Kúpeľné terapie. Prinášajú nám relax, uvoľnenie a v mnohých prípadoch aj zmiernenie zdravotných ťažkostí a problémov. Tradičné procedúry ako masáže, perličkový kúpeľ či cvičenia môžu dopĺňať aj menej časté, ale čoraz viac obľúbené holistické procedúry alebo praktiky prichádzajúce k nám napríklad z východných kultúr, ktoré môžu byť pri klasických liečebných procedúrach podporné a rovnako prospešné.

 

terapia uvod

 

Lesné kúpanie

Lesné kúpanie je súčasťou hnutia smerom k prírode a environmentálnemu povedomiu. Tento trend sa začal v Japonsku, ale v posledných rokoch získal obľubu aj v iných častiach sveta. Myšlienka je pomerne jednoduchá. Záujemcovia o tento relax sa kúpu, meditujú alebo plávajú priamo v prírodnej zalesnenej oblasti. Táto aktivita podporuje uzdravenie, lepšiu náladu a väčšie povedomie o svete okolo nás.

Liečenie kryštálmi - litoterapia

Používanie kryštálov vo wellness siaha až do staroveku a v súčasnosti sa dostáva čoraz viac do povedomia a väčšej pozornosti klientov i prevádzkovateľov procedúr. Predpokladá sa, že kryštály a iné drahokamy pomáhajú vyrovnávať energiu v tele. Liečenie kryštálmi je založené na tradičných ázijských kultúrach a ich učení, konkrétne na čínskej koncepcii životnej energie (čchi, alebo qi), ako aj na budhistickej a hinduistickej koncepcii čakier. Táto holistická zdravotná terapia je podporným prostriedkom na riešenie rôznych zdravotných problémov.

 

terapia krystal

 

Yoni Para

Je zatiaľ v našich končinách menej známy spôsob terapie. Používa sa na zmiernenie ženských ťažkostí, akými sú bolestivá a nepravidelná menštruácia, žalúdočné problémy a ťažkosti s trávením. Vykonáva sa špeciálnym naparovaním intímnych partií ženy.

Joga so zvieratami

Ďalším trendom je joga so zvieratami. Jej cieľom je absolvovať tradičnú hodinu jogy v prostredí zdieľanom s konkrétnym vybraným zvieraťom. Obľúbené sú kozy, lamy alebo alpaky. Zvieratá nie sú do cvičenia zapojené bezprostredne, sú ale v blízkosti na dosah alebo dotyk cvičiacich, čo u niektorých ľudí dokáže stimulovať príjemné pocity a zlepšovať náladu. Zvieracia joga funguje na myšlienke, že trávenie času so živými tvormi zo zvieracej ríše pomáha duševnému aj fyzickému zdraviu. Štúdie poukazujú aj na to, že prítomnosť zvierat môže napomôcť k znižovaniu negatívnych pocitov a psychických problémoch, napríklad pri úzkostiach a strese.

 

therapy joga

 

Muzikoterapia

Muzikoterapia je terapeutický prístup, ktorý využíva silu hudby na ľudský organizmus. Hudba dokáže ľudom navodiť psychickú pohodu, uvoľnenie a relaxáciu. V prípade tejto terapie môže ísť o pasívne vnímanie a počúvanie hudby alebo aktívne zapojenie sa do hry na hudobný nástroj, spievanie, tvorba piesní a podobne. Ideálne je kombinovanie oboch techník a nasledujúce rozoberanie pocitov z hudobného zážitku.

 

terapia hudba

 

Zvuková terapia

Tá na liečbu využíva fyzikálne vlastnosti zvuku, vibrovanie a vlnenie zvukových vĺn, ktoré prispievajú k uvoľneniu a psychickej pohode človeka. Zvuky sa šíria so špeciálnych terapeutických hudobných nástrojov. Vnímanie zvuku sa ideálne prijíma v polohe ležmo so zatvorenými očami. Vibrovanie dokonca jemne masíruje naše telo, pomáha k upokojeniu celej nervovej sústavy i mozgu. Východné medicíny prezentujú relaxáciu pri zvukoch ako uvoľňujúce blokády a toky vitálnej energie, vďaka ktorým sa zlepšujú uzdravujúce procesy a schopnosti organizmu každého človeka.

Pripravila: Petra Adamcová