Už o pár dní sa centrum Bratislavy rozvonia kvalitnou kávou. Priestory Mozartovho domu na Ventúrske ulici 10 (FACH Bratislava) privítajú desiatky súťažiacich a ďalších vzácnych hostí z oblasti kávy z celého sveta.

 

BARISTA 2019 oficial poster kópia

 

Minulý rok si organizátori vyskúšali spojenie kávového festivalu s baristickými majstrovstvami a tento rok sa rozhodli pokračovať v myšlienke obohatenej o akciu konanú v jedinečných priestoroch. Vhodným miestom sa stala národná kultúrna pamiatka Mozartovho domu z 18. storočia, ktorá bola zrekonštruovaná a znova otvorená začiatkom roka 2016.

 breadcoffee3

 

2. a 3. februára 2019 si najlepší baristi zo Slovenska zmerajú sily v piatich súťažných kategóriách, aby z každej vzišiel víťaz. Ten bude Slovensko reprezentovať na celosvetovej úrovni v americkom Bostone a nemeckom Berlíne.

 

breadcoffee2

 

Súťažné kategórie

Súťažiaci v kategórií Barista budú musieť v rovnakom súťažnom limite pripraviť 4x espresso, 4x mliečny nápoj na báze espressa a 4x voľný (signature) drink na báze espressa; kategória Brewers Cup prenesie súťažné napätie do prípravy filtrovanej kávy, kde vyhrá chuťovo najlepšia. Latte Art už tradične prinesie vizuálny zážitok na všetky možné obrazce, ktoré sa dajú preniesť do mliečnej peny a Coffee In Good Spirits tento rok preverí nielen baristov, ale aj barmanov, ktorí sa odhodlajú spojiť prípravu kávy s miešaním kvalitných koktejlov v dvoch nápojoch: v Írskej káve a vo svojom voľnom (signature) drinku s povinnou kávovou zložkou. Posledná kategória - Cup Tasters, ukáže šikovnosť chuťových vnemov súťažiacich. Tí budú musieť z desiatok identických šálok správne identifikovať rovnakú kávu.

 

PetraDaviesVesela1

PetraDaviesVesela

 

Súťažiacich bude hodnotiť profesionálna medzinárodná porota pozostávajúca z 13 porotcov s najvyššie možnými dosiahnutými znalosťami v príprave a hodnotení kávy. Pre návštevníkov bude na ochutnávku káva zadarmo.

Barista 2019 privíta tento rok vzácne mená

Emi Fukahori, víťazka celosvetového kola kategórie Brewers Cup za rok 2018 priletí do Bratislavy, aby odovzdala svoje pocity a skúsenosti aj ďalej. Oliver Bradshaw pasovaný za „kávového marketingového experta“ porozpráva o vedení marketingu kaviarní, pražiarní a firiem pôsobiacich v kávovom segmente. Monika Palová, Slovenka, ktorá sa pred 10 rokmi rozhodla pracovať v zahraničí, je dnes hlavnou pražiarkou známej Írskej pražiarne 3FE Coffee. Richard Stiller je manažérom Specialty Coffee Associaton, celosvetovej organizácie v Londýne. Gwilym a Petra Davies, či iní.

 

EmiFukahori1

Emi Fukahori

 

Vstupenky na udalosť je možné zakúpiť si na www.predpredaj.zoznam.sk/sk/listky/barista-2019. Súčasťou víkendovej vstupenky sú všetky degustácie na espresso a brew baroch zadarmo a vstup do súťažných i festivalových priestorov v Mozartovom paláci.

Celá kávová, ale i laická verejnosť je srdečne vítaná!