Vnímať krásu prírody, dýchať čerstvý vzduch, počuť štebot vtákov, nechať na seba pôsobiť krásu kvetov a šum vetra je prirodzenou túžbou a potrebou človeka. Tomuto fenoménu sa dnes už čoraz častejšie začínajú venovať aj profesionáli. Lesná terapia pomáha ľuďom uvoľniť sa, vytvára dobrú náladu, pozitívne psychické nastavenie, a tým prispieva aj k celkovému zlepšeniu fyzického zdravia a kondície.

 

lesna terapia 2

 

Čo je lesná terapia?

Lesná terapia je inšpirovaná japonskou praxou shinrin-yoku čiže "lesným kúpaním". Shinrin-yoku má svoj pôvod v Japonsku v 80-tych rokoch minulého storočia ako reakcia na zdravotnú krízu, keď jeho obyvatelia začali mať zdravotné problémy súvisiace so stresom. Ten sa pripisoval tomu, že ľudia začali preukázateľne viac času tráviť prácou v oblasti technológií a iných priemyselných aktivít.

 

lesna terapia 3

 

Na rozdiel od túry alebo prechádzky v prírode sa lesná terapia spolieha na vyškolených sprievodcov, ktorí nastavujú zámerne pomalé tempo a pozývajú osoby, aby zažili potešenie z prírody všetkými svojimi zmyslami. Povzbudzuje ľudí, aby boli prítomní v každom okamihu, užívali si život a uvedomovali si hlboký vzťah medzi človekom a zvyškom prírodného sveta.

Ako lesná terapia ovplyvňuje telo?

Stres zvyšuje hladinu hormónu kortizolu. Dlhodobý stres a chronické zvýšenie kortizolu hrajú negatívnu úlohu pri vysokom krvnom tlaku, vzniku srdcových chorôb, bolestiach hlavy a mnohých ďalších ochoreniach. U testovaných osôb sa táto hladina znížila práve po prechádzke v lese v porovnaní s ľuďmi, ktorí chodili v laboratórnom prostredí.

 

lesna terapia 1

 

Stromy tiež uvoľňujú éterické látky - fytoncidy, ktoré majú antimikrobiálne vlastnosti a môžu ovplyvniť imunitu. Štúdie, ktoré v Japonsku vykonali, preukázali nárast počtu a aktivity imunitných buniek, ktoré bojujú proti vírusom a rakovine, medzi ľuďmi, ktorí strávili tri dni a dve noci v lese, v porovnaní s ľuďmi, ktorí sa vydali na mestský výlet. Tieto účinky pretrvávali aj ďalší mesiac po pobyte v lese.

Štatistické výskumy hovoria jasne v prospech prírody

Prínos z pobytu v prírode, ale už aj zo sledovania prírodných scenérií boli ďalej testované rôznymi čiastkovými testami, v ktorých napríklad aj ľudia pripútaní na nemocničné lôžko mali pozitívne účinky z pozorovania prírody cez okno na zelené okolie v porovnaní s mestským výhľadom alebo výhľadom na okolité budovy. Ľudia, ktorí videli prírodu, sa zotavili rýchlejšie a potrebovali menej silné lieky proti bolesti ako ľudia, ktorí mali inú alebo žiadnu možnosť výhľadu.

 

lesna terapia 4

 

Ako začať?

Lesná terapia je veda, ktorá v skupinkách alebo jednotlivo pod dohľadom a manažovaním profesionálneho sprievodcu dáva ľuďom verbálne podnety, aby najskôr spomalili v prírode rytmus ich dychu a naladili sa na svoje zmysly. Počas následnej pomalej chôdze a pohybov navádzajú na spomalenie mysle i tela a vnímanie jednotlivých zmyslov, sluchu, očí, chute i hmatu.

Pobyt v prírode a lesnú terapiu si však môžete skúsiť aj tzv. amatérsky. Prechádzkou, počas ktorej si podľa vlastnej intuície a pocitov nastavíte rýchlosť chôdze, miesto relaxovania, posedenie v tráve, dotyky stromov, načúvanie okolitým zvukom a podobne. Tak ako pri všetkom je dobrá pravidelnosť tejto aktivity. Aj pravidelná hodina prechádzky lesom denne alebo niekoľko hodín týždenne dokáže telu i duši neuveriteľne prospieť.

Pripravila: Petra Adamcová