Ľudská psychika je závislá od vonkajších vnemov. A je to práve čuch, ktorý pôsobí na psychiku najintenzívnejšie. Stačí závan povedomej arómy a v hosťoch vyvoláte veľmi silné asociácie. U svetových hotelových reťazcov je tzv. scent marketing neodmysliteľnou súčasťou ich identity. Odlišuje ich od konkurencie a dodáva im osobitosť. Ako teda v štyroch rýchlych krokoch dosiahnuť nezameniteľný dojem vo vašich klientoch prostredníctvom vôní?  

 

 

Myslite na okolité prostredie 

 

tophoreca vona interier

 

Skôr než zažnete sviečku a pridáte pár kvapiek vonného oleja, zadívajte sa okolo seba. Všimnite si prevažujúce farebné tóny v interiéroch. Ak vidíte naokolo svetlé tóny, oblé hrany a mäkký nábytok, zvoľte vôňu kokosov alebo zeleného čaju. Pokiaľ prevládajú tmavé tóny či výraznejšie ostré línie, prikloňte sa k vôni ambroxanu alebo kože. 

 

 

Pracujte s časťami  

 

tophoreca vona členenie kaviaren

 

Niektoré vône môžu vo vlhkom prostredí ľahko zaniknúť či splynúť s inými okolitými pachmi. Návšteva kaviarne či bazénov v sebe predpokladá charakteristickú vôňu, ktorá dotvára celkový zážitok z pobytu. Pri členení sa radšej riaďte diskrétnou zónou. Pohyb hostí sa líši vo verejnom spa a v ich vlastnej izbe. Umocnite dojem súkromia ľahkými a sladkými tónmi marhúľ alebo medu. Uvoľňujúco pôsobí chladivá vôňa eukalyptu. 

 

 

 

Poznávacia vôňa

 

 tophoreca public space hotel

 

Najviac priestoru venujte tej vôni, ktorú považujete za poznávaciu. Vôňa, ktorú cítia hostia pri prvom vstupe, je tá hlavná a signalizuje nielen to, že sa nachádzajú v príjemnom prostredí, ale tiež im pripomína, že sa zdržiavajú vo verejnom priestore. Umiestňujte teda túto vôňu do spoločných komunikácií a výťahov. Vyhýbajte sa jedálni, kde prevaha rozličných vôní môže vyvolať opačný efekt a vzbudiť u hostí nechuť do jedla.

 

 

Reagujte na sezónu

 

tophoreca vona sviatky vianoce

 

Aj vône, ktoré si tradične spájame s prázdninami alebo Vianocami, vám môžu dopomôcť k tomu, aby si Vás hostia nielen zapamätali, ale zachovali si dobrý pocit, s ktorým budú rozprávať o pobyte u vás. Vôňa perníkového korenia či čokolády vo vianočnom období prispeje určite k tomu, že sa stanete tými, ktorí sa postarali o tie najkrajšie vianočné sviatky mimo domova. 

 

 Foto: Thinkstock, Tumblr, Linkedin