V súčasnosti má každý dobrý hotel svoje wellness centrum.  A práve wellness je v zime veľmi vyhľadávaný. Saunovanie má blahodarný účinok na telo i dušu. Pomáha očistiť náš organizmus od škodlivých látok a je účinný v posilnení imunitného systému. Okrem toho má regeneračné účinky na cievy. 

 

240 F 84505430 aO6WJf3XdFLL5ThMLIU2iX68nVzsm4BD kópia

 

Akú saunu si zvoliť?
Každá sauna má iné liečebné účinky, a preto by si mal každý vyberať podľa svojho zdravotného stavu a toho, čo mu vyhovuje.


Fínska alebo suchá
Teplota vzduchu sa pohybuje okolo 90 ° C, pričom vlhkosť vzduchu je  okolo 5 %.


Ako sa správne saunovať vo fínskej saune?
Pred saunovaním by sme sa mali osprchovať, aby sme odstránili nečistoty z pokožky. V saune sa odporúča zostať cca 8-15 minút. Po saunovaní sa treba schladiť osviežujúcou sprchou alebo sa ponoriť do chladnej ponornej vane. Oddychuje  sa približne pol hodinu, potom sa ide znova do  sauny. Saunu je vhodné vystriedať trikrát, môže sa i viac, tí čo chodia častejšie. Treba počúvať svoje telo. Po saunovaní sa doporučuje piť veľké množstvo vody,  aby sme vrátili organizmu stratenú tekutinu.

 

240 F 101780208 PSsnmvCuZoiUE9EnDTTaSZJmjDo5nW52


Sauna lieči
Sauna má terapeutický účinok na naše telo, zvyšuje odolnosť voči viróznym infekciám, vylučuje škodliviny z tela, čistí pokožku, zrýchľuje metabolizmus, pôsobí protizápalovo a baktericídne. Je vhodná pri liečbe alergií, ekzémoch, kvasinkovým a hubovým infekciách, zmierňuje akné, lieči astmu a zápaly. Má upokojujúce účinky, uvoľňuje telo i dušu a napomáha relaxácii. Sauna sa využíva aj na prehriatie kĺbov pri niektorých ortopedických diagnózach.


Kedy do sauny nechodiť
Niektoré ochorenia do sauny vôbec nepatria, medzi ktoré patria akútne zápaly, niektoré kožné ochorenia, kontraindikované gynekologické problémy, degeneratívne ochorenia a podobne. Kvôli vysokým teplotám je prísne zakázaná epileptikom, pacientom s ochoreniami obličiek, so srdcovo-cievnymi problémami, vysokým krvným tlakom, chorobami pľúc a ľuďom trpiacim zápalmi kĺbového aparátu. Neodporúča sa deťom mladším ako 6 rokov. Kto trpí na srdcovo-cievne ochorenia a kto má problémy s tepelnou reguláciou organizmu, mal by sa saune vyhnúť. Nie je vhodné saunovať ani pri virózach, horúčkových stavoch a zápaloch.

 

Nalievanie vody na horúce kamene

 

 

Suchá česká sauna 

Od fínskej sauny sa líši tým, že sa v nej nepolievajú kamene a vlhkosť vzduchu je takmer nulová. Teplota vzduchu dosahuje výšku až 100 ° C. Účinky má podobné ako fínska.

Parná sauna 

Teplota vzduchu v parnej saune sa pohybuje do 60 ° C a vlhkosť vzduchu je tu takmer 100 %. Parná sauna má blahodárne účinky na organizmus, uvoľnenie vnútorné napätie a je vhodná pre ľudí s bolesťami svalov, pretože uvoľňuje svaly. Okrem toho zmierňuje zápaly, lieči alergie, astmu, uľahčuje dýchanie, pričom dýchacie trubice nevysušuje, tak ako fínska sauna. Pomáha vyčistiť a detoxikovať kožu, stimuluje imunitný systém porovnateľným spôsobom ako pri horúčke. Saunovanie pomáha dosiahnuť hlbší spánok. Táto sauna je vhodná pre srdciarov, pretože posilňuje kardiovaskulárny systém a znižuje diastolický krvný tlak.

 

Súvisiaci obrázok

 

Parná sauna a bylinky
Výhodou parnej sauny je pridať do pary vonnú esenciu, čím sa z parnej sauny stane aroma sauna a saunovanie sa mení na aromaterapiu. Eukalyptus - dezinfikuje vzduch a uvoľňuje napätie dýchacích ciest, mäta - posilňuje duševnú sviežosť a sebadôveru, citrus - povzbudzuje aktivitu a kreativitu, grapefruit – oživuje, zázvor - stimuluje obranyschopnosť, či mnohé iné, stačí si len vybrať. Podobnou variantov je soľná sauna, ktorá je ideálna na čistenie pokožky a dýchacích ciest.

Infrasauna
Teplota v infrasaune je do 60 ° C a vlhkosť vzduchu 30 až 50 %. Infrasauna prehrieva organizmus človeka pomocou infračerveného žiarenia. Je dobrá k posilňovaniu obranyschopnosti organizmu človeka, pomáha pri bolestiach kĺbov a svalov a tlmí bolesť. Je účinná pri liečbe akné, vyrážok, ekzémov, kožných zápalov, psoriázy, popálenín a iných kožných ochorení . Robí pokožku hebkejšou a jemnejšou, zlepšuje jej pružnosť, vypína ju a ničí celulitídu, nakoľko celulitídu tvorí tuk, voda a jedovaté látky nahromadené pod povrchom kože sa potením rozkladajú. Je vhodná pre športovcom, pretože regeneruje svaly a má priaznivý účinok pri bolesti svalov, sciatice, menopauze, artritíde,  bolestiach ramien, zmierňuje opuchliny, uvoľňuje svaly a lieči ochorenia tkanív.  Posilňuje obličky, imunitu a zlepšuje krvný obeh.

 

infrared sauna 776994 340

 

Užite si wellness v zime a posilnite svoju imunitu!