03.06.2016 

Známa žltá korenina zažíva v poslednom čase absolútny boom. Vo webovej analýze Google Food Trends 2016 nájdeme kurkumu ako potravinu číslo jeden v sekcii „vychádzajúce hviezdy“. Aj slovenské weby sú plné článkov o výhodách a liečivých účinkoch tejto indickej koreniny.

 

 

Kurkuma, nazývaná aj „indický šafrán“ má výrazné žlté sfarbenie a práve vďaka nej má aj korenie karí charakteristickú žltú farbu. Najčastejšie sa používa drvená vo forme prášku, no v USA je na vzostupe aj konzumácia kurkumy v celku. Dnes si ľudia už však nespájajú kurkumu iba s nezameniteľnou farbou a chuťou, ale aj s priaznivými zdravotnými účinkami. Žltý flavonoid kurkumín dokáže toho pre naše zdravie mnoho, najviac v popredí sú však jeho protirakovinové účinky. Práve kurkuma je dokonca súčasťou viacerých schém protinádorovej terapie. Dokáže však toho oveľa viac. Podľa webu slovenskypacient.sk vykazuje kurkumín viac ako 150 potenciálnych terapeutických aktivít. Významné sú jej silné antioxidačné a protizápalové účinky, dokonca sa používa aj napríklad pri bielení zubov. Odborníci však varujú, že pri konzumácii kurkumy v celku dokáže telo využiť iba 1% z obsiahnutého kurkumínu.

 

Vo vyhľadávači Google vzrástol na prelome rokov 2015 a 2016 počet vyhľadávaní kurkumy v USA o 56%. Zaujímavosťou je, že Američania chceli doslova „začínať“ svoj týždeň kurkumou, keďže na začiatku týždňa bola vždy vyhľadávanejšia o 8% v porovnaní s jeho koncom. Okrem informácii o kurkume v prášku a rôznych receptoch si užívatelia často hľadajú pojem „golden milk“ („zlaté mlieko“), inak nazývané aj kurkumovým čajom. Ide o liečivý teplý nápoj, ktorý si stále viac ľudí dopraje večer na posilnenie imunity a zároveň ako relaxáciu v rámci wellness. Na YouTube má pätica najpopulárnejšich videí o benefitoch kurkumy dohromady takmer 4 milióny videní. Zvýšený záujem o kurkumu je podľa odborníkov dôsledkom obrovského množstva zdravotných benefitov, ktoré korenina ponúka. 

 

rice 235142 640

"Žltá" ryža s kari korením je obzvlášť obľúbeným využitím kurkumy ako koreniny aj farbiva.

 

text: Dávid Juck

foto: pixabay.com