky z oravskej prírody:

Zázrivá je známa výrobou zázrivských korbáčikov a iných syrových pochúťok, ako aj výrobou tepaných zvoncov od domáceho majstra. Obec skoro každý mesiac organizuje kultúrne podujatia – zárivské fašiangy, váľanie mája, zázrivské halušky v júni, zázrivské dni v júli, zázrivský diferák v auguste.

Zima v tomto prostredí má svoje neopakovateľné čaro. Vie byť krutá svojim mrazivým počasím ako aj množstvom snehovej nádielky. Toto všetko dáva výborné predpoklady na lyžovanie vo viacerých strediskách v blízkom okolí akými bezpochyby sú Kozinec, Kubínska Hoľa, Malá Lúčivná, Vrátna.

Ale čo majú všetky dolinyspoločné je ich jedinečnosť a krása, úžasná prírodná scenéria a neopakovateľné pohľady na majestátny Rozsutec. Dolina Biela je svojou lokalitou najbližšie k Veľkému Rozsutcu. V letnej sezóne sa od nás dajú realizovať túry na Veľký a Malý Rozsutec, Tiesňavy, Jánošíkove diery, autom návšteva Oravského zámku spojená so splavom rieky Orava na tradičných pltiach, podobne aj pri návšteve hradu Strečno. Zaujímavá je aj návšteva skanzenu Oravskej alebo Kysuckej dediny v spojitosti s tradičnými remeslami, alebo návšteva jedinečnej úvraťovej železnice v Oravskej Lesnej alebo Vychylovke. Kúpanie odporúčame v aquaparku v Dolnom Kubíne a taktiež menšie stredisko Terchovec v susednej dedine Terchová.

 

Drevenice Pod Rozsutcom Zázrivá_ U Kubka_spoločenská

Drevenice Pod Rozsutcom Zázrivá_ U Maťka_pohľad

Drevenice Pod Rozsutcom Zázrivá_ U Maťka_zima

Drevenice Pod Rozsutcom Zázrivá_ U Kubka_jedáleň

Drevenice Pod Rozsutcom Zázrivá_ U Kubka_ U Maťka

 

Text: BK
Foto: Drevenice pod Rozsutocom
Viac na: podrozsutcom.sk