Tradícia a pôvod kapsulových hotelov sa pripisuje Japonsku, kde v 80. rokoch minulého storočia vznikli ako núdzové ubytovanie. Bolo určené pre manažérov, robotníkov a ľudí, ktorí pracujú dlho do noci, neoplatí sa im cestovať do svojich bytov a skoro ráno zase späť do práce. Postupne začali kapsule využívať ľudia, ktorí zmeškali posledný vlak, lietadlo, či mladí ľudia túžiaci po zábave, ktorí sa po prehýrenej noci len uložili spať do kapsule.

 

kapsulove hotely 3

 

Vzhľad kapsulí

Reálne ide o priestory s veľkou miestnosťou alebo miestnosťami, kde sa nachádza určitý počet na seba "nalepených" kapsúl. V inej miestnosti sú k dispozícii sociálne zariadenia. Podľa typu kapsulového hotela je v priestore s približnými rozmermi 1,5 x 2,5 metra, vysokej do jedného metra priestor na sedenie a ležanie, elektrická prípojka na nabíjanie elektronických prístrojov, osvetlenie, zrkadlo a malý stolík. Na posteli je k dispozícii vankúš a prikrývka.

 

kapsulove hotely 2

 

Pôvodne jednoduché a miniatúrne "úliky" so závesom namiesto dvier sa začali postupne zdokonalovať, priestorovo zväčšovať a poskytujú už komfort aj pre náročnejšiu klientelu.

 

kapsulove hotely 5

 Foto: Prvý kapsulový hotel postavený v Japonsku v roku 1972, Nakagin Capsule Tower

Vo vyšších kategóriách kapsulových hotelov je v mini izbe už aj klimatizácia, trezor na cennosti, uzamykateľné čipové dvierka, wifi a extra skrinka mimo kapsule na uloženie osobných vecí. V niektorých hoteloch je možné vybrať si zvukotesnú kapsulu, v prípade, že máte ľahký spánok, alebo naopak svojim hlučným spaním zobudíte polovicu klientov hotela. Napriek tomu, že ide o cenovo dostupné ubytovanie, práve tieto hotely sa pýšia maximálnou čistotou a udržiavaním poriadku.

 

kapsulove hotely 1

 

Nielen v Japonsku

Trend kapsulových hotelov si postupne získava svojich priaznivcov a začínajú sa rozširovať aj v iných krajinách sveta. Po Japonsku začali kapsulové hotely stavať aj v Číne a Singapure, Indii i Thajsku. V Európe sa zatiaľ osvedčili na letiskách alebo ich bezprostrednom okolí, napríklad v Mníchove či Paríži. Práve na letiskách je možné prenajať si ich aj na pár hodín a vyspať sa alebo zrelaxovať do času odletu lietadla.
V iných európskych metropolách ako Miláno, Barcelona, Amsterdam alebo Luzern sú k dispozícii v centrách miest ako zaujímavosť pre turistov vyhľadávajúcich zážitok a nevšedné ubytovanie.

 

kapsulove hotely 4

 

Podľa skúseností cestovateľských bloggerov, ktorí si prirodzene zážitok v kapsuli nenechajú ujsť, je kapsulový hotel zaujímavou a cenovo výhodnou alternatívou ubytovania. Oproti štandardným hostelom je v kapsuliach viac súkromia, na druhej strane to nie je nič pre osoby, ktoré trpia pocitom nekomfortu v malých alebo stiesnených priestoroch, alebo pre osoby trpiace klaustrofóbiou.

Text: Petra Adamcová