V čase, keď dni začínajú byť chladnejšie a skoršie sa stmieva, si radi doma podvečer pripravíme niečo delikátne. Práve k jesenným obľúbeným pochúťkam neodmysliteľne patrí vôňa a chuť pečených gaštanov.

 

gastany 2

 

Okrem toho, že gaštany sú super zdravou potravinou, sú aj ideálnym prostriedkom na kombináciu k mnohým druhom sladkých a slaných jedál. Najskôr si ale povieme niečo z histórie tejto plodiny.

Ako sa na naše územie gaštan siaty, teda jedlá odroda gaštanu dostala, sa ponúkajú dve teórie. Prvá hovorí o rímskych vojakoch, ktorí mohli priniesť sadenice k nám pred viac ako dvetisíc rokmi. Iná verzia hovorí, že pravdepodobne sa na naše územie gaštany dostali v 16. storočí počas tureckých nájazdov. Dnes sa u nás týmto stromom darí, nájdete ich v lesoch, parkoch, vo voľnej prírode, na teplých slnečných svahoch, v blízkosti viníc, ale aj v upravovaných gaštaniciach.

 

gastany 5

 

Zaujímavosťou je, že surový plod gaštanu obsahuje takmer také množstvo vitamínu C ako citrón. Po tepelnej úprave sa časť vitamínu C stratí, avšak zachované zostávajú ďalšie vitamíny, napríklad B, K, E, minerály zinok, draslík, železo, horčík i fosfor. Gaštan je vhodná plodina aj pre celiatikov, pretože neobsahuje lepok. Plod gaštanu má nízku kalorickú hodnotu a minimum tuku. Vďaka vysokému obsahu sacharidov, z ktorých približne 30% tvoria škroby, dokáže nahradiť alebo zastúpiť chlieb či zemiaky.

Vymenovať, pri akých zdravotných neduhoch nám môže byť gaštan prospešný, môžeme naozaj široké spektrum diagnóz. Konzumácia gaštanov je vhodná na posilnenie srdca a ciev, správne fungovanie krvného obehu, eliminovanie bolestí hlavy, šliach, kĺbov, očistu pečene a tráviaceho traktu, rast a spevnenie vlasov a nechtov, zlepšenie kvality pokožky, podporu psychickej odolnosti a odstránenie únavy. Takmer neuveriteľné, však?

 

gastany 1

 

V USA aj v niektorých ostatných štátoch sveta sa gaštany využívajú oproti našim končinám oveľa masovejšie. Známa je napríklad tradičná americká pochúťka - plnený moriak s gaštanovou plnkou. Už menej známe je gaštanové pivo, ktoré je vyhľadávanou špecialitou na francúzskom ostrove Korzika a nedávno sa začalo vyrábať aj v Brazílii a severnej Amerike.

 

gastany 4

 

Kúpiť si horúce pečené gaštany do papierového vrecúška, ktoré nám zohrievajú ruky a postupne ich lúpeme kráčajúc mestom, je scéna ako vystrihnutá z romantického filmu. A okrem toho je to u nás najčastejšie konzumovaný spôsob úpravy gaštanov. Pripravujeme si ich takto aj doma, v rúre alebo v pahrebe na ohni.

V minulosti obľúbeným a dovolím si tvrdiť, že aj často pripravovaným dezertom našich mám i babičiek bolo tradičné gaštanové pyré so šľahačkou, obliate roztopenou alebo nastrúhanou čokoládou. Pri väčších sviatkoch sa do pyré pridávala kvapka rumu, ktorá rozvoňala dezert ešte viac.

 

gastany 3

 

Dnes už je mnoho sofistikovaných receptov, ako si môžeme gaštany pripraviť. V zákuskoch a roládach tvoria gaštany v rôznych kombináciách lákavé plnky, chuťovo delikátna je napríklad kombinácia gaštanov a mascarpone alebo gaštanov, zmäknutého masla, vanilky a čerstvých malín. Gaštany si ale rozumejú aj s mäsom. Kombinujú sa s kuracím, morčacím, bravčovým, hovädzím i jahňacím mäsom, a to ako plnka alebo ako súčasť omáčky.

 

gastany 6

 

Na záver vám prinášame recept na ultra jednoduchú gaštanovú bábovku bez múky. Potrebovať budete len 4 vajíčka a jednu 250 gramovú kocku gaštanového pyré. Z vaječných bielok vymiešajte tuhý sneh, žĺtka zmiešajte s nastrúhaným pyré. Pre chuť je možné do cesta dodať strúhané vlašské orechy alebo mandle. Po vymiešaní tuhšieho cesta zo žĺtok a pyré opatrne vmiešajte vyšľahané bielka. Bábovku pečte 25 minút pri teplote 180°C.

Pripravila: Petra Adamcová

Prečítajte si tiež: Japonské kapsulové hotely

kapsulove hotely 3