Minimalizmus je symbolom čistoty a jednoduchosti. Jedná sa o nový trend, ktorý do života vnáša rovnováhu a pokoj. Menej je vždy viac, to je základné pravidlo. V dnešnej dobe je to už viac životný štýl, ktorý sa prejavuje v rôznych oblastiach života. Od obliekania, cez bývanie až po stravovanie. Jeho prvky nájdete všade. Pretože krása sa ukrýva v jednoduchosti.

 

Minimalizmus v hoteli
Ak vstúpite do priestoru, ktorý je tvorený minimalistickým štýlom, hneď vnímate jeho energiu. Pôsobí elegantne a vzdušne. V hoteli poznáte zariadenie minimalistického štýlu, ktoré je veľmi jednoduché a elegantné. Stačí Vám posteľ a skrine bez zbytočných doplnkov. Typický je elegantný a nadčasový nábytok s hladkými plochami. Minimalizmus sa prejavuje jednoduchou zostavou s čo najmenším počtom skriniek, ktoré majú tvar štvorca alebo obdĺžnika. Doplnky najčastejšie tvoria veľké kusy keramiky, či drevených sošiek. Ide o to, aby vynikla jednoduchosť a krása. Priestor často skrášľujú živé kvety zaujímavých tvarov. Všetko pôsobí uprataným dojmom. Taktiež kúpeľňa pôsobí veľmi priestranne a čisto. Najčastejšie sú použité lesklé prírodné materiály bielej, béžovej a sivej farby, ktoré opticky zväčšujú priestor. Niekedy sa kombinujú s hnedou, žltou, prípadne modrou farbou.

 

 

bad 1817887 1280

 


Zážitková gastronómia
Nielen v ubytovaní, ale aj v reštauráciách môžete vnímať nový trend. Jednoduchosť sa premiestnila aj do kulinárskeho sveta. Menej je niekedy viac. Kuchár sa snaží variť s minimom surovín, ale s potešením pre všetky zmysly. Honosné stoly nahradili veľké taniere s malým množstvom jedla. Dôraz sa kladie na chuť a dizajn. V súčasnej gastronómii sa zážitková gastronómia stáva čoraz populárnejšia. Hostia môžu kuchára sledovať po celú dobu prípravy jedla. Malé jednohubky sú podávané pred jedlom na povzbudenie chuti a upútanie dezingovej stránky. Gastronomický minimalizmus ponúka na tanieri pestrosť chuti, poriadok, čistotu a rozmanitosť farieb a tvarov. Slovenská kuchyňa zatiaľ zaostáva za zahraničnou, ale vo väčších mestách sa zážitková minimalistická kuchyňa dostáva už do popredia. Jedná sa o pôžitok z jedla, nie o kvantitu. Preto často kuchári varia z kvalitných a čerstvých surovín. Vyskúšajte aj vy minimalistické chuťovky v zážitkovej gastronómii.

 

breakfast 1001382 340

 

V jednoduchosti je krása.

 

 

Text: LD
Foto: pixabay