Všetko sa to začalo sociálnou sieťou Facebook, ktorej sláva však mierne klesla zmenou firemnej stratégie. Nová vlna prišla so Snapchatom, no ani ten sa dlho neohrial. Na scénu sa dostal dlho pôsobiaci Instagram, ktorý sa momentálne stal veľkým hitom.

 

instagram 3

 

Aplikácia, ktorá kedysi fungovala ako zber fotografií jedného používateľa, dnes prezentuje vari všetko, čo sa nám počas dňa stane. Poďme sa však postupne pozrieť na to, ako to celé funguje, ako aj na to, ako úspešne viesť vlastný Instagram účet.

Vývoj tejto zaujímavej aplikácie priniesol niekoľko funkcií. Až po príchode Mikea Kriegera sa vo vedení spoločnosti zamerali čisto iba na fotografický materiál. A urobili veľmi dobrý krok. Fotografia ako vizuálny objekt vzbudí v ľuďoch oveľa väčší záujem, ako písaný text. Ak je k tomu hlavný objekt dobre odfotografovaný, prípadne upravený, publikum začne robiť konverzie – prekliky na odkaz, zdieľania alebo kliknutia na „páči sa mi to“. Algoritmus vyhodnotí daný príspevok ako úspešný a začne sa zobrazovať väčšiemu počtu používateľov.

 

instagram 4

 

Úplný základ

Na začiatku je potrebné zvoliť si používateľské meno. Ak som hotelová spoločnosť, volím, samozrejme také, pod ktorým ma potenciálni sledovatelia (followers) nájdu. Osobne by som teda stavil na priamy názov hotela. Neodporúčam používať medzi slovami žiadne povolené znaky, ako napríklad podčiarkovník alebo pomlčku. Ďalším krokom je zvolenie vhodného ilustračného (profilového) obrázku v tvare kruhu a vyplnenie základných údajov v profile. Takzvané biografické údaje sú povolené len do maximálneho počtu 150 znakov. Preto tam uvádzajte základnú charakteristiku vášho zariadenia. Webovú adresu vypĺňajte v samostatnej kolónke, ktorá je v profile k dispozícii.

 

Rady pre úspešný Instagram:

Foťte stále

Úplne základnou podstatou Instagramu je, ako sme už spomenuli, pridávať fotografie. Nie však akékoľvek. Mojou radou je: ,,Foťte stále!“ To znamená, že jednému objektu venujte niekoľko fotografií. Foťte z rôznych uhlov, z diaľky, zblízka alebo v spojitosti s inými objektmi tak, aby ten základný vynikol ako dominanta. Z týchto fotiek následne vytrieďte tú najlepšiu, ktorú budete chcieť propagovať na Instagrame.

 

instagram 2

 

Upravujte tak, aby sa na to dalo pozerať

Pokúste sa práci s Instagramom venovať dostatok času. Neupravujte fotografie priamo v Instagrame, hoci táto aplikácia poskytuje niekoľko filtrov a pohrať sa môžete napríklad s jasom a kontrastom, či doostrením, je to však iba minimálny základ. Používajte na fotky ďalšie aplikácie, ktoré sa pre iOS aj Android dajú získať úplne zadarmo. Základom je napríklad aplikácia VSCO, pre pokročilejších je tu Lightroom CC, teda aplikácia od spoločnosti Adobe, ktorá veľmi dobre nahrádza Photoshop v počítači. Výhodou týchto aplikácií je, že v sebe združujú všetky fotky, ktoré ste upravili. Môžete teda fotiť priebežne, rovnako aj upravovať a zverejniť až vtedy, keď to aktuálne potrebujete. No a možností úprav, ktoré tieto aplikácie poskytujú, je veľmi veľa. A ešte jedna rada čo sa týka úpravy. Upravujte tak, aby to bolo pekné. Nepreháňajte to s filtrami a nesnažte sa zo základnej fotografie spraviť niečo úplne iné. Čo raz odfotíte, to už úpravou nezmeníte.

 

Krátke popisy a niečo k tomu

Instagram je v prvom rade aplikácia na zber fotografií. Nerozpisujte sa teda v jej popise. Pridajte krátku vetu a k nej nejaké emotikony. Je dokázané, že práve tie robia vyššiu konverziu a zabezpečia viac kliknutí na „páči sa mi to“.

 

instagram 1

 

Hashtagy

Slovo alebo frázu, ktorá sa začína mriežkou (#), označujeme slovom hashtag. Môžeme ho chápať ako formu kľúčového slova. Kľúčové slová pomáhajú lepšie vyhľadať výraz, údaj, fotografiu alebo článok. Preto sú hashtagy veľmi dôležitou súčasťou Instagramu. Nie však akékoľvek. Je potrebné používať také hashtagy, ktoré priamo súvisia s vaším príspevkom, ďalej tie, ktoré vystihujú celý váš profil a následne sa vždy oplatí použiť aj hashtagy s miestom, ktoré je priamo späté s fotografiou. Veľmi dobrou voľbou je používať hashtagy v angličtine, ktoré majú oveľa väčší dosah na používateľov. Nepoužívajte však príliš veľa hashtagov. Skúste sa zmestiť do maximálneho počtu 30 a vždy sa snažte držať „okolo fotografie“, aby ste neodchádzali od témy.

 

Prispievajte pravidelne

Pravidelnosť vašich príspevkov je veľmi dôležitá. Prečo? Predstavte si, že sledujete nejaký obľúbený profil na sociálnej sieti Instagram. Tento profil vás istým spôsobom motivuje alebo vám pomáha pri tvorbe myšlienok vo vašej práci. Používateľ pridáva fotografie každý deň v týždni po dobu jedného mesiaca. Hovorí sa, že návyk si človek vytvorí po 21 dňoch danej aktivity. Vy sa naučíte každý deň ráno sledovať tento profil. No a po mesiaci sa tento profil už nebude obnovovať. Používateľ prestane pridávať nové príspevky a vy sa časom prestanete o tohto používateľa zaujímať.

Ak sa človek, spravujúci tento Instagram účet, rozhodne po roku opäť začať aktívne prispievať, bude pre neho ťažké získať tých istých sledovateľov, ktorých mal v čase „najväčšej slávy“. Preto je pravidelnosť príspevkov potrebná. Naučíte tak svojich sledovateľov tešiť sa na vaše príspevky, čo v nich podvedome vytvorí záujem o vaše služby. Neodporúčam však periodicitu príspevkov preháňať. Vo všeobecnosti sa odporúča pridávať na svoj Instagram účet okolo dvoch až štyroch príspevkov denne.

 

Text: Samuel Chlpek

Foto: unsplash.com